نقشه نیمروز بورس سه‌شنبه(یک مرداد)

11:35 - 1400/01/21
شاخص کل بورس تهران پس از دو جهش متوالی در معاملات امروز تحت تاثیر انفعال اهالی سهام در دو سوی معاملات عقب‌نشینی حدود 2 هزار واحدی را تجربه کرد. در حالی که کارنامه‌های فصلی خبر از سودآوری مقبول شرکت‌ها می‌داد و برای دو روز موج قدرتمندی از تقاضا را رقم زده بود اما در معاملات امروز موج کم‌جان تقاضا مغلوب عرضه‌هایی شد که عموما در پی شناسایی سود بودند. با وجود این، تردید در برخورد دوباره با سقف تاریخی باعث شد تا ضمن مشارکت کمتر معامله‌گران، ارزش معاملات افت کند.
نقشه نیمروز بورس سه‌شنبه(یک مرداد)

دنیای بورس: بازار سهام در معاملات امروز تحت تاثیر فضای روانی ناشی از رسیدن شاخص کل به محدوده سقف تاریخی گارد تدافعی گرفت. میل به خرید در قیمت‌های فعلی در موضع ضعف قرار گرفته و فروشندگان نیز در هر قیمتی حاضر به فروش نیستند. انتشار گزارش‌های سه‌ماهه شرکت‌های بورسی و عملکرد چشمگیر قریب به اتفاق شرکت‌ها، هنوز به عنوان یک عامل پایدار و تکرارپذیر و حمایت‌کننده در میان اهالی بازار پذیرفته نشده و به نظر می‌رسد برای تجربه یک رشد قدرتمند علاوه بر استراحت زمانی در محدوده فعلی، نیازمند انتشار و بررسی گزارش‌های تیرماه شرکت‌ها هستیم.

ارزش معاملات خرد یک ساعت مانده به پایان ساعت مجاز خرید و فروش، رقم 530 میلیارد تومان را نشان می‌دهد که با توجه به بازگشایی تعداد زیادی از نمادهای بورسی پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه، حاکی از انفعال فعالان بازار در این موقعیت است. این انفعال را از آنجا که از بازار ارز و بازار جهانی اخبار منفی خاصی مخابره نمی‌شود، باید به تردیدهای داخلی بورس‌بازان در رابطه با مسائلی چون برخورد با سقف روانی، نحوه عملکرد شرکت‌ها در تیرماه نسبت داد.

هر چند در دو روز گذشته بازار روی موج سودآوری مطلوب شرکت‌ها در فصل بهار توانست ریزش‌های خود را جبران کند اما به نظر می‌رسد برای ادامه روند نیازمند نشانه‌های تاییدکننده دیگری است که احتمالا رشد قیمت‌ها را پس از انتشار عملکرد فصلی بنگاه‌ها تضمین و اطمینان سهامداران را در خصوص جنبه‌های بنیادی رشد اخیر را تقویت کند. در عین حال، باید توجه داشت که افزایش قیمت‌ها در این دو روز از چنان جذابیتی برخوردار بود که شمار نسبتا زیادی از سهامداران را ترغیب به فروش سهم و حفظ سود کند. ضمن اینکه برخورد به سقف تاریخی 253 هزار واحد نیز از حیث روانی تاثیر خود را روی معاملات گذاشت و متقاضیان را وادار به عقب‌نشینی کرد.

فشار نامتوازن عرضه‌ها

اگرچه بار عرضه‌ تقریبا تمام صنایع بورسی رادر برگرفته است اما همه این فشار در گروه‌های مختلف متوازن و یکسان نیست. در واقع، عرضه‌ها در سهام کوچک‌تر با شدت بیشتری قیمت‌ها را مغلوب خود ساخته‌اند. در سهامی چون خودرویی‌ها و دیگر سهام کوچک و متوسط این فشار منجر به افت 2 تا 3 درصدی متوسط قیمت‌ها شده است. بخشی از افت قیمت در این گروه‌ها را می‌توان به عملکرد کمتر از انتظار شرکت‌های زیرمجموعه در فصل گذشته نسبت داد و بخشی از آن را به جو روانی و عدم انعطاف سهم در مواجهه با جو روانی بازار. در عین حال، عدم تناسب رشدهای اخیر با سودآوری این دسته از سهم‌ها نیز در شدت عرضه‌ها بی‌تاثیر نیست.

برگشت‌های تدریجی از مجامع

در چند روز اخیر اغلب شرکت‌ها به دلیل برگزاری مجامع سالانه متوقف بودند و حال یکی پس از دیگری در حال بازگشت به روی تابلو معاملات هستند. در بین مهمترین بازگشایی‌های امروز می‌توان به نماد «شبندر» اشاره کرد که بلافاصله پس از بازگشایی به واسطه حمایت کارنامه‌های فصلی خود توانست بیش از 200 واحد از افت شاخص کل را جبران کند. همزمان در بین نمادهای متوقف بانکی نیز نماد بانک پاسارگاد پس از بازگشت بی‌فرجام از مجمع سالانه-عدم برگزاری به دلیل نرسیدن به حد نصاب- با فشار فروشندگان مواجه شد در فضای منفی بازار با افت قیمت مواجه شد.