گلایه ایران بابت عدم همکاری بانک‌های کره‌ای

11:24 - 1400/01/21
رئیس بانک مرکزی در دیدار با سفیر جمهوری کره گفت: روابط ایران و کره با اقدام‌های برخی بانک‌های این کشور به دلیل تحریم‌های آمریکا خدشه‌دار می‌شود.

بانک مرکزی: عبدالناصر همتی با اشاره به منابع ایران در بانک‌های کره و عدم همکاری این بانک‌ها در استفاده از این منابع گفت: منبع اصلی و اولیه این دارایی‌ها کاملا مشخص و شفاف است و دلیلی ندارد که بانک‌های کره به بهانه تحریم‌های آمریکا مانع از استفاده ایران از منابع شوند.

وی ضمن ابراز ناخرسندی دولت از این موضوع افزود: اینگونه کارشکنی‌ها برای دولت و ملت ایران قابل تحمل نیست و انتظار می‌رود مقامات کره‌ برای حل و فصل این مشکلات اقدام کنند. این در حالی است که دارایی‌های ایران در دیگر کشورها قابل دسترس هستند.

به گفته همتی روابط ایران و کره تاکنون وضعیت مناسبی داشته است و شایسته نیست مواردی از این قبیل بر روابط دو کشور تاثیر منفی بگذارد. یو جانگ هیان نیز با پذیرش اهمیت روابط دو کشور و حل مشکلات گفت: مراتب را به مقام‌ها انتقال خواهد داد.

وی با تأکید اینکه صنعت پتروشیمی کره به واردات میعانات گازی از ایران وابسته است، گفت: سفارت جمهوری کره در ایران نهایت تلاش را برای هموار ساختن راه‌های تجارت و معاملات بین دو کشور انجام دهد. سفیر کره دیدار و گفتگوی پیش روی مقام‌های عالی رتبه دو کشور را در این زمینه مفید دانست.