افق ارزهای دیجیتال کجاست؟

11:32 - 1400/01/21
تحلیل پیش‌رو به وضعیت کنونی بازار ارزهای دیجیتال، علل رشد قیمت‌ها، دیدگاه‌های موافقان و مخالفان گسترش استفاده از این ارزها و ریسک‌هایی که کاربران را تهدید می‌کنند، می‌پردازد.

دنیای اقتصاد: رشد شدید قیمت بیت کوین و برخی دیگر از ارزهای دیجیتال در سه هفته اخیر سبب شده بار دیگر توجه سرمایه‌گذاران به این ارزها جلب شود. ارزهای دیجیتال سال‌هاست وجود دارند و مورد معامله قرار می‌گیرند اما مدتی است انتشار برخی اخبار از جمله خبر قصد شرکت فیس بوک برای راه‌اندازی ارز دیجیتال ویژه ن شرکت سبب شده دنیای ارزهای دیجیتال اهمیت بیشتری پیدا کند.

درباره تاثیر گسترش استفاده از این ارزها دیدگاه‌های مختلفی مطرح است. موافقان ارزهای یاد شده بر کاهش هزینه‌ها و کارآیی بالای استفاده از این ارزها به‌عنوان پول دیجیتال، تاکید می‌کنند و در مقابل مخالفان می‌گویند گسترش استفاده از ارزهای دیجیتال ثبات مالی جهان را تهدید می‌کند و سبب تزلزل در عملکرد بانک‌های مرکزی می‌شود.

از سوی دیگر بسیاری از مسائل مربوط به ارزهای دیجیتال از جمله امنیت استفاده از آن‌ها یا بی‌ثباتی قیمت آنها هنوز حل نشده است.تحلیلگران معتقدند با ورود شرکت‌های فناوری به حوزه ارائه خدمات مالی، بازار ارزهای دیجیتال وارد فازی جدید می‌شود.

شرکت‌هایی نظیر فیس‌بوک، آمازون و علی بابا مدتی است به شکل‌های مختلف وارد این حوزه شده‌اند و مشغول بررسی برنامه‌های خود در این زمینه هستند. واقعیت این است که دیگر نمی‌توان ارزهای دیجیتال را نادیده گرفت و رویکرد هوشمندانه به این پدیده فناوری این است که بازار این ارزها را قانونمند و زمینه را برای توسعه ظرفیت این بازار فراهم کنیم.

در مطالب حاضر به وضعیت کنونی بازار ارزهای دیجیتال، علل رشد قیمت ها، دیدگاه‌های موافقان و مخالفان گسترش استفاده از این ارزها، ریسک‌هایی که کاربران را تهدید می‌کنند و جنبه‌های مختلف ورود شرکت‌های فعال در حوزه فناوری به ارائه خدمات مالی اشاره شده است: