گذشته و حال تسهیلات نوسازی خودرو 

10:41 - 1400/01/21
یکی از معضلاتی کشور در چند سال گذشته آلایندگی بالای شهرهای بزرگ بوده که بخشی از آن ناشی از تردد خودروهای فرسوده است که به‌تازگی برخی بانک ها همچون پارسیان با ارائه تسهیلات ویژه 140 میلیارد تومانی برای نوسازی به دنبال کمک به اصلاح وضع موجود هستند.

عصر ایران: اهداف اصلی طرح تسهیلات بانک‌ها برای نوسازی خودروهای فرسود کاهش آلودگی هوا در کلان‌شهرها به‌ویژه شهر تهران، کاهش آلودگی صوتی و رفاه حال شهروندان و رانندگان تاکسی است. از طرف دیگر این طرح که از سال پیش شروع‌شده و همزمان با رکود بازار خودرو بود که اجرای آن به رونق خودروسازی‌ها نیز کمک می‌کند.

در واقع طرح نوسازی 202 هزار دستگاه خودروی جاده‌ای از سال گذشته به‌منظور اجرای مصوبه شورای اقتصاد و ابلاغیه معاون اول رییس‌جمهور به کلیه بانک‌ها در دستور کار قرار گرفته تا با منابع اعتباری بیش از ۱۰ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بخشی از خودروهای جاده‌ای فرسوده را نوسازی شود.

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با نگاهی به‌ضرورت اجرای طرح نوسازی خودروهای فرسود به عصر ایران گفت: در حال حاضر ناوگان حمل‌ونقل عمومی کشور فرسوده است و رییس جمهوری نیز سال گذشته قول داده‌اند که این خودروهای فرسوده جایگزین می شوند و البته امروز جزو طرح های مهم قرار گرفته که باید با ارائه مشوق ها و تسهیلات حمایت شود. هرچند سازمان‌های که در این بخش فعال بوده‌اند به دلیل کمبود اعتبار رهاشده و باید روی این بخش دوباره‌کار شود.

مهدی مقدسی با تأکید بر اینکه در لایحه هوای پاک مجلس موضوع نوسازی خودروهای فرسوده به‌طورجدی پیگیری می‌شود، گفت: نمایندگان مجلس همچنین در ساماندهی بازار خودرو به دنبال کاهش هزینه‌های درمانی ناشی از آلایندگی است که با خروج خودروهای فرسوده ضمن کاهش بیماری‌ها هزینه‌های عمومی کشور نیز کاهش می‌یابد.

در حال حاضر مانع اصلی برای اجرای طرح نوسازی کمبود اعتبارات و سرمایه در گردش برای اجرای طرح نوسازی از سوی دولت است، ازاین‌رو حمایت بانک مرکزی از بانک‌های عامل در ارائه تسهیلات بانکی می‌تواند در تسریع اجرای این طرح کمک‌کننده باشد.

حمید گرمابی یک عضو دیگر کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتگو با عصر ایران با بیان اینکه دولت برای اجرای نوسازی خودروهای فرسوده باید بر ارائه تسهیلات بانکی تاکید کند، گفت: در بودجه 98 به جایگزین خودروها پرداخته نشده ، اما طبق روال گذشته نوسازی انجام خواهد شد و قانون لایحه پاک نیز

در حال اصلاح است و در این لایحه نیز تسهیلات خاصی برای این بخش در نظر گرفته نشده است، ازاین‌رو بانک باید بر اساس مصوبات قبلی تسهیلات پرداخت کنند.

طبق اعلام مسئولان بانک پارسیان هم‌اکنون طرح نوسازی برای کسانی که در سال 96 افتتاح پرونده نموده‌اند، در حال اجراست و تاکنون برای حدود 7 هزار متقاضی تسهیلات 200 میلیون ریالی در نظر گرفته‌شده که نزدیک به1400 میلیارد ریال از منابع این بانک با نرخ سود 16 درصد به این طرح اختصاص داده شد.

بانک‌های دیگر نیز برای اجرای این طرح داوطلب شدند، اما بانک پارسیان به دلیل توانایی ارائه خدمات توانست نقش پررنگی ایفا کرده و حتی بیمه پارسیان نیز با تعدیل حق بیمه قابل دریافتی در پشتیبانی از خسارت و حوادث غیرمترقبه ، به‌عنوان شرکت بیمه‌ای منتخب در اجرای این طرح ایفای نقش کرده است.

در حال حاضر از زمان آغاز طرح نوسازی حدود 10 هزار خانواده با حمایت تسهیلاتی بانک پارسیان بهره‌مند شدند.

پیش‌ازاین در فاز اول طرح، نوسازی90 هزار دستگاه پیش‌بینی و خودروهای مشمول آن؛ سمند و پژو 405 بود که سه بانک هرکدام مسئول پرداخت 200 میلیون ریال تسهیلات برای نوسازی 30 هزار دستگاه شدند، که درمجموع برای اجرای این طرح هر بانک مبلغ 6 هزار میلیارد ریال از منابع داخلی اعتبار اختصاص داد.

 این طرح از اسفندماه 94 آغاز و به دلیل استقبال خوب متقاضیان، سال‌های 95 و 96 هم ادامه یافته است و ازآنجایی‌که متقاضیان مختار به انتخاب بانک بوده‌اند، نزدیک به 9هزار و 638 هزار نفر از آن‌ها، بانک پارسیان را برای دریافت تسهیلات انتخاب کرده که تاکنون 7 هزار و 635 پرونده در بانک تکمیل و از این تعدد 6 هزار و 609 فقره تسهیلات به‌حساب خودروساز پرداخت و متقاضیان تاکسی های خود را تحویل گرفتند.