تحولات جدید در افزایش سرمایه‌ بورسی‌‌ها

11:38 - 1400/01/21
گزارش هفته پیش‌رو به دنبال این است که افزایش سرمایه‌های بورسی با چه تحولاتی همراه است. در این میان اما حق تقدم‌ها ببا قیمت سهام هم‌نواست.

دنیای بورس-علیرضا توکلی: هفته گذشته که روند کلی بازار مثبت بود، معاملات حق‌تقدم‌ها نیز مثبت و بعضا هیجانی بود، به‌گونه‌ای که در مواردی قیمت حق‌تقدم بالاتر از خود سهم شد. البته شاهد به تعادل رسیدن موارد مشابهی بودیم که در هفته قبل از آن وجود داشت.

در این گزارش به وضعیت هفتگی افزایش سرمایه‌ها از مرحله صدور مجوز توسط سازمان بورس تا ثبت آن در اداره ثبت شرکت‌ها پرداخته می‌شود. حرف «ح» پس از نمادهای بورسی به معنی «حق‌‌تقدم» و حرف «ج» به معنی «سهام جایزه» است.

سخوز ح: «سیمان خوزستان» که در فروردین ۱۳۹۴ به قیمت ۴۴۵ تومان عرضه اولیه شد در شمار عرضه‌های ناموفق جای گرفت زیرا به خاطر وضعیت اقتصادی کشور و از آن مهم‌تر وضعیت صنعت سیمان، بازدهی چندانی برای خریداران آن نداشت، جز اینکه در ۳ مجمع سالانه پس از عرضه اولیه، حدود ۱۰۰ تومان سود نقدی به سهامداران داد. قیمت سهام سخوز تا زیر ۲۰۰ تومان هم رفت و حدود ۴ سال از عرضه اولیه گذشت تا سهامداران توانستند مجددا قیمت عرضه اولیه راروی تابلو مشاهده کنند، موفقیتی که پس از چندماه ماراتن سخت و همراه با عرضه فراوان سهامداران حقوقی حاصل شد.

نکته جالب آن بود که این سهامداران حقوقی عرضه‌کننده، برخی از شرکت‌های سیمانی بودند که خود چند سالی است با زیان دست و پنجه نرم می‌کنند و با کمی صبر می‌توانستند در قیمت‌های بالاتر عرضه‌ها را انجام داده و سود بیشتری کسب کنند، اما احتمالا به‌شدت پول لازم داشتند.

سهامداران سخوز در چهارمین مجمع سالانه خود پس از عرضه اولیه که در نیمه دوم خردادماه امسال برگزار شد، تقسیم ۸۰ تومان از سود سالانه بیش از ۱۰۰ تومانی را تصویب کرده و سپس در مجمع فوق‌العاده نیمه تیرماه، افزایش سرمایه حدود ۱۱۵ درصدی از مطالبات و آورده نقدی را مصوب کردند. با این تصمیم، سرمایه سخوز از ۶۵ میلیارد تومان به ۱۴۰ میلیارد تومان رسید. بخش عمده‌ای از منابع ۷۵ میلیارد تومانی افزایش سرمایه، صرف جبران سرمایه‌گذاری در ساخت «کارخانه سیمان‌العماره عراق» خواهد شد که سخوز مالک حدود ۶۰ درصد آن است.

کارخانه مزبور در واقع آسیاب سیمانی است که کلینکر را از داخل کشور دریافت کرده و تبدیل به سیمان می‌کند. باتوجه به اینکه این سرمایه‌گذاری با مجوز دولت عراق صورت گرفته و صادرات کلینکر به عراق هم درحال‌حاضر آزاد است، پیش‌بینی می‌شود که سود مناسبی از بابت این سرمایه‌گذاری عاید شرکت شود. راه‌اندازی آزمایشی کارخانه سیمان‌العماره در اواخر بهمن سال گذشته انجام شد و براساس کنفرانس خبری فروردین مدیرعامل سخوز، آماده راه‌اندازی نهایی بود که به‌خاطر سیل در استان خوزستان و عدم امکان ارسال کلینکر محقق نشد. در نیمه تیرماه امسال ۱۵۰ تن کلینکر به کارخانه ارسال شد تا با تبدیل آن به سیمان، تولید کارخانه شروع و تثبیت شود.

کلینکر مصرفی این کارخانه آسیاب سیمان در عراق، توسط شرکت‌های سیمانی سهامدار آن یعنی «سیمان خوزستان» سخوز، «سیمان بهبهان» (سبهان) و «سیمان فارس‌نو» (سفانو) تامین خواهد شد و در همین راستا سخوز قرارداد صادرات ۳۶۰ هزارتن کلینکر طی یک‌سال از ابتدای تیرماه امسال را امضا کرده است.

این کلینکر قرار است به نرخ متوسط هر تن ۱۹ دلار صادر شود. در واقع از صادرات کلینکر هم سودآوری مناسبی نصیب سخوز خواهد شد. حق‌تقدم سخوز سه‌شنبه گذشته با قیمت پایانی ۲۸۱۶ ریال گشایش یافت که روز چهارشنبه هم اختلاف قیمت بیش از ۳۰ تومانی با خود سهم را با در نظر گرفتن ۱۰۰ تومان واریزی حفظ کرد.

 هفته گذشته ۵ مجوز افزایش سرمایه صادر شد. دو شرکت بیمه‌ای در این فهرست ۵‌تایی حضور دارند، که اولی نماد بورسی «بیمه پارسیان» (پارسیان) است که ۱۰۰ میلیارد تومان معادل یک‌سوم سرمایه فعلی، افزایش سرمایه خواهد داد که ۷۰ میلیارد تومان آن از محل مطالبات و آورده نقدی و ۳۰ میلیارد تومان آن از محل سایر اندوخته‌ها و به‌صورت سهام جایزه است. نماد بیمه‌ای فرابورسی «بیمه پاسارگاد» (بپاس) هم می‌تواند سرمایه حدود ۳۴۰ میلیارد تومانی خود را ۵۰ درصد از محل سود انباشته و اندوخته به‌صورت سهام جایزه افزایش داده و به بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان برساند.

این افزایش سرمایه بپاس نیاز به برگزاری مجمع نداشته و باتوجه به اینکه هیات مدیره مجوز اجرای آن را در مجمع فوق‌العاده قبلی دریافت کرده، تصویب آن را به جلسه خود در روز چهارشنبه ۱۶/ ۵/ ۹۸ موکول کرده است. «عمران و توسعه فارس» (ثفارس) مجوز افزایش سرمایه ۸۰ درصدی از مطالبات و آورده نقدی را از سازمان بورس دریافت کرد، درحالی که تقاضای افزایش ۲۰ درصدی از سود انباشته را هم داده بود که ظاهرا پذیرفته نشد.

شرکت بورسی «موتورسازان تراکتورسازی ایران» (خموتور) هم سرمایه حدود ۷۱ میلیارد تومانی خود را از محل مطالبات و آورده نقدی دوبرابر خواهد کرد تا ساختار مالی خود را اصلاح کند. آخرین شرکت دریافت‌کننده مجوز افزایش سرمایه در هفته قبل، نمادی از بازارپایه «ج» است که البته هنوز معامله‌ای روی آن صورت نگرفته است.

«گروه توسعه هنر ایران» (وهنر) می‌تواند سرمایه ۸۵ میلیارد تومانی خود را از محل سود انباشته به کمتر از صد میلیارد تومان یعنی حدود ۱۷ درصد افزایش برساند. در این صورت عمده سود حاصل از سال اول فعالیت خود (۲۶ تومان به ازای هر سهم) را به سرمایه تبدیل می‌کند، درحالی که بخشی از آن (یعنی ۷۸ ریال) را در مجمع سالانه تقسیم کرده بود.

پیشنهاد هیات مدیره وهنر افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی از دو محل «سود انباشته» و «مطالبات و آورده نقدی» بود که سازمان بورس با بخش انباشته آن موافقت قطعی کرد و بخش آورده را به مرحله دوم موکول کرد. «سرمایه‌گذاری توسعه شهری توس‌گستر» (وتوس) اعلام کرد ۷۶۲ ریال خالص ناشی از حراج حق‌تقدم استفاده‌نشده را به همراه سود مجمع سالانه اخیر، از ۱۵ مردادماه در شعب بانک صادرات به سهامداران حقیقی پرداخت خواهد کرد. 

دو شرکت «نفت پارس» (شنفت) و «کی‌بی‌سی» (کی‌بی‌سی) از ثبت افزایش سرمایه به ترتیب ۶۰ درصدی و حدود ۲۰ درصدی، هر دو از محل مطالبات و آورده نقدی خبر دادند. حراج حق‌تقدم استفاده نشده شرکت فرابورسی «آ س پ» (آس‌پ) روز چهارشنبه گذشته با معاملات در حجمی کم، ۹۵ تومان قیمت خورد که با درنظر گرفتن ۱۰۰ تومان واریزی از قیمت سهم بیشتر بود.

جالب اینجاست که در دوره معاملات اولیه حق‌تقدم این نماد، قیمت سهم زیر صد تومان بود و قیمت حق‌تقدم بالای ۱۰ تومان. فاصله حدود ۶ ماهه بین دوره پذیره‌نویسی اولیه و حراج از یکسو و رشد سهم (همگام با رشد بازار) از سوی دیگر، سبب چندبرابر شدن قیمت حق‌تقدم شد. البته از ۱۰۰ میلیون حق‌تقدم منتشر شده حدود ۱۳ میلیون آن استفاده نشده و حراج آن تا ۶ شهریور ادامه دارد.

تحولات جدید در افزایش سرمایه‌ بورسی‌‌ها6

.