سازوکار پرداخت مطالبات پیمانکاران دولت

11:57 - 1400/01/21
مدیر ابزارهای نوین مالی فرابورس از سهم 5 درصدی بازار بدهی در بازار مالی کشور خبر داد. هم اكنون بازار بدهي كشور با ارزش اسمی بیش‌تر 145 هزار میلیارد تومان توانسته است سهم 5 درصدی از بازار مالي كشور را داشته باشد.

فرابورس: مدیر ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران در خصوص وضعیت بازار بدهی فرابورس در مهرماه سال جاری گفت: با فرارسيدن مهرماه از طریق سررسيد‎ ‌‏چند نماد مختلف از اوراق مشارکت و اسناد خزانه اسلامی در بازار بدهي فرابورس، زمینه‌های لازم برای پرداخت مطالبات پیمانکاران دولت فراهم شد و طی همین مدت چندین نماد جدید نیز در این بازار بازگشایی شدند تا ‏معاملات ثانویه این اوراق از رهگذر بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس امکان‌پذیر شود.‏

ندا بشیری يكي از اتفاقات مهم در بازار ابزارهاي نوين مالي فرابورس را سررسيد اوراق مشاركت طرح‌هاي عمراني انتفاعي دولت موضوع قانون بودجه سال 1394 در نمادهاي اشاد3 و اشاد4 عنوان کرد و گفت: اين اوراق كه در سال 96 وارد بازار سرمايه شد، پیش از آن با نرخ‌هاي غيرمتعارف معامله مي‌شد اما با ورودشان به بازار سرمايه شاهد كاهش چشم‌گيري در نرخ تنزيل آن‌ها بوديم.

بشیری با اشاره به اینکه علاوه بر سررسيد اوراق‌ اشاد، دو مرحله از اسناد خزانه اسلامي نيز در نمادهاي اخزا606 و اخزا 708 طي مهرماه سررسيد شده‌اند، افزود: در مجموع رقمي معادل 36 هزار و 500 ميليارد ريال توسط خزانه‌داری كل كشور به حساب بانكي متصل به کد بورسی آخرين دارندگان واريز مي‌شود.

ورود 105 میلیون ورقه اسناد خزانه به فرابورس

مدیر ابزارهای نوین مالی فرابورس با بیان اینکه در كنار خروج اوراق از بازار ابزارهاي نوين مالی با بازگشايي سري جديد اسناد خزانه اسلامي در 5 نماد معاملاتي به تعداد 105 ميليون ورقه طي مهرماه معاملات ثانويه آن‌ها در بازار ابزارهاي نوين مالي فراهم شده است، اظهار کرد: همچنين ساير اسناد خزانه اسلامي موضوع قانون بودجه سال 1398 كل كشور بعد از فراهم شدن شرايط بازگشايي قابل معامله خواهند شد.

به گفته او در مهرماه امسال همچنین دولت با انتشار اعلاميه از متقاضيان قبولي سمت متعهد پذيره‌نويسي اوراق خود دعوت به شركت در رقابت مظنه كارمزد کرد.

بشیری در این زمینه توضیح داد: در واقع مناقصه قبولي سمت اركان اوراق مالي اسلامي در فرابورس ایران براي نخستین بار به صورت الكترونيك برگزار شد و دولت بعد از بررسي‌هاي خود و انعقاد قراردادهاي اوليه نسبت به انتشار اوراق منفعت اقدام کرد. بدین ترتیب با هدف تامین مالی دولت، پذیره‌نویسی 100 هزار میلیارد ریال اوراق منفعت در فرابورس فردا 29 مهرماه انجام می‌شود.

مدیر ابزارهای نوین مالی فرابورس در ادامه از سهم 5 درصدی بازار بدهی در بازار مالی کشور خبر داد و گفت: هم اكنون بازار بدهي كشور با ارزش اسمی بالغ بر 1.450 هزار ميليارد ريال توانسته است سهم 5 درصدی از بازار مالي كشور را داشته باشد.

او ابراز امیدواری کرد که با توجه به افزايش سقف انتشار اوراق دولت در قانون بودجه و حضور فعال‌تر بخش خصوصي در تأمين مالي از طريق اوراق مالي اسلامي، اين سهم بازار تأمين مالي همانند سال‌هاي گذشته توسعه پيدا كند.