گزارش هفتگی پلتس از بازار جهانی متانول

رشد آرام اوره/افت 4 درصدی متانول

11:26 - 1400/01/21
بهای متانول طی هفته گذشته کاهش یافت. بازار محصولات پتروشیمی هندوستان که با کمبود متانول مواجه است امیدوار است در ماه جولای با محموله‌های صادره از ایران ضعف خود را پوشش دهد. بازگشت واحد دو تولید متانول پتروشیمی زاگرس به مدار تولید نیز با تقویت مجرای عرضه به افت بیشتر این محصول پتروشیمی دامن زد و سهام مربوطه را در بورس تهران تحت تاثیر قرار داد. از سمت دیگر اوره با رشد آرام قیمت، شرایط خود را بهبود بخشید.
رشد آرام اوره/افت 4 درصدی متانول

دنیای بورس: به گزارش پلتس بازار متانول کره‌جنوبی تحت تاثیر تقاضای پایین برای فرمالدهید، استیک اسید و «MTBE» وضعیت مناسبی نداشت و بسیاری از فروشندگان متانول در فروش محصولات خود ناموفق بودند. به گفته یکی از فعالان این بازار بسیاری از تجار کره‌ای از حجم سفارشات خود کاسته‌اند. به دلیل برگزاری فستیوال دراگون بوت بازارهای چین و تایوان روز جمعه تعطیل بودند و شاهد تغییر قیمت در این بازارها نبودیم.

در جنوب‌شرق آسیا پیش‌بینی افزایش محموله‌های ارسالی از خاورمیانه در ماه جولای کماکان در بازار حس می‌شود و قیمت هر تن متانول بالای مرز 300 دلاری قرار دارد. فاصله قیمتی 47 دلاری بین متانول در چین و سایر کشورهای جنوب‌شرق آسیا منجر به صادرات مجدد این محصول به قیمت 330 دلار شده است، با این حال تقاضا برای چنین محموله‌هایی زیاد نبود.

در بازار داخلی هندوستان بهای هر کیلوگرم متانول بین 0.25 تا 0.5 روپیه افزایش یافت و به سطح 22.5 روپیه رسید، اما در برخی از معاملات متانول با همان قیمت دو هفته قبل 21.75 به فروش رسید. به گفته برخی از منابع تجاری، بازار هندوستان بعد از تجربه کمبود عرضه پیش‌بینی نشده، منتظر تامین کافی از سمت متانول ایران در ماه جولای است.

در سایر اخبار، چهارشنبه واحد دوم تولید متانول پتروشیمی زاگرس در عسلویه به ظرفیت 1.65 میلیون تن در سال به مدار تولید بازگشت و با 80 درصد بازدهی مشغول به کار شد. در حال حاضر واحد شماره یک تولید متانول این پتروشیمی با بازدهی 90 درصد و با ظرفیت مشابه مشغول به تولید است.

طی هفته قبل بهای هر تن اوره به آرامی بیش از 0.5 دلار افزایش یافت و به سطح 269 دلار رسید. بر اساس نوسان موجود در قیمت اوره و متانول، در لحظله نگارش این گزارش ارزش سهام «زاگرس» بیش از 2 درصد کاهش یافته است و سهام «شپدیس» با رشد 3.6 درصدی مواجه شده است.