بازگشت «روی» به سقف 6 ماهه/ خیز برای 3 هزار دلار یا بازگشت به کف حمایتی؟

10:44 - 1400/01/21
فلزات پایه طی یک سال گذشته برهه پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشتند. فلزات، سال 2018 میلادی را در سطوح بالای قیمتی آغاز کردند اما رفته‌رفته در سایه جنگ تجاری از اوج‌های بلندمدت خود عقب نشستند و در محدوده‌های جدید کف حمایتی ساختند. با تشدید تلاش‌های دو سویه برای پایان دادن به تنش‌های اقتصادی بار دیگر امید بازگشت بازار فلزات به مدار رونق شدت گرفته است. در آخرین معاملات هفته گذشته روی توانست تا سطح 2774 دلاری به ازای هر تن صعود کند.
بازگشت «روی» به سقف 6 ماهه/ خیز برای 3 هزار دلار یا بازگشت به کف حمایتی؟

دنیای بورس: بررسی روند 3 ساله قیمت سه فلز اساسی مس، روی و سرب در بازار فلزات لندن همبستگی شدید قیمت بین این کامودیتی‌ها را نشان می‌دهد. اهمیت این موضوع در آن است که توجه فعالان و کارشناسان بازار را به داده‌های کلان اقتصادی جلب می‌کند. در واقع آمار رشد اقتصادی چین، سیاست‌های فدرال‌رزرو و در ابعادی کلی‌تر، تنش‌ها یا همکاری‌های تجاری دو غول اقتصادی دنیا تاثیری به مراتب تعیین‌کننده‌تر از اخبار مختص صنایع (مثلا موجودی انبارها) در میان‌مدت دارد.

در روزهای انتهایی هفته گذشته عوامل متعددی در روند قیمت فلزات پایه و نفت تاثیرگذار بودند که از آن جمله می‌توان به بیانیه بانک مرکزی ایالات متحده، اشاره ترامپ به پیشرفت مذاکرات با چین و آمار اشتغال و دستمزدها در امریکا اشاره کرد. برآیند این عوامل کمک کرد تا مس بار دیگر به سطح 6200 دلار به ازای هر تن نزدیک شود و روی در سقف 6 ماهه خود قرار گیرد. همچنین نفت آخرین روز هفته را با رشد 3 درصدی قیمت به پایان برد و فاصله خود را از کف 42 دلاری (هر بشکه نفت تگزاس) را بیشتر کرد.

علاوه بر متغیرهای کلان، هر کدام از کامودیتی‌ها تحت تاثیر اخبار خاص صنعت خود محرک‌ها یا موانع متفاوتی را تجربه کردند. «دنیای بورس» در گزارشی به بررسی مهم‌ترین محرک‌های صنعت روی در راستای رشد قیمت پرداخته است. سقف‌شکنی روی در بازه بلندتر از 6 ماهه فعالان بازار را با این سوال مواجه می‌کند که این بار این فلز به سمت سطح حساس 3 هزار دلاری حرکت خواهد کرد یا بار دیگر اصلاح قیمتی تا حمایت قوی 2500 دلاری را در پیش خواهد گرفت. همچنان تعیین تکلیف جنگ تعرفه‌ای دو غول اقتصادی دنیا و چشم‌انداز از رشد اقتصادی جهان در سال میلادی جاری مهم‌ترین راهنماها برای پاسخ به این سوال به شمار می‌آیند.

در زیر نمودار قیمتی دو فلز مس و روی را در بازه 3 ساله مشاهده می‌کنید.

بازگشت «روی» به سقف 6 ماهه/ خیز برای 3 هزار دلار یا بازگشت به کف حمایتی؟4