رشد فلز زرد با سوخت جنگ تجاری ادامه دارد

نگاه طلا به نشست فدرال رزرو  

11:28 - 1400/01/21
بهای طلا در شروع معاملات سه‌شنبه در بازار جهانی صعودی شد. جنگ تجاری بین چین و آمریکا کماکان مهم‌ترین مولفه افزایشی طلا در بازار جهانی است. همچنین نشست روز آینده کمیته بازار باز فدرال رزرو آمریکا مورد توجه معامله‌گران است. انتظار می‌رود بانک مرکزی آمریکا تا انتهای سال 2019 نرخ بره دلار را کاهش دهد.
نگاه طلا به نشست فدرال رزرو   

دنیای بورس: بهای طلا در معاملات روز سه‌شنبه صعودی شد. نتایج نشست فدرال رزرو می‌تواند سرعت رشد فلز زرد را افزایش دهد. امروز هر اونس طلا برای تحویل در ماه آگوست در بازار آتی کامکس نیویورک 0.45 درصد (معادل 6 دلار) رشد کرده و به بهای 1348.85 دلار به فروش می‌رسد.

هر اونس طلا در معاملا نقدی نیز شاهد افزایش 0.42 درصدی (معادل 5.3 دلار) ارزش خود بوده و به قیمت 1345.2 دلار معامله می‌شود.

با اینکه انتظار نمی‌رود در جلسه چهارشنبه فدرال رزرو تصمیمی مبنی بر افزایش نرخ بهره گرفته شود، تحلیل‌گران انتظار دارند که نظرات ژروم پاول در مورد سیاست‌های آتی این نهاد تغییر یابد. هیچ کس فکر نمی‌کند که در جلسه این ماه تصمیمات بانک مرکزی آمریکا به کلی تغییر کند و حتی ضعف آمار قیمت مصرف‌کننده مرکزی در ماه می نیز نمی‌تواند بر این تصمیم اثر بگذارد. با این حال انتظار می‌رود فدرال رزرو از این جلسه به منظور آماده‌سازی بازارها برای اصلاح نرخ بهره در ماه ژولای و احتمالا سپتامبر یا دسامبر استفاده کند.

پایین آوردن نرخ بهره ضمن اعمال فشار بر شاخص دلار از رشد دارایی‌های امن از جمله طلا حمایت می‌کند. در معاملات امروز نیز کاهش شاخص دلار به میزان 0.1 درصد و رسیدن به سطح 96.965 واحد بر رشد فلز زرد اثرگذار بوده است.

همزمان تنش‌های ژئوپلتیکی نیز عامل افزایش بهای طلا هستند. یکشنبه یکی از مقامات کاخ سفید اعلام کرد دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از سیاست فعلی خود در قبال تعرفه‌ها به شدت احساس رضایت دارد. گزارش‌های قبلی حاکی از آن بود که روسای جمهور چین و ایالات متحده در نشست آتی گروه 20 باهم دیدار خواهند کرد و درباره مناقشات تجاری به گفتگو خواهند نشست، اما رسانه‌های چینی تا کنون این خبر را تایید نکرده‌اند.ترامپ هفته گذشته اعلام کرد توافق تجاری تنها در صورتی امکان‌پذیر خواهد بود که چین با قبول موارد مورد قبول واقع شده در اوایل سال به گفتگوها بازگردد.