بانک کارآفرین میزبان اولین نشست کانون بانک‌های ایرانی در اروپا

11:05 - 1400/01/21

به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین، این نشست به میزبانی بانک کارآفرین و با حضور اعضای هیات‌مدیره کانون بانک‌های ایرانی در اروپا (فرانکفورت)، قنبری مدیر تامین اعتبارات ارزی بانک مرکزی، دیواندری رئیس پژوهشکده پولی و بانکی، علی ماجدی صاحب‌نظر اقتصادی و سفیر سابق ایران در کشور آلمان، و مدیران عامل بانک‌های دولتی و خصوصی برگزار شد. سیاوش نقشینه، رئیس هیات‌مدیره کانون بانک‌های ایرانی در اروپا (فرانکفورت) در این نشست تصریح کرد: هدف اصلی از برگزاری این جلسه آشنایی بیشتر با کانون بانک‌های ایرانی در اروپا است که به عنوان اولین کانون برون‌مرزی بانک‌های کشور متولد شده و حمایت شما موجب تعالی آن در آینده خواهد بود. می‌خواهم تنها به این نکته اشاره ‌کنم که این کانون متعلق به کلیه بانک‌های کشور است؛ فارغ از این‌که در خارج از کشور و به‌ویژه اروپا شبکه‌ای داشته باشند یا خیر. بنابراین حمایت شما از طریق عضویت در کانون، در تقویت آن بسیار موثر خواهد بود.

رئیس هیات‌مدیره کانون بانک‌های ایرانی در اروپا (فرانکفورت) با اشاره به تعداد شعب بانک‌های ایرانی در اروپا ادامه داد: جمعا ۱۸ واحد بانکی ایرانی در پنج کشور اروپا در حال فعالیت هستند. با احتساب فعالیت بانک ملی هامبورگ، شش واحد به صورت بانک مستقل، یازده واحد به صورت شعبه و یک واحد به صورت دفتر نمایندگی در کشور‌های انگلستان، آلمان، فرانسه، ایتالیا و یونان فعال هستند. حقوق صاحبان سهام که در اختیار این واحدها است، بالغ ‌بر ۲/ ۲ میلیارد یورو است. این واحدها ارتباطات بسیار خوبی با بانک‌ها و مشتریان ایرانی و طرف‌های آنها در اروپا دارند و به دانش و تجربه راهبری معاملات اجرایی مجهز هستند.

نقشینه در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: متاسفانه در ادوار مختلف، بانک‌های داخل و خارج از کشور در دالان سیاست محبوس شدند و چون عامل محبوس شدن در اختیار خودشان نیست، برای هماهنگ کردن خود با ظرفیت به وجود آمده و کمک کردن به بخش‌های اقتصادی، تلاش زیادی می‌کنند که البته بازدهی اندکی دارد. متقابلا کشورهایی که با ما در نبرد اقتصادی تمام‌عیار هستند و متاسفانه تعدادشان هم کم نیست، نوک‌تیز پیکان خود را به‌سوی سیستم بانکی نشانه گرفته و موانع بسیاری را برای تعاملات پولی برون‌مرزی کشور به وجود آورده‌اند.

وی افزود: به‌واقع علیه ما یک سوء‌شهرت سازمان‌یافته ایجادشده که پایه سیاسی دارد و دامنه آن روزبه‌روز گسترده‌تر شده است. پذیرفتنی است که ما به دلایل محبوس شدن در دالان سیاست به‌سوی بلوک‌های خاص رفتیم و خودمان را از استانداردهای روز جهانی دور نگه داشتیم. حتی در این شرایط هم وضعیت ما از خیلی بانک‌های منطقه بدتر نبوده؛ اما به‌دلیل وجود همین موانع، آنها در عرصه بین‌الملل در ظاهر بدون اشکال هستند و ما مشکلات فراوانی داریم. علت اصلی این موضوع بهره نبردن از روابط کارگزاری بهینه و فعال است.  رئیس هیات‌مدیره کانون بانک‌های ایرانی در اروپا (فرانکفورت) با اشاره به مشکلات موجود در صنعت بانکداری کشور به‌ویژه پس از خروج آمریکا از برجام خاطرنشان کرد: ما در حال حاضر در شرایط جنگ اقتصادی قرار گرفته‌ایم. همه باید دست‌به‌دست هم بدهیم تا از این مرحله عبور کنیم. به‌رغم وضعیت بانک‌ها باید نگاهی هم به آینده داشته باشیم. لازم است تا جایی که امکان دارد خود را مصون کنیم و این مصونیت صرفا در پناه هماهنگی با جامعه جهانی و برخورداری از یک سلسله مقررات، نظام‌ها، رفتارها و استانداردهای بین‌المللی حاصل می‌شود. خوشبختانه این آمادگی در بانک‌های ایرانی وجود دارد که به محض رفع مشکلات سیاسی تحمیل شده، بتوانند خود را با آخرین استانداردهای پذیرفته شده در صحنه بانکی بین‌المللی تجهیز کنند. نادر مالکی، نایب رئیس هیات‌مدیره کانون بانک‌های ایرانی در اروپا (فرانکفورت) نیز با تبیین شکل‌گیری کانون بانک‌های ایرانی در اروپا تصریح کرد: این کانون در نوامبر سال ۲۰۱۷ میلادی و با همکاری و همفکری برخی از دوستان کانون در شهر فرانکفورت آلمان تاسیس شد. وی همچنین افزود: از جمله اهداف اصلی تشکیل این کانون این است که بانک‌های ایرانی در اروپا بتوانند صدای واحد، مشخص و حرفه‌ای داشته باشند. به‌هرحال اگر بانک‌ها در خارج از کشور بخواهند به‌صورت مستقل عمل کنند، کار دشواری را پیش‌رو خواهند داشت. البته زمانی که کانون به ثبت رسید و آغاز به کارکرد، تحریم‌ها به این شکل و با این شدت علیه ایران اعمال نشده بود. بنابراین در این شرایط و در مقطع فعلی، ضرورت بیشتری برای تعمیق و گسترش تعاملات میان بانک‌های ایرانی و اروپایی احساس می‌شود تا بتوانند با هم‌صدایی بیشتر مشکلاتی را که به‌ویژه پس از تحریم‌ها بر سر راه بانک‌های ایرانی به وجود آمده است، کاهش دهند.  مالکی اعلام کرد: به‌دلیل عضویت بانک کارآفرین در این کانون و با توجه به سابقه آقای تهرانفر و اشراف ایشان به مسائل بین‌المللی، درخواست کردیم که نشست کانون این بار در تهران برگزار شود تا بانک‌های بیشتری در ایران با نحوه عضویت در کانون آشنا شوند. خوشبختانه بانک کارآفرین با تقبل زحمت زمینه برگزاری این نشست در این سطح را فراهم آورد که جا دارد یک‌ بار دیگر از آقای تهرانفر تشکر ویژه‌ای داشته باشم.

وی افزود: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده و به‌منظور هماهنگی و تعامل بیشتر اعضای کانون، این نشست‌ها به‌صورت منظم و دو بار در سال برگزار خواهد شد. به‌منظور سهولت حضور مدیران صنعت بانکداری در نشست‌های کانون تلاش خواهیم کرد حداقل یک جلسه از نشست‌های سالانه کانون در ایران و دیگری در کشور آلمان برگزار شود تا بتوانیم از دولت آلمان نیز برای همفکری و تعامل بیشتر با بانک‌های ایرانی کمک بگیریم.

حمید تهرانفر، مدیرعامل بانک کارآفرین نیز در سخنانی با اشاره به مشکلات و محدودیت‌های بانک‌های ایرانی پس از تحریم‌های اعمال‌شده توسط آمریکا در آبان‌ماه سال‌جاری افزود: پس از خروج آمریکا از برجام، راه‌اندازی سازوکاری برای انجام تبادلات مالی میان کشورهای اروپایی و ایران توسط اروپا تحت عنوان SPV مطرح شد که سرانجام سازوکار «اینس‌تکس» به‌عنوان SPV موردنظر اجرایی شد. وی افزود: با آغاز به کار این شرکت ویژه (INSTEX) به‌منظور انجام معاملات تجاری با ایران، سازوکار ویژه مالی برای تجارت با ایران آغاز شد. مقر این شرکت در فرانسه قرار دارد و مدیر آن یک بانکدار کهنه‌کار آلمانی است. انگلیس نیز نقش بازرسی و نظارت را بر عهده دارد. در واقع سه کشور مهم اتحادیه اروپا یعنی آلمان، انگلیس و فرانسه به دنبال راهی هستند که مبادلات مالی ایران و کشورهای دیگر در چنین شرایطی متوقف نشود. «اینس‌تکس» به‌عنوان یک‌نهاد واسطه‌ای برای تسویه‌حساب شرکت‌های بدهکار و بستانکار عمل می‌کند.

مدیرعامل بانک کارآفرین تاکید کرد: راه سخت و دشواری در عرصه بین‌المللی پیش‌روی بانک‌های ایرانی قرار دارد؛ اما به‌هرحال باید روشی برای انجام تبادلات بین‌المللی پیدا کرد. هرچند با اجرایی شدن «اینس‌تکس» همچنان با محدودیت‌های زیادی در تبادلات بین‌المللی مواجه هستیم، اما در شرایط موجود با تصمیم‌گیری‌های منطقی و با عزمی جدی باید در راستای کاهش و رفع مشکلات گام برداریم. وی افزود: هم‌صدایی و هم‌گامی بانک‌های ایرانی در شرایط فعلی بسیار حائز اهمیت است. بانک‌های ایرانی می‌توانند از طریق کانون بانک‌های ایرانی در اروپا (فرانکفورت) به‌صورت منسجم و یکپارچه نقطه‌نظرات و پیشنهادهایشان را با بانک‌های اروپایی مطرح کنند. بدون تردید با عضویت بانک‌های ایرانی در کانون، صدای واحدی از بانک‌های ایرانی در اروپا شنیده و این مساله به تعامل بیشتر و اتخاذ راهکارهای مناسب‌تر در عرصه بانکداری بین‌المللی منجر خواهد شد. براساس این گزارش، علی ماجدی صاحب‌نظر اقتصادی و سفیر سابق ایران در آلمان نیز در این نشست در سخنانی بر ضرورت ارتباط بیشتر سفارت‌خانه‌های ایران با بخش‌ها و نهادهای اقتصادی کشور تاکید و تصریح کرد: کشور آلمان اعتقاد دارد به‌منظور افزایش تعاملات بانک‌های ایرانی با بانک‌های آلمانی، تعداد شعب بانک‌های ایرانی در اروپا باید گسترش پیدا کند. البته این درخواست زمانی مطرح شد که هنوز آمریکا از برجام خارج نشده بود.

وی افزود: در جلسه‌ای که با رئیس‌کل بانک مرکزی داشتم، به این مساله اشاره کردم که دو بانک دی‌زد و فورکس بانک، ساختار بزرگی دارند و بیش از ۱۰۰ بانک را تحت‌پوشش خود قرار می‌دهند. به‌عبارت‌دیگر می‌توان گفت این دو بانک، نقش بانک مرکزی را برای بانک‌های تحت‌پوشش خود ایفا می‌کنند. اگرچه خود این دو بانک با بانک‌های ایرانی کار نمی‌کنند، اما برخی از بانک‌های کوچک‌تر زیرمجموعه این دو بانک، برای همکاری با ایران اعلام آمادگی کرده‌اند. سفیر آلمان نیز حمایت خود را با رعایت شرایطی از این کار اعلام کرده است. به‌عنوان سرآغازی برای ایجاد تعاملات گسترده‌تر، لازم است از حفظ و گسترش این روابط استقبال کنیم.