ایران تایر در تیر 2 برابر فصل بهار سود ساخت؟

عملکرد درخشان «پتایر» در تیر/ سرنوشت لاستیکی‌ها در بزنگاه حذف 4200؟

11:38 - 1400/01/21
ایران‌تایر عملکرد تیر را با فروش 73 میلیارد تومانی به بازار ارائه داد. این در حالی بود که کل فروش فصل بهار حدود 71 میلیارد تومان بود. جهش نرخ‌های فروش به دنبال مجوز افزایش نرخ در کنار رشد محسوس مقدار فروش از سود قابل توجه این شرکت در تیرماه خبر می‌دهد. در حالی‌که محاسبات «دنیای بورس» از تحقق سود بیش از 50 تومانی در تیر خبر می‌دهد که عملکرد 8 ماه باقیمانده از سال مالی می‌تواند دستخوش تغییرات متنوعی شود.
عملکرد درخشان «پتایر» در تیر/ سرنوشت لاستیکی‌ها در بزنگاه حذف 4200؟

دنیای بورس: با رشد حدود 26 درصدی قیمت فروش تایر در عملکرد تیر «پتایر» و همچنین فروش قابل توجه محصولات از موجودی انتظار ساخت سود حدود 55 تومانی برای این شرکت تایرساز در ماه نخست تابستان وجود  دارد. این شرکت بخشی از موجودی خود را با نرخ جدید به فروش رسانده است و با توجه به سرمایه اندک 28 میلیارد تومانی فضا را برای جهش سود مهیا ساخته است. شرکت‌های تولیدکننده تایر در بهار عملکرد دلچسبی نداشتند و همین موضوع فشار را بر قیمت سهام این شرکت‌ها بیشتر کرده بود. با این حال در عملکرد تیر برخی از شرکت‌های این گروه عملکرد جالب توجهی را به ثبت رساندند.

کائوچوی طبیعی در عملکرد بهار همچنان با دلار 4200 تومانی وارد شده است اما در شرایط کنونی احتمال حذف ماده اولیه لاستیک از لیست کالاهای اساسی و مشمول ارز دولتی بالا به نظر می‌رسد. این موضوع به خصوص در تنگنای بودجه‌ای دولت و با توجه به اصلاحات بودجه چندان دور از انتظار نیست. در چنین شرایطی سود «پتایر» برای ادامه‌ سال جالب توجه خواهد بود.

بر اساس آمار سایت بورس در حالی «پتایر» تنها 31 درصد شناوری دارد (کمتر از89 میلیون سهم) که 16 کد حقوقی تا ساعت 12امروز در حال خرید این سهم بودند. اگر نرخ فروش تیر و همچنین تولید تیرماه در ادامه سال تکرار شود (فروش به اندازه تولید) با فرض ادامه تخصیص دلار 4200 به واردات کائوچوی طبیعی احتمال تحقق سود 290 تومانی به ازای هر سهم این شرکت دور از انتظار نیست. در این خصوص ماده اولیه داخلی با توجه به تغییرات قیمت کائوچوی مصنوعی در بورس کالا و سایر موارد مصرفی تخمین زده شده است.

در حالت دیگر اگر ارز 4200 حذف شود و شرکت با نرخ تیر اقدام به فروش محصولات کند این سود می‌تواند تا 150 تومان کاهش یابد. با این حال اگر بنا به حذف 4200 باشد احتمالا باید در انتظار مجوز دیگری برای افزایش نرخ در محصولات تایر بود. آماری از کشش قیمتی تایر در اقتصاد در دسترس نیست با این حال اگر با افزایش نرخ احتمالی همچنان تایر تقاضای خود را داشته باشد با فرض افزایش 13 درصد قیمت لاستیک بار دیگر انتظار برای تحقق سود 290 تومانی وجود دارد (با فرض حذف 4200). البته باید توجه داشت که وضعیت دیگر شرکت‌های لاستیکی چندان مناسب نیست و اگر بنا به حذف 4200 برای تامین کالای وارداتی شرکت‌های لاستیکی باشد به نظر می‌رسد لاستیکی‌ها نیز برای ادامه بقا به افزایش نرخ دوباره نیاز خواهند داشت. باید توجه داشت که گروه صنعتی بارز «پکرمان» به عنوان بزرگترین تولیدکننده تایر کشور در فصل بهار در آستانه ساخت زیان بوده و تنها 18 ریال سود محقق کرده است؛ البته در عملکرد مالی «پکرمان» زیان ناشی از بدهی‌های ارزی سال‌های گذشته کاملا خودنمایی می‌کند.

در چنین شرایطی انتظار برای رویه آتی سیاست‌گذاری در این بخش وجود دارد. این موارد می‌تواند نوسان آتی قیمت سهام را مشخص کند.