افزایش تولید پروپیلن با طرح‌های در دست اجرا 

11:37 - 1400/01/21
با اجرا و بهره برداری از 7 طرح تولید پروپیلنی در صنعت پتروشیمی 3 میلیون تن به ظرفیت پروپیلن کشور افزوده خواهد شد.

نیپنا: معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی در جلسه هم اندیشی مدیران عامل طرح‌های تبدیل پروپان به پروپیلن( PDH))و پلی پروپیلن (PP) با اشاره اینکه هدف از برگزاری این جلسه بررسی وضعیت مجوزها و طرح‌های در دست اجرای پروپیلن و پلی پروپیلن است، اظهار کرد: در این خصوص باید به تنوع در زنجیره پروپیلن و مشتقات آن نیز توجه شود که در صورت تولید 3 میلیون تن پروپیلن، باید در زنجیره پایین دست پروپیلن مدنظر قرارگیرد تا منجر به تاب آوری بیشتر برای واحد های تولید کننده باشد.

مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره اینکه در صورت اجرایی شدن  7 طرح پروپیلنی، 3 میلیون تن به ظرفیت پروپیلن کشور افزوده می‌شود، گفت: در حال حاضر بیش از 900 هزار تن پروپیلن توسط 2 پالایشگاه و6 مجتمع پتروشیمی تولید که تقریبا تمام آن در داخل کشور مصرف می‌شود.

از این 7 طرح پروپیلنی 3 طرح سلمان فارسی ، هیرسا پلیمر و کوروش در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی (ماهشهر) متمرکز است که از پیشرفت مناسبی در بخش تامین دانش فنی برخوردارند و 4 طرح توسعه انتخاب ،مهرپترو کیمیا ،سازه صنعتی آذران ونفت وگاز رضوی در منطقه کنگان و عسلویه فعال می شوند.

محمدی با بیان اینکه صنعت پروپیلن از جذابیت و اهمیت خاصی برخوردار گفت: ما در شرکت ملی صنایع پتروشیمی حامی این طرح ها هستیم ودر تلاش هستیم با کمک شما مشکلات موجود را حل وفصل نماییم.

در این جلسه هم اندیشی، مدیران عامل 7 طرح پتروشیمی تولید پروپیلن، آخرین گزارش مربوط به پروژه‌های خود را ارائه و مشکلات وموانع موجود از جمله تامین مالی طرح‌ها، تامین خوراک و بحث دانش فنی را مطرح کرده و خواستار حمایت NPC  از طرح‌های مذکور شدند.