درخشش صنایع تامین‌کننده کالاهای اساسی/ قعرنشینی کامودیتی‌ها

بازدهی صنایع بورسی در سال ۹۸؛ ارزش ۵ صنعت بیش از ۴ برابر شد

11:54 - 1400/01/21
بازدهی شاخص کل بورس در سال 98 به بیش از 75 درصد رسیده است. 30 صنعت بورسی توانسته‌اند از رشد نماگر اصلی بازار پیشی بگیرند و تنها 9 گروه از رشد ارزش کلی بازار سهام جا مانده‌اند. ناگفته پیداست که این 9 صنعت نسبت بالایی از ارزش بازار کل بورس تهران را در بر می‌گیرند. تعادل جدید بازار سهام با کاهش این اختلاف همراه است و یا واگرایی بیشتر بازدهی صنایع مختلف را به همراه خواهد داشت؟
بازدهی صنایع بورسی در سال ۹۸؛ ارزش ۵ صنعت بیش از ۴ برابر شد

دنیای بورس: جدول زیر بازدهی صنایع 39 گانه بورسی را از ابتدای سال نشان می‌دهد. همان‌گونه که مشاهده می‌شود عمده گروه‌های صدرنشین در این جدول بر بازارهای کالایی داخلی تمرکز دارند و بعضا در حوزه تولید و تامین کالاهای اساسی داخل کشور فعالیت می‌کنند.

بازدهی صنایع بورسی در سال ۹۸؛ ارزش ۵ صنعت بیش از ۴ برابر شد8

در همین مدت شاخص 30 شرکت بزرگ بورسی 49 درصد رشد داشته و شاخص هم‌وزن با ثبت بازدهی 177 درصدی در میان نماگرهای عمومی بازار پیشتاز است.

جهش تورمی قابل‌توجه پیشران اصلی این گروه‌ها در ثبت بازدهی‌های چند صد در صدی در سال جاری بود. در عین حال روند اصلاحی هفته گذشته نشانه‌ای از این موضوع را به دست می‌دهد که در صورت تغییر تمرکز فعالان بازار و یا کوچ نقدینگی به سمت بازارهای موازی امکان اصلاح شدیدتر قیمت‌ها در این صنایع زیاد است.

وضعیت بورس در میان رقبا

در رابطه با کوچ نقدینگی به نظر می‌رسد همچنان بازاری که از لحاظ جذابیت بتواند بورس را به چالش بکشد خودنمایی نمی‌کند. سود سپرده‌های بانکی عملا از سال گذشته دلسردی سرمایه‌گذاران را در پی داشته است. فعالان بازار ارز انتظارات خود از رشد پاییزی دلار را کاهش داده‌اند. رخوت بازار مسکن، این بازار را با مشکل بزرگ نقدشوندگی همراه کرده است. در سوی مقابل ثبت بازدهی‌های فوق‌العاده بورسی در حالی که نگرانی برخی فعالان و کارشناسان را نسبت به رشدهای بی‌محابای قیمتی پدیده آورده، در فضای عمومی و جامعه سبب جلب توجه به این بازار شده است. نتیجه این موضوع را می‌توان در رکوردشکنی‌های متوالی تعداد شرکت‌کنندگان در عرضه‌های اولیه اخیر، ارزش بالای معاملات و جریان ورود نقدینگی از سوی سهامداران خرد ملاحظه کرد. روز یکشنبه هفته پیش رو نیز سهام شرکت توزیع دارو برای اولین بار عرضه می‌شود که می‌تواند معیاری برای ارزیابی جذابیت ادامه‌دار بورس برای عموم باشد.

در این رابطه نگاهی به عرضه‌های اولیه اخیر می‌تواند مفید باشد:

دو موتور داغ عرضه اولیه یکشنبه/ جذابیت «دتوزیع» با دوربین بازاری

یک عرضه اولیه جذاب در راه بورس تهران/ عرضه اولیه سهام شرکت فولاد سپید فراب کویر در روز چهارشنبه

جذاب‌ترین عرضه‌های اولیه از ابتدای 97 تاکنون کدامند؟

تکیه‌گاه مطمئن بورس کدام است؟

در رابطه با تغییر کانون معاملات وضعیت بازار سهام کمی‌ پیچیده‌تر است. همان‌گونه که جدول فوق نشان می‌دهد اصلی‌ترین جاماندگان از رالی صعودی سهام شرکت‌های کامودیتی‌محور بورسی و صادرکنندگان کالایی هستند. این دسته از نمادها تحت فشار نگرانی از رکود بازارهای جهانی و اقتصاد بین‌المللی روند کاملا محتاطانه‌ای را پشت سرگذاشته‌اند؛ چرا که ریزش شدید قیمت‌ها می‌تواند چشم‌انداز سودآوری این گروه‌ها را کمی تیره کند. در عین حال با توجه به ارزش بازار بالای این شرکت‌ها، بهانه‌های شایع و معمول داغ کردن سهام در این گروه‌ها کاربرد خاصی ندارد.

در سوی مقابل نشانه‌های قاطع از بهبود وضعیت بازارهای جهانی می‌تواند رشدهای جهش‌وار قیمتی را در این گروه‌ها رقم بزند. عمده نمادهای بزرگ و مطرح کالایی را همچنان می‌توان در دسته ارزنده‌ترین سهام بورس تهران قرار داد که با نسبت‌های کاملا پایین قیمت به درآمدی معامله‌ می‌شوند و در عین حال توان جذب نقدینگی بالایی را دارند. در شرایطی که سیل نقدینگی راه بورس را در پیش گرفته است خبرهای خوب از بازار جهانی می‌تواند نیمه دوم سال جاری را با رکوردشکنی‌های شاخص کل و این بار به پشتوانه نمادهای کامودیتی‌محور همراه کند. در این شرایط رصد وضعیت بازارهای جهانی قسمت غیرقابل‌‌چشم‌پوشی بورس تهران است.