دو برنامه برای افزایش نقدشوندگی بازار سهام

11:32 - 1400/01/21
رییس سازمان بورس با اشاره به اقدام‌های مربوط به زیرساخت ها و عوامل پویایی بازار سرمایه از برنامه کاهش تعداد نمادهای متوقف و افزایش سهام شناور آزاد با هدف ارتقا نقدشوندگی خبر داد.

سنا| شاپور محمدی با اشاره به اقدام‌های مربوط به زیرساخت‌ها و عوامل پویایی بازار سرمایه گفت: یکی از مهمترین عوامل پویایی بازار سرمایه، نقدشوندگی حداکثری است. در اوایل سال ۹۵ و در هر ماه، به‌طور میانگین بین ۶۰ تا ۷۰ نماد معاملاتی متوقف بود، اما در حال حاضر میانگین نمادهای متوقف به ۱۰ نماد کاهش یافته است.

وی با تاکید به اهمیت نقدشوندگی تصریح کرد: کاهش توقف نمادها نشان می‌دهد، نقدشوندگی که یکی از خواسته‌های اصلی فعالان بازار بود تا حد قابل مطلوبی تامین شده است. با این وجود، نهاد ناظر به همین میزان اکتفا نمی‌کند و در تلاش هستیم تعداد نمادهای متوقف را کاهش داده و در کنار افزایش سهام شناور آزاد، نقدشوندگی بازار را افزایش دهیم.

این مقام مسئول یکی از بحث‌های مهم بازار سرمایه را در خصوص چالش‌های عرضه های اولیه دانست و گفت: در عرضه‌های اولیه روش ثبت سفارش با بوک بیلدینگ تا حد زیادی از مشکلات اهالی بازار برطرف کرد. روش ثبت سفارش جدید در عرضه‌های اولیه مسیر ارتقای فضای عادلانه در بازار سرمایه را هموار کرد.

محمدی ابزارهای مالی جدید را عامل دیگر پویایی بازار سرمایه دانست و گفت: موضوع دیگر که در مطالبات اهالی بازار بارها شنیده شد، ورود ابزارهای مالی جدید بود. خواسته فعالان بورسی این بود که باید شرایطی فراهم شود تا به غیر از سهام، ابزارهای قابل معامله نیز در بورس وجود داشته باشد.

در کنار ابزارهای مرسوم و کلاسیک دنیا، ابزارهای مالی اسلامی نیز با موافقت کمیته فقهی سازمان بورس به جمع خانواده بازار سرمایه وارد شد. در این میان ابزار اجاره سهام یکی از دستاوردهای مهم در این زمینه بود. اوراق مرابحه، اوراق منفعت، اوراق وکالت، اوراق جعاله از جمله مهم ترین اوراقی است که طی یکی دو سال اخیر به مرحله عملیاتی وارد شدند.

وی در خصوص اوراق فروش استقراضی نیز گفت: بحث فروش استقراضی Short selling در دستور کار سازمان بورس قرار گرفت. اما این ابزار با مبانی شرعی و بومی همخوانی نداشت بنابراین ابزار جدیدی با عنوان فروش تعهدی جایگزین آن می شود.

پس از بحث نقدشوندگی، تکمیل جعبه ابزارهای بورسی عامل پویایی است، خلق فرصت سودآوری بیشتر برای سرمایه‌گذاران در عین ثبات‌آفرینی از ویژگی های ابزار فروش تعهدی است. در مواقعی که بازار متاثر از عوامل روانی است و فضای آن با عوامل بنیادی همخوانی ندارد، ابزارهایی همچون فروش تعهدی در نقش تثبیت کننده به میدان می آیند و به تعادل بیشتر بازار کمک می‌کنند.

زیرساخت‌ها در بهترین شرایط قرار داد

سخنگوی سازمان بورس با اشاره به پیشرفت ها در زمینه زیرساخت بازار سرمایه گفت: در حوزه آی تی، سازمان بورس برنامه‌های خوبی را اجرایی کرده است. جدایی هسته معاملات بورس و فرابورس یکی از مهمترین اقدامات در این حوزه بود. این موضوع کمک کرد ریسک های حول این سامانه تا حد زیادی کاهش یابد.

محمدی افزود: به روز رسانی سامانه معاملات، فرصتی بود که در اختیار سازمان بورس قرار گرفت.به روزرسانی سامانه معاملاتی بعد از حدود یک دهه انجام شد و بسیاری از مشکلات آن برطرف شد. سامانه رصد نیز در این مدت راه اندازی شد. این سامانه با هدف چابک سازی فعالیت های اداری تأسیس شد.

وی بحث تعیین حد اعتبار کارگزاری‌ها را یکی دیگر از اقدام‌های مهم دانست و دسترسی به این مهم را مدیون همت معاونت نظارت بر نهادهای مالی و کانون کارگزاران قلمداد کرد و گفت: Credit limit یکی از کارهایی بود که ریسک بازار سرمایه را تا اندازه بسیار زیادی کاهش داد.در دو سال و نیم اخیر بحث امنیت اطلاعات بازار سرمایه (مکنا)، اتفاق افتاد.

در حال حاضر ممیزی امنیت اطلاعات در بازار سرمایه به خوبی پیگیری می شود. بخش عمده ای از ارکان و فعالان بازار سرمایه اعم از کارگزاری ها،تامین سرمایه ها، شرکت های تامین سرمایه  از نظر امنیت اطلاعات، ممیزی می شوند و این یکی از بهترین اقدامات در زمینه زیرساختی بود. این قابلیت جدید کمک می کند شاهد بازار سرمایه ای با حداقل آسیب پذیری باشیم. در حال حاضر همه سرویس ها در شرایط مطلوبی قرار دارند.

دبیر شورای عالی بورس گفت: کدال۳۶۰ درجه یکی از اقدامات مهم شرکت رایان بورس بود. همچنین موضوع سامانه پیامکی مدیران نیز در این مدت مطرح شد که به مدیرانی که در شرکت های بورسی فعال هستند، پیامکی حاوی توضیح وظایف قانونی در موعد مقرر ارسال می شود. این یکی از سیاست های سازمان در جهت پیشگیری از تخلفات است. نهاد ناظر همواره در کمترین زمان ممکن، با تخلفات برخورد می کند اما تلاش این نهاد در جهت پیشگیری از وقوع تخلف است.

محمدی با موشکافی اقدام‌های انجام شده در حوزه قضایی گفت: در حوزه اقدامات قضایی و حقوقی ، اداره پیشگیری  و حمایت های قانونی در سازمان بورس تشکیل شد. سهامدارانی که نتوانستند سود سهام را دریافت کنند و به هرنحوی شکایت دارند، می‌توانند شکواییه را به این نهادها ارسال کنند تا از این مجرا پیگیری شود.

در اداره پیشگیری قرار است تا کدهای رفتاری برای مدیران شرکت های بورسی تنظیم شود. در برخی مواقع استراتژی مدیر شرکت بورسی از نظر مدیران ناظر خطا و نامناسب است. اما ابزار قانونی برای برخورد با چنین تصمیماتی وجود ندارد. کدهای رفتاری که در نظر گرفته شده و ابلاغ می شود،کمک می کند تا اندازه زیادی این حوزه بهبود پیدا کند.

وی ادامه داد: سیگنال فروشی و نشر اطلاعات غلط و کذب از دیگر مواردی بود که از سوی نهاد ناظر پیگیری شد. سازمان بورس در خصوص این موارد پرونده های قضایی تشکیل داد و بسیاری از سایت ها و شبکه های سیگنال فروشی به این ترتیب، مسدود شده اند. بعضی افراد در بورس، دستکاری قیمتی انجام می دادند، در همین راستا، پرونده قضایی در محاکم قضایی تشکیل و علیه این افراد شکایت شد و نتیجه این اقدامات بازار سرمایه ای پویا است.