محسن احمدی به «دنیای بورس» پاسخ داد

راز ماندگاری در بازار سهام چیست؟ / سه ابزار کسب سود پایدار در بورس

11:58 - 1400/01/21
به دنبال ریزش‌های سنگینی که بازار سهام طی هفته‌های اخیر تجربه کرده، اکنون مهم‌ترین پرسش فعالان بورس «راز ماندگاری در سهام» است. «دنیای بورس» در سلسله یادداشت‌هایی از کارشناسان باسابقه بازار سهام پاسخ این سوال را جویا شده است. در این میان، محسن احمدی معتقد است مبانی ارزشگذاری، خودشناسی و شناسایی رفتار بازار مهم‌ترین الزامات یک فعال بورسی برای کسب سود پایدار است.
راز ماندگاری در بازار سهام چیست؟ / سه ابزار کسب سود پایدار در بورس

دنیای بورس: سرمایه‌گذاری برای ماندگاری در بازار سهام به چند ابزار بسیار مهم نیاز دارد:

1-  شناخت ارزش ذاتی سهم

2-  خودشناسی و کنترل احساسات فردی و هیجانات

3-  شناخت رفتار جمعی بازار و تجربه سیکل‌های تجاری اقتصاد ایران

واقعیت این است هر بار که اقتصاد ایران و البته بازار سرمایه به عنوان ویترین اصلی هر اقتصادی با نوسان‌های پردامنه مواجه می‌شود، می‌توان با تجربیات جدید به آموخته‌های گذشته خود افزود. این سیکل‌ها همواره در حال تکرار هستند. به این ترتیب سرمایه‌گذار برای آنکه بتواند در بازار سهام ماندگار باشد، در وهله اول لازم است پس از افزایش شناخت فردی، کنترل احساسات و هیجانات خود را در دست بگیرد. نه مانند ماه‌های اخیر، طمع بیش از حد در کسب سود داشته باشد و نه همانند این روزها هراسان شده و با ترس بیش از حد خود شرایط را سخت‌تر کند. در واقع اگر یک سهامدار خود را نشناسد، بازار سرمایه به میدانی سخت و پر از تجربه‌های تلخ برایش تبدیل خواهد شد.

به غیر از مباحث روانشناسی و همچنین سیکل‌های سیاسی و اقتصادی که بر مفروضات هر سهامداری در خصوص ارزش‌گذاری تاثیر می‌گذارد، یکی دیگر از رازهای ماندگاری در بازار سهام، توجه به گزارش‌های مالی و ارزش ذاتی شرکت‌های سهامی است. ارزش ذاتی شرکت‌ها در شرایط خاص ممکن است بر مبنای خالص ارزش دارایی‌ها تبیین شود. در مواقعی نیز تغییرات مدیریتی و یا حتی تغییرات تکنولوژی بر وضعیت شرکت‌ها اثرگذار است. در غالب موارد اما شرکت‌هایی که از سودآوری مناسبی برخوردارند، کم‌ریسک‌تر بوده و بازدهی معقول و مناسبی از آن سهامداران خود می‌کنند. بنابراین توصیه می‌شود معامله‌گران بالغ بر 80 درصد پرتفوی خود را به سهام با چشم‌انداز روشن و سودآوری مناسب اختصاص دهند.

تحلیل شروین شهریاری را درباره این موضوع اینجا بخوانید (لینک مطلب)

تحلیل مهدی ساسانی را درباره این موضوع بخوانید (لینک مطلب

تحلیل ایمان مقدسیان را درباره این موضوع بخوانید (لینک مطلب)

تحلیل پشوتن مشهوری‌نژاد را درباره این موضوع بخوانید (لینک مطلب)

تحلیل محمد گرجی‌آرا را درباره این موضوع بخوانید (لینک مطلب)

تحلیل ولی نادی قمی را درباره این موضوع بخوانید (لینک مطلب)