در نظرسنجی هفتگی دنیای بورس مطرح شد

پیش بینی بورس هفته | انتظارات صعودی از بورس تهران در هفته پرفشار بازارهای جهانی

11:43 - 1400/01/21
معاملات هفته گذشته بورس تهران با رشد 1,7 درصدی شاخص اصلی این بازار به پایان رسید. بخش عمده این رشد در آخرین روز معاملاتی هفته و مرداد ماه رقم خورد. با وجود تشدید نگرانی‌ها از وضعیت بازارهای جهانی و اقتصاد بین‌المللی عمده سهامداران و کارشناسان شرکت کننده در نظرسنجی سایت تحلیلی «دنیای بورس» روند آتی شاخص سهام در هفته آتی را نیز صعودی ارزیابی کرده‌اند.
پیش بینی بورس هفته | انتظارات صعودی از بورس تهران در هفته پرفشار بازارهای جهانی

دنیای بورس: عمده کارشناسان و سهامداران شرکت‌کننده در نظرسنجی «دنیای بورس» روند شاخص کل طی هفته جاری صعودی ارزیابی کرده‌اند. با این حال عدم وجود انتظارات نزولی در پیش‌بینی کارشناسان جالب توجه است.

کارشناسان:

صعودی: 65 درصد از کارشناسان حاضر در نظرسنجی روند عمومی قیمت‌ها طی هفته جاری را صعودی ارزیابی کرده‌اند. این افراد معتقدند رایزنی‌ها در مورد توافق هسته‌ای با رییس جمهور فرانسه که از نظر طرفین راضی‌کننده به نظر می‌رسد، منجر به تزریق خوش‌بینی به معاملات می‌شود. این امر می‌تواند  تداوم حرکت شاخص سهام در مسیر صعودی را به دنبال داشته باشد. عقب‌نشینی قیمت‌ها در بازار طلا و ارز نیز موجب ورود نقدینگی به بازار سهام برای کسب بازدهی به عنوان رقیب این بازار‌ها خواهد شد. برخی از کارشناسان نیز معتقدند رکوردشکنی شاخص در روز چهارشنبه هفته گذشته به لحاظ تکنیکال احتمال کسب قله‌های دیگری را پیش روی بازار قرار داده است. از طرفی به نظر می‌رسد معامله‌گران در برخی از صنایع با چشم انداز حذف ارز 4200 تومانی متقاضی خرید سهام هستند. امری که صعود قیمت‌ها و شاخص کل را به دنبال خواهد داشت.

کم‌نوسان: 35 درصد از کارشناسان مزبور روند نماگر اصلی بازار سهام را طی هفته جاری کم‌نوسان ارزیابی کرده‌اند. این افراد معتقدند هر چند تا حدودی برخی از اخبار همچون رایزنی در مورد تداوم برجام تا حدودی خوش‌بینی تزریق خواهد کرد، با این حال همچنان تا اثرگذاری این موضوع در بازارها فاصله وجود دارد. از سوی دیگر قیمت نفت و کالاها در بازارهای جهانی روند نزولی طی کرده‌اند و نرخ دلار نیز در چند هفته گذشته رو به نزول بوده است. این عوامل احتمال افزایش احتیاط  در سهام مرتبط را افزایش می‌دهد. تحرکی نیز اگر باشد در سهام کوچک بازار خواهد بود. از این رو عدم اطمینان همچنان در بازار وجود خواهد داشت و با توجه به رشد اخیر قیمت‌ها سهامداران ترجیح خواهند داد که در چنین شرایطی نظاره‌گر تحولات برای گرفتن سیگنال قوی‌تری در جهت فعالیت خود باشند. از سوی دیگر قانون محدودسازی اعتبارات در بازار نیز بر افت ارزش معاملات اثرگذار خواهد بود؛ این عوامل در کنار یکدیگر روند کم‌نوسانی را برای نماگر بازار رقم خواهد زد.

سهامداران:

صعودی: 62 درصد از سهامداران شرکت‌کننده در نظرسنجی روند شاخص کل طی هفته جاری را صعودی ارزیابی کرده‌اند. این سهامداران معتقدند حذف دلار 4200 تومانی و تک‌نرخی شدن ارز در برخی صنایع با افزایش قیمت فروش محصولات شرکت‌ها موجب افزایش تقاضای سهامداران می‌شود. این موضوع سیگنال قدرتمندی جهت حرکت قیمت عمومی سهام در مسیر صعودی خواهد بود. علاوه بر این با تداوم روند نزولی در بازار ارز وسکه می‌توان به ورود نقدینگی به بازار سهام در رقابت با این بازارها امیدوار بود.

 

کم‌نوسان: 26 درصد از سهامدارن مزبور روند شاخص کل طی این هفته را کم‌نوسان پیش‌بینی کرده‌اند. نگرانی‌ از روند قیمت کالاها در بازارهای جهانی مانع از تداوم تقاضا در این گروه‌ها که بیش از نیمی از ارزش بازار را دارند، خواهد شد. علاوه بر این سطوح فعلی قیمت‌ها و نبود سیگنال قوی و قدرتمند موجب احتیاط سهامداران خواهد شد. از این رو در این شرایط قیمت‌ها در یک روند کم‌نوسان حرکت خواهند کرد.

 

نزولی: 12 درصد از سهامداران حاضر در نظرسنجی روند شاخص کل طی معاملات این هفته را نزولی ارزیابی کرده‌اند. عقب‌نشینی قیمت فلزات پایه و نفت می‌تواند موجی از عرضه سهام شرکت‌های کالا محور را رقم زند. این موضوع با توجه به تنش تجاری بین آمریکا و چین احتمال بیشتری یافته است. از سوی دیگر تداوم  تلاش‌های رییس‌جمهور آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران نیز در تزریق نگرانی به فضای بورس، اثرگذار خواهد بود.