گزارش پلاتس از بازار محصولات پتروشیمی

معاملات کم‌رمق محصولات پتروشیمی در آستانه تعطیلات سال نو چین

10:44 - 1400/01/21
در آستانه سال نو قمری در چین، روندی کاهشی در فعالیت واحدهای صنعتی و مسیری مبهم بر بازار محصولات پتروشیمی در آسیا حاکم بود و در این میان اتیلن توانست با ثبت افزایش قیمتی بیش از 5 درصد، بار دیگر بهترین عملکرد را به نام خود به ثبت برساند. پلی‌اتیلن و استایرن مونومر و پلی‌پروپیلن نیز از دیگر محصولاتی بودند که با افزایش قیمت هفتگی به کار خود پایان دادند. بوتادین نیز با کاهش محسوس قیمت روبرو شد.
معاملات کم‌رمق محصولات پتروشیمی در آستانه تعطیلات سال نو چین

دنیای بورس

در هفته اخیر و با شروع سال نو قمری در چین، روندی کاهشی در فعالیت واحدهای صنعتی و مسیری مبهم بر بازار محصولات پتروشیمی در آسیا حاکم بود و در این میان اتیلن توانست با ثبت افزایش قیمتی بیش از 5 درصد، بار دیگر بهترین عملکرد را به نام خود به ثبت برساند. پلی‌اتیلن و استایرن مونومر و پلی‌پروپیلن نیز از دیگر محصولاتی بودند که با افزایش قیمت هفتگی به کار خود پایان دادند. بوتادین نیز با کاهش محسوس قیمت روبرو شد.

دنیای بورس: پلتس گزارش هفتگی خود از بازار محصولات پتروشیمی آسیا را منتشر کرده است. با توجه به سهم بالای پتروشیمی‌ها در اقتصاد کشور و همچنین بورس تهران رصد نوسانات قیمتی و ریشه‌یابی آن اهمیت بالایی دارد. 

اتیلن: روند افزایشی اتیلن در هفته گذشته نیز ادامه پیدا کرد و این محصول شاهد رشد 4 درصدی قیمت طی معاملات هفته قبل بود. بدین ترتیب هر تن اتیلن سی‌اف‌آر جنوب شرق آسیا به قیمت 985 دلار معامله شد. رشد افزایش تقاضای صنایع پایین‌دستی در آستانه سال نو قمری در چین (به خصوص تولیدکنندگان استایرن مونومر) از رشد قیمت اتیلن حمایت کرد. افزایش ظرفیت تولید اتیلن اکسید در چین هم سمت تقاضای اتیلن را تقویت و به صعودی شدن قیمت آن کمک کرد. در عین حال با ورود بسیاری از مشتقات اتیلن به محدوده منفی معاملاتی، رشد بیشتر این محصول در آینده را با در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است. بنا بر اطلاعات موجود از پتروشیمی‌های داخلی اتیلن به عنوان خوراک بین‌ مجتمعی در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. بر این اساس قیمت اتیلن برای برخی پتروشیمی‌های داخلی مانند جم و مارون که اتیلن مازاد خود را به شرکت‌های پایین‌دست به فروش می‌رسانند از اهمیت برخوردار است. در این میان نحوه قیمت‌گذاری اتیلن داخلی تا حدودی مبهم است با این حال به نظر می‌رسد قیمت اتیلن در مناطق مختلف به خصوص شرق آسیا در نحوه قیمت‌گذاری این محصول اهمیت دارد. از سوی دیگر اتیلن به عنوان خوراک واحدهای پایین‌دستی مانند پتروشیمی غدیر (تولید پی‌وی‌سی) استفاده می‌شود.

پروپیلن: پروپیلن در این هفته تغییر محسوسی را در قیمت تجربه نکرد و در قیمت 950 دلار به ازای هر تن در سی‌اف‌آر چین باقی ماند. توقف فعالیت صنایع پایین‌دستی و عدم وجود سفارش جدید از طرف خریداران، باعص شده است تا بازار پروپیلن همانند قبل باقی بماند. با این حال انتظار می‌رود پس از پایان تغییرات تقاضا برای پروپیلن افزایش یابد. شروع به کار یک واحد هیدروژن‌زدایی پروپان در استان زجیانگ چین با ظرفیت کامل تولید، سمت عرضه برای پروپیلن را در چین تقویت خواهد کرد. این واحد صنعتی دارای ظرفیت تولید 450 هزار تن در سال پروپیلن است.

پی‌وی‌سی: قیمت PVC در هفته قبل ثابت باقی ماند. در ماه‌های اخیر روند جالب توجهی را تجربه کرده است. این پلیمر دو هفته قبل با رشد قیمت مواجه شد. اما در هفته گذشته بهای پی‌وی‌سی در بازار جهانی ثابت باقی ماند. عدم تغییر قیمت پی‌وی‌سی از خوراک اتیلن و پی‌وی‌سی از خوراک کلسیم کرباید در بازار داخلی چین از افزایش بیشتر قیمت‌ها جلوگیری کرد. تولید محدود پی‌وی‌سی در چین به دلیل شروع سال نو قمری در این کشور کاهش داشته است. این وضعیت برای سمت عرضه در این کشور نیز صدق می‌کند. صادرات پی‌وی‌سی چین در سال گذشته میلادی بیش از 30 درصد افت داشته است، در همین زمان واردات پی‌وی‌سی در این کشور رشد 17.8 درصدی را ثبت کرده است.

پلی‌اتیلن‌: در آستانه تعطیلات سال نو قمری در چین، تقاضا برای انواع پلی‌اتیلن در بازارهای وارداتی آسیا تغییر چندانی پیدا نکرده است . در عین حال افزایش موج‌خوش‌بینی به مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا اندکی به بهبود این محصول کمک کرده است. به عقیده کارشناسان با تداوم روند فعلی از سطح تقاضای پلی‌اتیلن چین در سال آینده به میزان 10 تا 15 درصد کم خواهد شد. اعمال تعرفه‌های آمریکا بر روی کالاهای چینی باعث افزایش 10 درصدی تولید پلی‌اتیلن در جنوب شرق آسیا شده است.

پلی‌پروپیلن: بازار پلی‌پروپیلن هم همچون سایر مواد شیمیایی تحت تاثیر تعطیلات سال نو چینی قرار گرفته است و نوسان چنداتی را تجربه نمی‌کند. در مدار کار قرار داشتن برخی از پالایشگاه‌ها در زمان تعطیلات سطح ذخایر پلی‌پروپیلن را پایین نگه داشته است. تولید خط جدید هیدروژن‌زدایی پروپان، ظرفیت تولید پلی‌پروپیلن از پروپان را افزایش داده است. قیمت پایینی متانول صادراتی ایران نیز حاشیه سود تولید پلی‌پروپیلن از متانول را افزایش داده است.

ای‌بی‌اس: قیمت اکریلونیترایل بوتادین استایرن (ABS) در هفته قبل 10 دلار افزایش یافت. با تعطیلی بازار چین تا نیمه فوریه بدلیل تعطیلات سال نو در این کشور، کارخانه‌های مصرف کننده این محصول در تعطیلی به سر می‌برند. تقاضای ای‌بی‌اس در ژانویه و فوریه مناسب ارزیابی می‌شود و دلیل این امر پر شدن ذخایر این محصول پیش از شروع تعطیلات است و مشخص نیست این روند در ادامه نیز تداوم یابد. پتروشیمی قائد بصیر از سهام قابل معامله در بورس تهران است که تولیدکننده ABS محسوب می‌شود.

بوتادین: با فرا رسیدن سال نو در کشور چین و کاهش سطح تقاضا در بازار این کشور قیمت بوتادین در بازار جهانی را تحت تاثیر قرار داد و هر تن بوتادین در سی‌اف‌آر چین با کاهش 35 دلاری به قیمت 1100 دلار مبادله شد. مازاد عرضه بوتادین ژاپن در بازار جهانی با افزایش فشار، قیمت این محصول را نزولی کرد. فعالان بازار ورود حدود 4 هزار تن بوتادین جدید به بازار را در ماه مارس تخمین می‌زنند، که همین موضوع می‌تواند با ادامه روند فعلی به کاهش بیشتر قیمت‌ها منتهی شود.

استایرن مونومر: روند صعودی قیمت در معاملات استایرن ادامه دارد. افزایش بیش از 3 درصد قیمت نفت خام در بازارهای جهانی در بهبود معاملات این محصول تاثیر به‌سزایی داشت و هر تن از این محصول در سی‌اف‌آر چین به بهای 1087 دلار رسید.

مونو‌اتیلن‌گلایکول: بهای مونواتیلن گلایکول طی هفته قبل تغییری نکرد و در سطح 625 دلار به ازای هر تن باقی ماند. تعطیلی خط تولید صنایع پایین‌دستی این محصول همچون پلی‌استر در تعطیلات سال نو چین، باعث افزایش ذخایر این محصول شده است، بطوری که انتظار می‌رود سطح ذخایر بهای مونواتیلن گلایکول در بنادر شرقی چین به بیش از یک میلیون تن برسد. از طرفی پس از تعطیلات سال نو و با بازگشایی صنایع پایین‌دستی بار دیگر سمت تقاضا برای این محصول تقویت خواهد شد. انتظار می‌رود با تعطیلی دو خط تولید مونواتیلن گلایکول در یسو و دائسان کره‌جنوبی به منظور تعمیرات، سطح ذخایر بهای مونواتیلن گلایکول در این کشور کاهش یابد.

معاملات کم‌رمق محصولات پتروشیمی در آستانه تعطیلات سال نو چین1