آرامش نسبی در بازارهای جهانی

11:44 - 1400/01/21
معاملات اولین روز هفته بازارهای جهانی بدون تغییر محسوسی در قیمت کالاهای پایه دنبال می‌شود. چین و امریکا هر دو ماه سپتامبر را با اعمال تعرفه بر روی واردات از یکدیگر آغاز کرده‌اند؛ با این حال این اقدام همچنان به لغو مذاکرات آتی منجر نشده است.
آرامش نسبی در بازارهای جهانی

دنیای بورس: دادوستد کامودیتی‌ها تا ساعت 18 امروز بدون تغییر محسوسی نسبت به آخرین نرخ‌های روز جمعه دنبال می‌شود. مس همچنان در کانال 5600، روی در کانال 2200، آلومینیوم در میانه کانال 1700 و سرب در نیمه نخست کانال 2 هزار دلاری معامله می‌شود.

نفت خام تگزاس به بهای 55 دلار در هر بشکه و نفت برنت در سطح 59 دلاری معامله‌ می‌شوند. این در حالی است که دامنه جنگ تعرفه‌ای دو کشور چین و امریکا برای اولین بار به حیطه نفت نیز کشانده شده است.

در مقابل این تهدیدهای بالقوه، همچنان خبری از لغو دیدار هیئت‌های اقتصادی دو کشور منتشر نشده است. دیدار پیشین نمایندگان اقتصادی-تجاری دو کشور بدون دستاورد خاصی به پایان رسید و همین مساله دور جدیدی از کشمکش‌ها را دامن زد: امریکا اعلام کرد که بر روی 300 میلیارد دلار کالای وارداتی دیگر از چین تعرفه وضع می‌کند. چین اجازه داد ارزش یوآن تضعیف شود و از این طریق سعی در خنثی کردن تعرفه‌ها داشت.

امریکا در جهت کاستن از تنش‌ها اعلام کرد بخشی از اقلام را تعرفه معاف می‌کند و موعد اعمال برخی از اقلام را به 15 دسامبر موکول کرد.

در میان اجلاس Jackson Hole خبر اعمال تعرفه چین بر روی 75 میلیارد دلار کالای وارداتی از امریکا رسانه‌ای شد و دونالد ترامپ در واکنش به این خبر اعلام کرد تعرفه‌های اعمالی را 5 درصد بالا خواهد برد. چین اعلام کرد عجله‌ای برای تلافی تعرفه‌ها ندارد و همچنان مذاکره را راه حلی ارجح می‌داند.

دونالد ترامپ در حاشیه نشست G-7 اعلام کرد رئیس‌جمهور چین در تماسی تلفنی از او خواسته که جنگ تجاری را به نقطه سرانجامی برسانند و همین‌طور بر نشست مذاکره‌کنندگان دو کشور در ماه سپتامبر تاکید کرد.

با این حال روز گذشته و در آغاز ماه سپتامبر چین تعرفه بر محصولات امریکایی را در برخی اقلام، 5 درصد بالاتر از حدود اعلام‌شده قبلی اعمال کرد و تعرفه‌ امریکا بر محصولات چینی نیز اعمال شد.

با این حال فعالان بازارها با نیم‌نگاهی به داده‌های اقتصادی همچنان در انتظار نشست آتی و مذاکرات دو طرف هستند. با نزدیک شدن تدریجی موعد انتخابات ریاست جمهوری امریکا و شدت گرفتن زنگ‌های هشدار در رابطه رکود اقتصاد جهانی برخی امیدواری‌ها وجود دارد که دونالد ترامپ حداقل در راستای به تعویق انداختن این رکود در پی یافتن راه‌حلی در جبهه جنگ تجاری باشد. با این وجود این مساله که هر گونه خروج از جنگ و کاستن از خطرات رکود لزوما به معنای پیروزی دونالد ترامپ نیست سبب می‌شود تا کشف این راه‌حل دشوار به نظر آید.

امروز شاخص تولیدی مدیران خرید (Manufacturing PMI) در 4 منطقه مهم اقتصادی منتشر شد. در مهم‌ترین PMI تولیدی چین بار دیگر بالاتر از سطح نرمال 50 و در محدوده 50.4 واحدی گزارش شده که نشانگر توقف روند نزولی در چشم‌انداز تولید است و با توجه به بهتر از انتظار بودن این داده توانست در حمایت از قیمت کالاهای پایه موثر باشد.

شاخص PMI منطقه یورو مطابق با انتظارات در محدوده ضعیف 47 واحدی گزارش شد. در مقابل این شاخص در رابطه با انگلیس و آلمان ضعیف‌تر از انتظارات و در محدوده 47.4 و 43.5 واحدی گزارش شده است. این موضوع بار دیگر باعث اوج‌گیری شاخص دلار در دادوستدهای امروز شده است.

شاخص دلار در این لحظه در سطح 99.1 واحدی و در سقف 28 ماهه قرار دارد و این موضوع خود عامل فشار نسبی بر قیمت کامودیتی‌هاییست که بر مبنای دلار نرخ‌گذاری می‌شوند. شاخص PMI امریکا روز آتی توسط موسسه ISM منتشر خواهد شد و این موضوع خود می‌تواند تاثیرات قابل‌توجهی بر بازارها داشته باشد.