مذاکرات تجاری چین و آمریکا در فاز جدید ادامه یافت

تلاش برای خنثی‌سازی سلاح ارزی چین

10:57 - 1400/01/21
مذاکرات تجاری بین دو ابرقدرت اقتصادی دنیا روند مناسبی را طی می‌کند. دو طرف ضمن ابراز رضایت از پیشرفت گفتگوها برای دستیابی به جزئیات بیشتر تلاش می‌کنند. چین و آمریکا هنوز به توافقی حول موضوع حساس اجرای طرح پیشنهادی ارزی آمریکا نرسیده‌اند. بر اساس این طرح چین متعهد خواهد شد که دیگر اقدام به پایین آوردن ارزش پول ملی خود نکند.
تلاش برای خنثی‌سازی سلاح ارزی چین

دنیای بورس: آخرین دور مذاکرات تجاری بین دو غول اقتصادی در واشنگتن در حال پیگیری است. فضای مطلوب مذاکرات و ابراز رضایت مقامات دو طرف از روند پیشروی گفت‌و‌گوها سیگنال مثبت به بازار جهانی فرستاد و اکثر کامودیتی‌ها با افزایش قیمت هفته را به پایان بردند. بلومبرگ در گزارشی به جزئیات این مذاکرات پرداخته است.

مذاکرات دو کشور به منظور دستیابی به نقاط اتفاق نظر بیشتر در تعطیلات نیز ادامه یافت. استیون مونچین وزیر خزانه‌داری آمریکا روز جمعه اعلام کرد که احتمال توافق ارزی بین دو کشور بیش از هر زمان دیگری است. لایت‌هایزر مذاکره‌کننده ارشد کاخ سفید نیز پیشرفت مذاکرات در مسائل ساختاری را امیدوارکننده خواند.

دونالد ترامپ پیش‌تر چین را متهم کرده بود که به منظور کسب مزیت رقابتی با ارزش پول ملی خود بازی می‌کند. وزارت خزانه‌داری آمریکا چندین‌بار کشورهای آسیایی را به دست‌کاری در گزارش‌های سالانه ارائه شده به بازار فارکس متهم کرده است، ولی از ذکر نام کشوری خاص خودداری کرده است.

آمریکا از چین می‌خواهد که به عنوان بخشی از توافق تجاری بین دو کشور، ارزش یوآن را پایدار نگه دارد. به موجب این بند از هرگونه تلاش چین به منظور کاهش ارزش یوآن جلوگیری می‌شود. دولت چین با کاهش ارزش یوآن، از هزینه صادرات خود کم می‌کردنتا با تعرفه‌های آمریکا مقابله کند. دستکاری عمدی چین برای پایین نگه داشتن نرخ یوآن از سالیان گذشته موضوع مورد توجه بوده است. به این ترتیب این موضوع مطرح می‌شود که چین برای افزایش تولید و رشد اقتصادی در تلاش بوده تا ارزش یوآن را پایین نگه دارد، در نتیجه کالاهای تولیدی چین مزیت صادراتی را در برابر تولیدات داخلی دیگر کشورها مانند آمریکا پیدا می‌کردند (کالای چینی ارزن‌تر برای مصرف‌کننده بود) و این موضوع به رشد تراز مثبت تجاری برای چین منجر می‌شد. به نوعی سلاح ارزی این امکان را فراهم می‌آورد تا چین سهم دیگر کشورها را در بازار رقابت جهانی قبضه کند. 

در خلال مذاکرات این دور طرف چینی پیشنهاد خرید بیشتری از بخش محصولات کشاورزی و انرژی آمریکا داشته باشد. علاوه بر افزایش سفارش دانه سویا، خرید ذرت از آمریکا نیز در دستور کار چینی‌ها قرار گرفته است. دو طرف همچنان در حال مذاکره بر سر اصلاحات اقتصادی چین هستند که بیشتر مربوط به دزدی دارایی‌های معنوی شرکت‌های آمریکایی حاضر در چین است.

ترامپ اعلام کرد که به منظور دستیابی به هرگونه توافق باید مستقیما با شی جین‌پینگ دیدار کند. استیون مونچین اعلام کرد که تدارک ملاقات روسای جمهور دو کشور برای روزهای آخر مارس در اقامت‌گاه ترامپ در فلوریدا چیده شده است.

طرف آمریکایی به دنبال اخذ مکانیزم قدرتمندی است که به موجب آن تغییرات بلند مدت در روابط تجاری را تضمین کند. مقامات کاخ سفید ادعا می‌کنند که دولت چین در اجرای توافق‌های مشابه پیشین عاجز بوده است.

ابزار قدرت ارز به بخشی از مذاکرات تجاری دولت ترامپ تبدیل شده است. بند ارزی مشابهی نیز در توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی با مکزیک و کانادا قرار دارد که تعهدات مشابهی را در ضمینه تجارت آتی طلب می‌کند.

ارزش یوآن در سال 2018 بیش از 5 درصد افت کرد و این ظن را به وجود آورد که دولت چین به عمد ارزش یوآن را کاهش داده است تا با اثرات تعرفه‌های آمریکا مقابله کند. پس از آنکه در اکتبر کمترین نسبت ارزش خود به دلار در یک دهه گذشته به ثبت رسید، شیب حرکت یوآن عوض شد و در اواخر سال 2 درصد رشد کرد.

بازار جهانی به امید به دستیابی صلح تجاری و شتاب گرفتن رشد اقتصاد جهانی هفته مثبتی را سپری کرد، قیمت نفت به اوج خود در سال جدید میلادی رسید و بهای طلا و فلزات رنگین افزایش یافت. بازارهای سهام آمریکا نیز عموما در محدوده مثبت معاملاتی قرار گرفتند.