واکنش بازار ارز به خبر عدم تمدید معافیت خریداران نفت ایران

دلار و سکه با شوک نفتی صعودی شدند

11:16 - 1400/01/21
در اولین روز کاری اردیبهشت ماه شرایط بازار ارزی کشور با سیگنال نفتی آمریکا متحول شد. امروز نشریه واشنگتن پست اعلام کرد که دولت آمریکا معافیت‌های خریداران نفت ایران را تمدید نخواهد کرد. خبری که با بیانیه رسمی کاخ سفید رنگ واقعیت به خود گرفت. در همین راستا دلار و سکه با گارد صعودی معاملات دوشنبه خود را آغاز کردند و بدون توقف به افزایش قیمت پرداختند.
دلار و سکه با شوک نفتی صعودی شدند

دنیای بورس: دلار در اولین روز کاری اردیبهشت ماه تحت تاثیر جو روانی خبر عدم تمدید معافیت‌های خریداران نفت ایران صعودی شد. بر اساس این خبر آمریکا قصد دارد صادرات نفت ایران را به صفر برساند و درآمدهای ارزی کشور را کاهش دهد. خبر مذکور باعث شد تا نرخ ارز از ابتدای روز صعودی شود و رفته رفته خود را به مرز روانی 14 هزار تومانی نزدیک‌تر کند. شاخص ارزی کشور راس ساعت 18 امروز به بهای 13 هزار و 930 تومان به فروش رفت و رشد 300 تومانی را نسبت به آخرین قیمت روز شنبه تجربه کرد. با این حال واکنش معامله‌گران ارزی به خبر فوق جالب بود. رشد آرام و ممتد نرخ ارز تا مرز 14 هزار تومانی بسیار متفاوت از واکنش بازار ارز به خبر قرار گرفتن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی آمریکا بود. پس از خبر تروریستی شناخته شدن سپاه نرخ ارز سریعا وارد کانال 14 هزار تومانی شد و به مدت دو روز در کانال جدید باقی ماند. با این حال امروز شاهد نوع متفاوتی به اخبار بودیم. شنیده‌ها حاکی از آن است که نوسان‌گیران نگران بودند با عبور دلار از مرز روانی با افزایش شدید فروش بازارساز مواجه شوند. از طرفی برخی بازیگران بازار ارز معتقد بودند که  فعالان بازار داخلی توجه چندانی به اخبار خارجی نداشته‌اند و با توجه به سطح پایین تقاضا برای دلار، نوسان‌گیران نتوانستند به رشد دلار شدت بخشند.

 رشد دو اهرمی سکه

همزمان با رشد نرخ ارز، سکه نیز به افزایش قیمت پرداخت. ساعت 18 امروز سکه به بهای 4 میلیون و 900 هزار تومان به فروش رفت و رشد روزانه 140 هزار تومانی را به ثبت رساند.  رشد توامان نرخ ارز در بازار داخلی و اونس طلا در بازار جهانی دو اهرم رشد سکه در معاملات امروز محسوب می‌شوند. بهای جهانی طلا امروز اندکی بهبود یافت تا هر اونس از فلز زرد به بهای 1275 دلار مبادله شد. از سمت دیگر رشد 2.2 درصدی نرخ دلار مطابق ماه‌های اخیر سکه را با خود همراه کرد تا شاهد رشد 2.9 درصدی سکه باشیم. در طی معاملات امروز حباب سکه با احتساب مالیات بر ارزش افزوده افزایش یافت و در مرز 300 هزار تومانی قرار گرفت.