نتایج توافق‌های بانکی تهران- بغداد

10:57 - 1400/01/21
رئیس کانون بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری خصوصی توافق اخیر ایران و عراق در زمینه مسائل بانکی را مثبت و گامی به جلو توصیف کرد و گفت: با این توافق هزینه‌های زائران و تجار کاهش یافته و تسهیل می‌شود.

ایبنا: کوروش پرویزیان درباره توافق‌های اخیر بانکی ایران و عراق که در سفر عبدالناصر همتی؛ رئیس کل بانک مرکزی به بغداد حاصل شد، گفت: ارتباطات مردمی بین ایران و عراق بسیار بالاست و زائران بسیاری از هر دو کشور به عتبات عالیات و شهرهای مشهد، قم و شیراز در سال سفر می‌کنند.  وی با تاریخی توصیف کردن روابط مردمی و تجاری ایران و عراق ادامه داد: با توجه به اینکه سالانه میلیون‌ها نفر از ایران و عراق به کشورهای مقابل سفر می‌کنند باید شرایط برای رفت و آمد آنها مهیا باشد که بخشی از این موضوع نیز متوجه نقل و انتقالات پولی است.

مدیرعامل بانک پارسیان ادامه داد: در حال حاضر، بانک پارسیان دارای دو شعبه در عراق است اما ما امکان افزایش شعب خود در این کشور را نیز داریم. رئیس کانون بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری خصوصی تصریح کرد زیرساخت لازم برای ارتباط بین کارت‌های بانکی ایران با عراق وجود داشته و اتباع دو کشور در صورت توافق بانک‌های مرکزی می‌توانند از دستگاه‌های خودپرداز یا برای خرید استفاده کنند.

پرویزیان توافق‌های اخیر انجام شده بین بانک‌های مرکزی ایران و عراق را کمک به تسهیل و کاهش هزینه‌های زائران و تجار و بازرگانان دو کشور خواند و گفت: البته این توافق دارای موضوعات تکمیلی است که امیدوار هستیم به‌زودی و به تدریج این موضوع تکمیل شود. وی با اشاره به اینکه صادرات ایران به عراق بیش از واردات از آن کشور است، گفت: در صورتی که شرایط فراهم شده و توافقات بانکی کامل شود، امکان افزایش صادرات ایران از ۱۲ میلیارد دلار کنونی به ۲۰ میلیارد دلار وجود دارد.