پشوتن مشهوری‌نژاد به سوال «دنیای بورس» پاسخ گفت

راز ماندگاری در بازار سهام چیست؟/ صبر و حوصله و استقامت

11:58 - 1400/01/21
«دنیای بورس» پاسخ «راز ماندگاری در سهام چیست؟» را از کارشناسان مختلف جویا شده است. پشوتن مشهوری‌نژاد از دیگر کارشناسان بازار سرمایه است که به این سوال پاسخ داده است. وی صبر و حوصله و استقامت را از شروط بقا در بازار سهام می‌داند.
راز ماندگاری در بازار سهام چیست؟/ صبر و حوصله و استقامت

دنیای بورس: در خصوص راز ماندگاری در سهام پشوتن مشهوری نژاد خاطره خود از ورود به بورس را نقل می‌کند.

پشوتن مشهوری نژاد، کارشناس بازار سهام

سال‌ها پیش وقتی که تازه با بورس آشنا شده بودم، روزی برای عیددیدنی به منزل دایی جان رفته بودیم. ایشان علیرغم اینکه تجربه و تخصص چندانی در زمینه بازار سهام نداشت، اما وقتی اشتیاق من را برای ورود به بورس مشاهده کرد، نصیحتی به من کرد که هنوز هم آن‌را کاملا درست و اصولی می‌بینم.

دایی جان به من گفت: اگر می‌خواهی در این بازار موفق باشی، دو راه بیشتر وجود ندارد: یا باید تمام زندگی خودت را به طور کامل وقف این شغل کنی و همه وقت و انرژی خودت را صرفا بر روی بورس بگذاری؛ اخبار را به دقت پیگیری کنی؛ با شرکت‌ها از نزدیک آشنا بشوی؛ مرتبا در دوره‌ها و سمینارهای تخصصی شرکت کنی؛ روزها و ماه‌ها وقت خود را صرف مطالعه و یادگیری مباحث تخصصی و تحلیلی کنی... تا سرانجام بتوانی از نوسانات سریع و مداومی که در این بازار وجود دارد به بهترین نحو استفاده کنی. اما راه دوم این است که یک یا چند سهم خاص را با بررسی و تحلیل دقیق و با مشورت با افراد مجرب، انتخاب کنی و سپس دیگر هیچ کاری به کار آن نداشته باشی و صرفا صبر کنی تا بالاخره سهم مذکور به ارزش ذاتی و واقعی‌اش برسد.

امروز که حدود 20 سال از نصیحت دایی‌جان می‌گذرد، می‌بینم که کاملا حق با ایشان بوده است و راز ماندگاری در این بازار این است که شخص یکی از این دو راه را برای خود انتخاب کرده و تا به انتها به مسیر خود پایبند بماند.

مشکلی که متاسفانه اکثر افراد در بورس دارند این است که مرتبا دچار شک و تردید می‌شوند و آنقدر از این شاخه به آن شاخه می‌پرند که نهایتا سود حاصل از هیچ یک از این دو روش را بدست نمی‌آورند. آنجایی که فرد باید صبور باشد، متاسفانه عجولانه و شتاب‌زده عمل می‌کند و سهم را قبل از این‌که به ارزش واقعی‌اش برسد از دست می‌دهد و برعکس، آنجا که باید فرز و چابک باشد به جای این‌که تصمیمات سریع و موثر بگیرد، آنقدر دچار کندی و رخوت می‌شود که فرصت‌ها یک به یک از دست می‌روند و سودهای قبلی همچون قطعه یخ ذوب گشته و تبدیل به ضرر می‌شوند.

به‌ویژه تاکید من بر روی روش دوم است. زیرا هرچه میزان تجربه یک نفر در بازار سهام بیشتر می‌شود، خودبه‌خود سبک و سیاق معاملاتی‌اش از روش اول به سمت روش دوم متمایل می‌شود. بورس‌بازان حرفه‌ای به تدریج نوسان‌گیری‌های کوتاه‌مدت را کنار گذاشته و اغلب تبدیل به سهامداران بلندمدت و صبور می‌شوند. واقعیت این است که در بازار سهام معمولا نمی‌توان نوسانات جزئی و مقطعی را به راحتی پیش‌بینی کرد، درحالی‌که روش پیش‌بینی بلندمدت سهام نسبتا آسان و شدنی است. سهامدار می‌تواند با صبر و حوصله کافی، خودش را از هیجانات و نوسانات زودگذر نجات دهد و به سودآوری دلخواه خود در بلندمدت برسد.

بورس محل انتقال پول از افراد عجول به افراد صبور است. بورس‌بازان حرفه‌ای با صبر و حوصله، سهام مورد نظر خود را بررسی و انتخاب می‌کنند و سپس تا زمانی‌که سهم به تارگت نهایی‌اش نرسیده باشد، به تحلیل خود پایبند می‌مانند. راز ماندگاری در این بازار، رعایت همین اصل ساده است: صبر و حوصله و استقامت.

تحلیل محمد گرجی‌آرا را درباره این موضوع بخوانید (لینک مطلب

 تحلیل شروین شهریاری را درباره این موضوع بخوانید (لینک مطلب

تحلیل مهدی ساسانی را درباره این موضوع بخوانید (لینک مطلب)

تحلیل محسن احمدی را درباره این موضوع بخوانید (لینک مطلب

تحلیل ایمان مقدسیان را درباره این موضوع بخوانید (لینک مطلب)