پیش‌بینی قیمت طلا در روز چهار‌شنبه

10:33 - 1400/01/21
در پی توقف روند صعودی شاخص دلار در روز چهارشنبه، طلا بار دیگر در مسیر صعودی قرار گرفته اما میزان افزایش قیمت این محصول چندان قابل توجه نیست.
پیش‌بینی قیمت طلا در روز چهار‌شنبه

دنیای بورس- محمد نجفی

وضعیت بازار طلا در روز چهار‌شنبه

پس از رای منفی پارلمان بریتانیا به طرح مد نظر نخست وزیر این کشور برای خروج از اتحادیه اروپا، شب گذشته دلار آمریکا در برابر پوند روندی صعودی را در تجربه کرد و همین موضوع منجر به صعود شاخص دلار تا مرز 96 واحد شد و به تبع این امر بازار طلا زیر فشار قرار گرفت. این روند اما چندان دوام نیاورد و با مختل شدن روند صعودی شاخص دلار در روز جاری، بار دیگر رونق نسبی بر معالات طلا حاکم شد.

در تقویم اقتصادی امروز گزارش‌های مهمی به چشم‌می‌خورد و به همین علت معامله‌گران در بازار ارز و طلا احتیاط را چاشنی کار خود کرده‌اند. ظهر امروز رئیس بانک مرکزی بریتانیا به ایراد سخنرانی می پردازد و در ادامه شاخص قیمت مصرف‌کننده این کشور در ماه دسامبر منتشر می‌شود.همچنین ساعت 17:00 به وقت تهران قرار است گزارش خرده فروشی ماه دسامبر آمریکا به اطلاع فعالان اقتصادی برسد.

در معاملات امروز قیمت طلا در بازار آتی کامکس با رشدی 1/5 دلاری در سطح 1289/9 دلار قرار دارد. در بازار نقدی این محصول کمتر از یک دلار گران شده و در سطح 1290 دلار معامله می‌شود.

پیش‌بینی دوشنبه‌‌ (چهارچوب زمانی روزانه در بازار نقدی)

سیگنال‌های نزولی: سیگنال نزولی قابل ذکری در دست نیست

سیگنال‌های صعودی: قیمت در سطوح بالاتر از میانگین‌ موزون نمایی 5 روزه (1289 دلار) و 13 روزه (1285 دلار) قرار داشته و در سطوح فراتر از میانگین موزون نمایی 62 روزه (1255 دلار) تثبیت شده است

سیگنال تایید: روند نزولی نمودار RSI متوقف شده است.

حمایت‌های پیش‌رو: علاوه بر سطح 1290 دلار، حمایت مهمی 1289 دلار (میانگین 5 روزه) پیش روی طلا قرار دارد. حمایت بعدی در سطح میانگین 13 روزه (1285 دلار) است.

مقاومت‌های پیش‌رو:  مقاومت 1293 در مسیر طلا قرار دارد و منطقه مقاومتی مهمی نیز از 1298 تا 1300 دلار به چشم می خورد.

نتیجه‌گیری: همانند تحلیل روز گذشته در بازه زمانی روزانه طلا کماکان از شانس افزایش قیمت برخوردار است. در صورت عبور پرحجم از مقاومت 1293 دلار، انتظار رشد قیمت تا محدوده 1300 دلار دور از ذهن نیست. در صورت نفوذ به سطوح کمتر از میانگین 5 روزه، انتظار افت قیمت تا میانگین 13 روزه وجود دارد.