کره‌جنوبی ماه گذشته چقدر از ایران نفت خرید؟

10:55 - 1400/01/21
گمرک کره‌جنوبی اعلام کرد شرکت‌های این کشور بعد از پنج ماه توقف خرید نفت از ایران، تنها در ماه ژانویه (۱۱ دی تا ۱۱بهمن امسال) به ارزش بیش از یکصد میلیون دلار از ایران نفت خام وارد کرده‌اند.

ایرنا: به گزارش خبرگزاری یونهاپ، بر‌اساس داده‌های خدمات گمرک کره‌جنوبی، به‌رغم آنکه شرکت‌های کره‌ای بعد از پنج ماه توانسته‌اند به واردات نفت خام از ایران ادامه دهند اما با توجه به داده‌های ماه ژانویه سال ۲۰۱۹، حجم وارداتی نفت خام کره از ایران در ماه ژانویه یک‌پنجم حجم وارداتی در هفت ماه اول سال ۲۰۱۸ است.کره‌جنوبی در هفت ماه اول سال ۲۰۱۸ به مقدار ۵۳۹ میلیون دلار نفت خام از ایران وارد کرد.

ادامه واردات نفت خام از ایران در حالی در ماه ژانویه سال ۲۰۱۹ ادامه پیدا می‌کند که شرکت‌های کره‌ای با اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا علیه ایران، واردات نفتی خود از ایران را از ماه سپتامبر سال گذشته متوقف کرده بودند.از آنجا که کره‌جنوبی سومین خریدار بزرگ نفت خام ایران به‌حساب می‌آید، این کشور توانست در کنار هفت کشور دیگر از معافیت شش ماه برای واردات نفت خام از ایران برخوردار شود.

بر‌اساس گزارش خبرگزاری یونهاپ، شرکت‌های پالایشگاهی کره‌جنوبی، به دلیل پایداری عرضه و رقابت‌پذیری قیمت‌ها، به‌شدت به مشتقات نفتی ایرانی برای تولید محصولات پتروشیمی وابسته هستند.