سرمایه‌گذاران پتروشیمی منتظر سازوکار مالی  اروپا

10:33 - 1400/01/21
مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی با عدم تایید خروج سرمایه‌گذاران خارجی از شرکت‌های پتروشیمی تاکی دارد: اروپا و آسیایی‌ منتظر روشن شدن ساز و کار مالی هستند.

ایسنا: حسین علی‌مراد با بیان این‌که شرکت‌هایی که متقاضی سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی ایران هستند در انتظار روشن شدن تکلیف ساز و کار مالی بین ایران و اروپا هستن، می‌گوید: قرار است این شرکت‌ها بعد از این‌که ساز و کار مالی بین ایران اروپا (SPV) مشخص شد تصمیم نهایی را بگیرند.

به گفته وی علاوه بر شرکت‌های اروپایی که در تامین تجهیزات و سرمایه‌گذاری‌های بلند و کوتاه‌مدت با ایران همکاری می‌کردند، آسیایی‌ها مانند ژاپن، کره و چین منتظرند ببینند ساز و کار مالی اروپا به چه نتیجه‌ای می‌رسد تا مشابه همان را بتوانند اجرایی کنند و در بازار ایران فعالیت را ادامه دهند.

علی مراد تصریح کرد: این‌که شرکت‌های خارجی بازار پتروشیمی ایران را ترک کرده‌اند را تایید نمی‌کنم. زیرا آن‌ها منتظرند نتیجه را ببینند و بر اساس نتیجه‌ای که پیش می‌آید سیاست‌ها را همسو کرده و اقداماتی انجام دهند. کشورهای دیگر تمایل دارند برخلاف آمریکا همکاری را ادامه دهند اما در مقابل صدمات احتمالی که ممکن است از دولت آمریکا ببینند پوشش دهند.