پالایشگاه‌ها پیش از موعد تحریم اقدام به ذخیره‌سازی کرده‌اند

رکوردزنی واردات نفت چین در آوریل

11:20 - 1400/01/21
بر اساس داده‌های گمرک چین واردات نفت این کشور در ماه آوریل به طور غیرمنتظره‌ رکورد زد و این افزایش خرید در حالی رخ داد که تقاضای داخلی برای طلای سیاه در بازار داخلی این کشور خفیف بوده و بسیاری از پالایشگاه‌ها به دلیل تعمیرات از مدار تولید خارج بوده‌اند. ذخیره نفت خریداری شده از ایران پیش فرا رسیدن دور بعدی تحریم نفتی توسط پالایشگاه‌های دولتی چین عامل اصلی این رشد فزاینده بوده است.
رکوردزنی واردات نفت چین در آوریل

دنیای بورس: به گزارش رویترز امروز آمار صادرات و واردات چین در ماه گذشته میلادی منتشر شد. علاوه بر افت غافل‌گیر کننده حجم صادرات، واردات این کشور در ماه آوریل حدود 4 درصد افزایش یافته است. بر اساس آمار ارائه شده توسط اداره گمرک چین حجم واردات نفت این کشور در ماه آوریل 43.73 میلیون تن (معادل 10.64 میلیون بشکه در روز) بوده است. این مقدار بسیار بیشتر از حجم واردات 9.26 میلیون بشکه در ماه مارس و حدود 11 درصد بیش از واردات نفت چین در آوریل 2018 است.

این گزارش همچنین مشخص می‌کند که چین به عنوان بزرگترین وارد‌کننده نفت خام جهان در چهار ماه ابتدایی سال جدید میلادی 164.9 میلیون تن نفت (معادل 10.03 میلیون بشکه در روز) نفت خریداری کرده است که نسبت به مدت مشابه سال 2018 بیش از 8.9 درصد رشد داشته است.

واردات نفت در ماه گذشته میلادی در حالی فراتر از انتظارات افزایش یافته است که به نظر می‌رسید نرخ تولید پالایشگاه‌های داخلی چین و حاشیه سود آنها نتواند از چنین حجم سفارشی پشتیبانی کند.

به گفته‌ی آقای وانگ مدیر تحقیقات نفت در موسسه اطلاعات عالی چین پالایشگاه‌های دولتی این کشور پیش از فرا رسیدن موعد تحریم‌های شدیدتر نفتی ایران پیش‌دستی کرده و اقدام به ذخیره‌سازی کرده‌اند.

بر اساس داده‌های «Rifinitiv» صادرات نفت ایران به چین در ماه آوریل به 24 میلیون بشکه (800 هزار بشکه در روز) رسیده است که از آگوست گذشته بی‌سابقه است.

حداقل دو پالایشگاه اصلی سینوپک «Siniopec» و پتروچاینا «PetroChina’s Lanzhou» در ماه گذشته به دلیل تعمیرات اساسی تعطیل بوده‌اند.

رشد خرید پالایشگاه‌های خصوصی نیز بیشتر به دلیل آلودگی نفت صادراتی آنها در ماه‌های اخیر بوده است. این پالایشگاه‌ها پیش از ادامه تولید خود در هنگام تعمیرات سالانه، خوراک ورودی خود را تعویض کرده‌اند.

صادرات سوخت تصفیه شده چین در آوریل به 6.17 میلیون تن رسیده است که کمتر از حجم 7.21 میلیون تن در ماه مارس بوده، با این حال 20 درصد بیش از صادرات 5.12 میلیون تنی در آوریل سال 2018 است.

چین در حال حاضر با معضل مازاد سوخت در بازار داخلی دست و پنجه نرم می‌کند که دلیل آن افزایش خروجی پالایشگاه‌های خصوصی همچون «Hengli Petrochemical Refinery» و رشد بی‌رمق سوخت در بخش کلیدی حمل و نقل است.

در سه ماه نخست 2019 تقاضا برای سوخت پالایش شده 0.4 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته، مصرف بنزین 3.7 درصد رشد کرده و در همین مدت تقاضا برای سوخت دیزلی 4.1 درصد افت کرده است.

داده‌های گمرک همچنین نشان می‌دهد که واردات گاز طبیعی از خط لوله از آسیای میانه و میانمار و گاز طبیعی مایع 7.65 میلیون تن بوده است.

این حجم واردات بیشتر از خرید 6.82 میلیون تنی در سال قبل و فراتر از حجم 6.94 میلیون تنی در ماه مارس است. واردات گاز چین در چهار ماه نخست 16.4 درصد افزایش یافته و به 31.89 میلیون تن رسیده است.