سکه به کف قیمتی اردیبهشت رسید

خط‌شکنی دلار

11:22 - 1400/01/21
روند نزولی بازار دلار و سکه در دومین روز کاری هفته نیز ادامه یافت. دلار پس از غلبه بر مقاومت 14 هزار و 700 تومانی در معاملات شنبه به رویه کاهشی خود ادامه داد. افت نرخ حواله درهم و مدیریت صحیح بازارساز از حجم تقاضای دلار کاست و مقدمه افت نرخ ارز در معاملات یکشنبه را فراهم آورد. بهای سکه نیز به تبعیت از دلار کاهش یافت، اما به ارتفاع حباب سکه افزوده شد.
خط‌شکنی دلار

دنیای بورس: هر دلار آمریکا طی معاملات امروز 250 تومان از ارزش خود را از دست داد و راس ساعت 18 به بهای 14 هزار و 330 تومان به فروش رسید. دلار که روز شنبه موفق به شکست مقاومت 14 هزار و 700 تومانی شده بود، امروز و در ادامه روند نزولی خود موفق شد از سر مقاومت 14 هزار و 500 تومانی نیز بگذرد و به میزان 1.7 درصد کاهش قیمت را تجربه کند. به این ترتیب چهارمین افت متوالی شاخص ارزی کشور واقع شد و امیدها برای تداوم این روند نزولی بالا رفت. افت نرخ حواله درهم همچون روزهای گذشته انتظارات معامله‌گران ارزی را متاثر کرد. امروز قیمت درهم با عقب‌نشینی به سطح 4 هزار و 900 تومان تنزل کرد. به نظر می‌رسد اخلال در عرضه درهم از سمت امارات رفع شده باشد. از سمت دیگر بازارساز ارزی توانست با قیمت‌گذاری مناسب و کاهش پلکانی قیمت از هیجان بازار کاسته و افت دلار را شدت بخشد. به نظر می‌رسد بازارساز قصد دارد با افت یک‌باره نرخ ارز مانع از ورود افراد عادی به بازار شود که تنها به طمع کسب سود کوتاه مدت اقدام به خرید و فروش دلار می‌کنند. با در نظر گرفتن دامنه نوسان ارز طی روزهای اخیر می‌توان به این نکته نیز پی برد که از قدرت نفوذ دلالان ارزی کاسته شده است. با این حال ذکر این نکته ضروری است که در صورت ادامه داشتن این نوسان پردامنه، فعالیت سفته‌بازانه در بازار به وجود خواهد آمد.

 کف قیمتی سکه در اردیبهشت

هر سکه طرح جدید ساعت 18 امروز به بهای 4 میلیون و 820 هزار تومان به فروش رفت و 80 هزار تومان افت قیمت را تجربه کرد. با ثبات اونس طلا، تداوم روند نزولی نرخ ارز سکه را با خود همراه کرد و چهارمین افت متوالی این دارایی ارزشمند را رقم زد. قیمت فعلی کمترین بهای سکه در ماه جاری است و پیش از این به تاریخ 31 اردیبهشت شاهد قیمت‌های پایین‌تر بودیم. با نوسان دیروز حباب سکه با احتساب مالیات ارزش افزوده به ارتفاع 116 هزار تومان رسید.