دلار و سکه در هفته گذشته بیش از 3 درصد افزایش قیمت یافتند

هفته پرتلاطم ارز و طلا

11:13 - 1400/01/21
دلار و سکه پس از تجربه هفته‌ای پر فراز و نشیب، روز پنجشنبه به نوسان محدود قناعت کردند. طی هفته قبل دلار باتحت تاثیر اخبار غیراقتصادی مرز 14 هزار تومانی را شکست، اما در معاملات چهارشنبه دوباره به زیر مرز 13 هزار توامنی بازگشت. سکه هم همگام با نرخ ارز اوج گرفت و حتی روز سه شنبه قیمت های بالای 5 میلیون تومانی را هم تجربه کرد، اما در دو روز پایانی به اصلاح قیمت پرداخت. با این حال در نخستین هفته کاری پس از تعطیلات بیش از 3 درصد به ارزش دلار و سکه افزوده شد.
هفته پرتلاطم ارز و طلا

دنیای بورس: هر دلار آمریکا در آخرین معاملات روز پنجشنبه 10 تومان افزایش قیمت یافت و به بهای 13 هزار و 860 تومان به فروش رفت. طی هفته قبل نرخ ارز بیش از 3.4 درصد زیاد شد و بیشترین رشد هفتگی را از اسفند ماه تجربه کرد. بهای دلار که از ابتدای هفته روند افزایش را طی می‌کرد در روز دوشنبه و با خبر تروریست خواندن سپاه پاسداران توسط آمریکا با شدت بیشتری به رشد قیمت پرداخت و روز سه‌شنبه در مقاطعی به اوج 14 هزار و 500 تومانی هم رسید. در ساعات پایانی معاملات سه‌شنبه نرخ دلار افت کرد و به مرز 14 هزار نزدیک شد. عده‌ای از تحلیل‌گران اعتقاد داشتند افت ساعات پایانی به منزله استراحتی کوتاه برای اوج‌گیری در روزهای آینده است. اما سیاست بازارساز مانع از محقق شدن خواسته افزایشی‌های بازار ارز شد. چهارشنبه بانک مرکزی ساعت کاری صرافی‌های خود را تا ساعت 18 تمدید کرد تا با افزایش عرضه و نظارت مستمر بر بازار دست دلالان را بسته‌تر کند. ضمن اینکه مجوز بانک مرکزی به صرافی‌ها برای فروش درهم در امارات و دریافت ریال در ایران در میان مدت از اثر نرخ حواله درهم بر ساختار مالی کشور خواهد کاست و به کنترل بیشتر نوسان ارزی خواهد انجامید. اکنون حمایت 13 هزار و 700 تومانی پیش روی دلار قرار دارد که در صورت شکسته شدن، نرخ ارز می‌تواند قیمت‌های پایین‌تر را نیز تجربه کند.

 رشد همگام سکه و دلار

هر سکه طرح جدید در آخرین معاملات پنجشنبه به مسیر نزولی خود ادامه داد و ضمن کاهش 30 هزار تومانی به بهای 4 میلیون و 820 هزار تومان مبادله شد. با افزایش شاخص ارزی کشور، سکه نیز پس از تجربه یک هفته کاهشی بار دیگر به مدار صعود بازگشت و بازده هفتگی مثبت 3.6 درصد را برای خود به ثبت رساند. هفته قبل نوسان بازار سکه بیشتر در دست دلار بود، با این حال این روند در ابتدای هفته معکوس شد و رشد سکه نرخ ارز را افزایش داد. با مرزشکنی دلار و ورود آن به کانال 14 هزار تومانی، بهای سکه هم تا اوج 5 میلیون و 200 هزار تومان در روز سه‌شنبه افزایش یافت. با این حال عقبگرد دلار از کانال مذکور و افت بهای اونس طلا بهای سکه را در 2 روز پایانی هفته اصلاح کرد. امروز اونس طلا در بازار جهانی مرز مهم 1300 دلاری را واگذار کرد و به سطح 1393.7 دلار رسید. کاهش ریسک‌ها با تمدید مهلت برگزیت نقش مهمی در کاهش بهای جهانی طلا داشت. از طرفی آمار مناسب اقتصادی آمریکا در ماه مارس از جمله کمترین میزان متقاضیان بیمه بیکاری در 60 سال گذشته طی ماه مارس با بیان شرایط مطلوب اقتصادی جایگاه دارایی‌های طلا همچون فلز زرد را متزلزل کرده و بهای اونس را کاهش داد. افت بهای جهانی طلا می‌تواند در صورت کاهش شاخص ارزی کشور در هفته آینده به اصلاح قیمت سکه شتاب بیشتری دهد.