پیش‌بینی پلاتس از احتمال تمدید معافیت نفتی ایران

11:11 - 1400/01/21
نشریه پلاتس در گزارشی پیش بینی کرد در اوایل ماه مه احتمالا معافیت از تحریم‌های صادرات نفت ایران برای حداقل چهار کشور خریدار تمدید خواهد کرد.
پیش‌بینی پلاتس از احتمال تمدید معافیت نفتی ایران

دنیای بورس: نتایج نظرسنجی پلاتس از تحلیلگرانی که سیاست تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران را دنبال می‌کنند، نشان می‌دهد احتمالا دولت ترامپ به چین، هند، کره جنوبی و ترکیه اجازه خواهد داد به واردات نفت و میعانات ایران به مدت شش ماه دیگر ادامه دهند. در حالی که معافیت از تحریم‌ها برای ایتالیا، یونان، ژاپن و تایوان منقضی خواهد شد.

بر مبنای گزارش این نشریه یک منبع آگاه از برنامه‌های دولت ترامپ در این خصوص تاکید دارد: آمریکا به چین اجازه خواهد داد واردات نفت ایران را در حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز حفظ کند، در حالی که از هند خواهد خواست واردات را از ۳۵۰ به ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد و سقف واردات ترکیه نیز به حدود ۷۵ هزار بشکه در روز محدود می‌شود. همچنین کره جنوبی باید خرید میعانات ایران را ۱۰ درصد دیگر کاهش داده و به حدود ۱۸ هزار بشکه در روز برساند.

اما منابع آگاه متعددی اعلام کرده‌اند برنامه‌های دولت ترامپ درباره تحریم‌های ایران مدام در حال تغییر است. معافیت شش ماهه فعلی برای واردات نفت ایران، قرار است اوایل ماه مه به پایان برسد. در این میان برایان هوک؛ نماینده ویژه امریکا روی مسایل ایران هم پیش‌تر مدعی بود دولت ترامپ معافیت‌های نفتی را برای دوره بعدی پیش‌رو تمدید نخواهد کرد. 

تحت معافیت فعلی، صادرات نفت و میعانات ایران در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ به حدود ۱.۳ میلیون بشکه در روز رسید که ۱۷۰ هزار بشکه در روز بالاتر از سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۸ بود که خرید نفت ایران به دلیل ابهام‌ها پیرامون تحریم‌های آمریکا کاهش پیدا کرده بود. دولت ترامپ به طور علنی درباره صدور معافیت تا زمان اعلام آن‌ها در دوم نوامبر حرفی به میان نیاورد. بنا بر آمار کشتیرانی، صادرات نفت ایران در فوریه به حدود ۱.۵۱ میلیون بشکه در روز رسید که شامل صادرات ۵۷۲ هزار و ۵۰۰ بشکه در روز به چین بود.