عملکرد فوق‌العاده صادرات اژدهای زرد بر خلاف انتظارات انقباضی

مازاد تجاری چین در ماه می دو برابر پیش‌بینی‌ها رشد کرد

11:27 - 1400/01/21
بر خلاف انتظار کاهشی ناشی از اثرگذاری تعرفه‌های دولت آمریکا به روی کالاهای چینی، مازاد تجاری این کشور در ماه می بیش از دو برابر افزایش یافته است. بر اساس آمار منتشر شده از گمرک چین میزان صادرات این کشور در مدت زمان مشابه فراتر از پیش‌بینی‌ها رشد کرده است. با این حال حجم واردات کمتر از میزان مورد انتظار بوده است.
مازاد تجاری چین در ماه می دو برابر پیش‌بینی‌ها رشد کرد

دنیای بورس: گمرک چین روز دوشنبه اعلام کرد که میزان مازاد تجاری این کشور در ماه می بسیار فراتر از پیش‌بینی تحلیل‌گران بوده است. مازاد تجاری چین در ماه گذشته میلادی به 41.65 میلیارد دلار رسیده که بیش از دو برابر تخمین 20.5 میلیارد دلاری است. این آمار همچنین نشان داد که صادرات چین در مدت زمانی مشابه به طور غیر منتظره‌ای رشد کرده است اما وضعیت واردات به خاک چین اوضاع مناسبی نداشته است.

این عملکرد فراتر از انتظار در حالی رخ داد که پیش‌بینی می‌شد که جنگ تجاری اثرات مخرب خود را تداوم بخشد.

انتهای هفته قبل استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد در صورتی که مذاکرات تجاری بین پکن و واشنگتن به صورت مطلوب پیشروی نکند، این کشور آماده اعمال مجازات تعرفه‌ای بیشتر بر روی کالاهای چینی است. وی همچنین افزود که اقدامات بیشتری از جانب چین نیاز است تا از تعرفه‌های بیشتر جلوگیری به عمل آید.

احتمال می‌رود در ادامه ماه جاری میلادی روسای جمهور چین و آمریکا در حاشیه نشست گروه 20 در ژاپن دیدار کرده و در مورد مناقشات تجاری دو کشور به گفتگو بنشینند.

آقای یی‌گانگ مدیر بانک خلق چین هفته گذشته اعلام کرد در صورت وخیم شدن اوضاع جنگ تجاری با آمریکا، جا برای تطبیق سیاست‌های مالی بیشتر وجود دارد.

بر اساس آمار منتشر شده توسط گمرک چین، مازاد تجاری این کشور با ایالات متحده از 21.01 میلیارد دلار به 26.89 میلیارد دلار رسیده است. لازم به ذکر است مناقشات تجاری بین دو کشور و عدم تعادل در حجم صادرات و واردات جرقه اصلی جنگ تجاری را روشن کرد.

.