کارشناسان و معامله‌گران به «دنیای بورس» پاسخ دادند

پیش بینی بورس هفته | انتظار ریزش صفر در نظرسنجی بورس تهران

12:05 - 1400/01/21
تازه‌ترین نتایج نظرسنجی «دنیای بورس» نشان می‌دهد نه تنها سهامداران امید بیشتری به رشد قیمت‌ها دارند، بلکه هیچ کدام از کارشناسان انتظار افت شاخص کل را ندارند. در این گزارش استدلال‌های جالب توجه معامله‌گران و تحلیل‌گران برای این پیش‌بینی‌ها بررسی شده‌اند.
پیش بینی بورس هفته | انتظار ریزش صفر در نظرسنجی بورس تهران

دنیای بورس: مطابق سنت هفتگی روند بازار سهام در هفته پیش رو از سوی معامله‌گران و تحلیل‌گران پیش‌بینی شده است. 80 درصد تحلیل‌گران انتظار صعود دارند و 20 درصد روند کم‌نوسان را پیش‌بینی کرده‌اند. اما معامله‌گران 57 درصد روند افزایشی، 26 درصد کم‌نوسان و تنها 17 درصد روند کاهشی را برای شاخص کل انتظار دارند.

کارشناسان

صعودی: 80 درصد کارشناسان حاضر در این نظرسنجی روند معاملات در هفته جاری را صعودی پیش‌بینی کرده‌اند. به اعتقاد این کارشناسان بارقه‌های امید در مورد روند بازارهای جهانی موضوعی است که می‌تواند مد نظر سهامداران قرار گیرد و پیشران قیمت سهام کالایی باشد. خوش‌بینی‌ها نسبت به توافق بین آمریکا و چین، کاهش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو موجب احتمال رونق در بازارهای جهانی را افزایش داده است. این موضوع عامل حمایتی از سهام کالامحور بورس تهران خواهد بود و از این رو می‌تواند عامل افزایش تقاضا در معاملات شود. علاوه بر این کاهش موجودی فلزات در بازارهای جهانی نیز می‌تواند محرک افزایش قیمت این کالاها شود. از سوی دیگر توجه سهامداران به برخی سهام کوچکتر در بازار با توجه به گزارش‌های مطلوب ماهانه نیز امری است که بازار را با صعود قیمت سهام در کوتاه‌مدت حداقل تا سقف قبلی شاخص کل مواجه خواهد کرد.

کم نوسان: 20 درصد کارشناسان حاضر در این نظرسنجی معتقدند بورس تهران در هفته جاری روند کم نوسان را تجربه خواهد کرد. به اعتقاد این افراد از ناحیه بازارهای جهانی تنها می‌توان گفت تهدید خاصی متوجه بازار نیست و هنوز نمی‌توان به اثر قابل توجه آن در بازار سهام اشاره کرد. نرخ دلار نیز به عنوان عامل پیشران  اخیر بورس در ثبات نسبی به سر می‌برد. گزارش‌های ماهانه شرکت‌ها نیز در مجموع چندان قابل توجه نبودند تا توجهات را به بورس جلب کنند. اعمال تحریم‌های جدید از سوی آمریکا نیز چندان داده اثرگذاری در معاملات نخواهد بود. روند اخیر بازار نیز بی‌تفاوتی نسبت به تحریم‌هایی از این دست را نشان می‌دهد. بر همین اساس می‌توان گفت در شرایط فعلی دلیل خاصی برای ریزش قیمت سهام وجود ندارد از سوی دیگر نیز عامل حمایت‌کننده خاصی نیز در کوتاه‌مدت متوجه معاملات سهام نیست. بر همین اساس بازار سهام تا زمانی که محرک قابل اتکاتری مورد توجه سهامداران قرار بگیرد، نوسان محدود قیمت‌ها را تجربه خواهد کرد.

سهامداران

صعودی: 57 درصد سهامداران شرکت‌کننده در نظرسنجی معتقدند روند معاملات سهام مجددا در مدار صعود حرکت خواهد کرد. این گروه از معامله‌گران همانند کارشناسان افزایش احتمال بهبود روند بازارهای جهانی، محتوای مطلوب گزارش مهرماه شرکت‌ها در برخی گروه‌ها را مهمترین دلایل اثرگذار بر صعود قیمت‌ها در هفته آینده عنوان کرده‌اند.

کم نوسان: 26 درصد سهامداران حاضر در نظرسنجی، روند بورس تهران در هفته جاری را کم‌نوسان پیش‌بینی کرده‌اند. عدم وجود محرک قدرتمند خاصی برای صعود یا ریزش سهام، عاملی است که این دسته از سهامداران با استناد برآن وضعیت شاخص بورس را کم‌نوسان پیش‌بینی کرده‌اند. به اعتقاد این دسته از سهامداران هرچند ممکن است سطوح فعلی قیمت‌ها نزد بخش عمده‌ای از سهامداران کف قیمت به شمار برود اما برای فاصله گرفتن از این سطوح قیمتی بازار نیازمند محرکی است. در غیر این صورت در شرایط بازار نوسان قیمت‌ها در محدوده اندکی را تجربه خواهد کرد.

نزولی: 17 درصد سهامداران نیز افت عمومی قیمت‌ها در جریان معاملات هفته جاری را پیش‌بینی کرده‌اند. نگرانی‌های سیاسی ناشی از تحریم‌های جدید آمریکا بر بخش عمرانی کشور حداقل به صورت روانی و در کوتاه مدت موجب نزول شاخص سهام می‌شود. ضمن آنکه هنوز برخی سهم‌ها  نسبت به ارزش ذاتی خود قیمت بالاتری را دارند و همچنان مستعد اصلاح قیمت هستند. بر این اساس به نظر می‌رسد این هفته بازار با نزول قیمت سهام مواجه شود.