آخرین تحولات بازار ارزی کشور

رشد دلار و سکه تعدیل شد

11:14 - 1400/01/21
در معاملات روز دوشنبه بهای دلار و سکه با سرعت کمتری نسبت به روز قبل افزایش یافت. پیش‌دستی بازارساز در جلوگیری از شکل‌گیری فاصله آربیتراژی مانع از مرزشکنی شاخص ارزی کشور شد. سکه نیز همگام با نرخ ارز و با نادیده گرفتن افت اونس طلا در بازار جهانی به افزایش قیمت پرداخت.
رشد دلار و سکه تعدیل شد

دنیای بورس: هر دلار آمریکا ساعت 18 امروز به بهای 13 هزار و 810 تومان به فروش رفت تا تنها 60 تومان در مقیاس روزانه افزایش قیمت داشته باشد. در آغاز معاملات دوشنبه شاخص ارزی کشور خیلی زود توانست از مرز 13 هزار و 800 تومانی عبور کند، اما به دلیل ضعف تقاضا در بازار امکان حمله به مرز روانی 14 هزار تومانی برای دلالان میسر نشد. بازارساز که در معاملات یکشنبه متوجه جبهه‌گیری افزایشی‌های بازار شده بود در شروع معاملات امروز با تغییر استراتژی قیمت‌گذاری مانع از نیل سفته‌بازان به اهداف خود شد. صرافی‌های عامل بازارساز نرخ ارز مندرج بر تابلوی خود را 240 تومان افزایش دادند و به سطح 13 هزار و 690 تومان رساندند. این حربه بازارساز تفاوت قیمتی دلار صرافی‌های عامل و نرخ ارز بازار آزاد را به کمتر از 100 تومان رساند تا با حذف فاصله آربیتراژی، جذابیت صف‌نشینی خرید از صرافی‌های بازارساز و کسب سود از فروش آن در بازار آزاد برای دلالان از بین برود. همین امر با محدود کردن نوسان دلار منجر به رشد روزانه نرخ ارز به سطح 0.4 درصد شد.

 کند شدن سرعت رشد سکه

هر سکه طرح جدید ساعت 18 امروز به قیمت 4 میلیون و 840 تومان معامله شد و رشد روزانه 30 هزار تومانی را تجربه کرد. از رمق افتادن صعود شاخص ارزی کشور و افت اونس طلا در بازار جهانی از سرعت رشد سکه کاست، بطوری که رشد 1.7 درصدی این دارایی ارزشمند در روز یکشنبه به سطح 0.6 درصد در معاملات امروز تقلیل یافت. اونس طلا به واسطه سیگنال‌های مثبت اقتصادی کاهشی شده و از مرز روانی 1300 دلاری هرچه بیشتر دور شد. مدیریت بازارساز نیز ضمن از میان برداشتن فاصله آربیتراژی ایجاد شده در یکشنبه به محدود شدن سرعت افزایش روزانه نرخ ارز در سطح 0.4 درصد منجر شد. با این حال عدم وجود نهادی همچون بازارساز ارزی برای کنترل جریان معاملات بازار سکه، کنترل رفتار این دارایی ارزشمند را دشوار ساخته است. صرافی‌های عامل بازارساز می‌توانند با تغییر در جریان عرضه نوسان نرخ ارز را کنترل کنند، اما نبود چنین نهادی در بازار سکه منجر به واکنش شدید‌تر سکه نسبت به دلار شده است. در همین راستا بهای سکه بیش از دو برابر رشد نرخ ارز افزایش یافت. طی معاملات دوشنبه حباب سکه نیز 50 هزار تومان ارتفاع گرفت.