مجمع موسس شرکت «بازار متشکل معاملات ارز»

10:32 - 1400/01/21
جلسه مجمع موسس شرکت «بازار متشکل معاملات ارزی» در حالی روز گذشته به منظور بحث و بررسی در خصوص راه‌کارهای عملیاتی کردن این بازار در بانک مرکزی برگزار شد که روز جاری نماد معاملاتی شرکت فرابورس ایران به دلیل افشای اطلاعات با اهمیت در خصوص سرمایه‌گذاری در 20 درصد از سهام این شرکت در حال تاسیس متوقف شد.

فرابورس ایران: در جلسه مجمع موسس شرکت سهامی مدیریت بازار متشکل معاملات ارزی، اعضای این مجمع مواردی همچون ترکیب سهام موسسان، سرمایه شرکت، اساسنامه و فرایندها و مکانیزم‌های عملیاتی کردن بازار متشکل معاملات ارزی از جمله مباحث فنی و ساختاری را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

در این جلسه که با حضور رئیس کانون بانک‌های خصوصی، نماینده شورای هماهنگی بانک‌های دولتی، دبیرکل کانون صرافان ایرانیان، نماینده شرکت فرابورس ایران و نماینده شرکت ملی انفورماتیک و با حضور نمایندگان حوزه‌های ارزی، نظارت و حقوقی بانک مرکزی برگزار شد، اعضای مجمع موسس بر گسترش بازار متشکل معاملات ارز و مدیریت خودانتظام منطبق با دستورالعمل‌های بانک مرکزی تاکید کردند.

پیش از این اعلام شده بود بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار «بازار متشکل معاملات ارزی» به منظور ساماندهی و توسعه بازار شفاف، منصفانه و کارا، تشکیل خواهد شد تا ارزها در آن به صورت نقد مطابق مقررات این مصوبه و سایر مقررات مرتبط با آن در بستر الکترونیکی مورد معامله قرار گیرند.

ساختار این بازار براساس مطالعات و بررسی‌های انجام شده در بانک مرکزی و جلسات کارشناسی با بانک‌ها و صرافی‌ها تهیه و مجمع موسس این شرکت، براساس مصوبه شورای پول و اعتبار در تاریخ ١٨ دی ماه سال جاری آغاز به کار کرده است.

مدل کلی بازار به نحوی طراحی شده است که در فاز اول، معاملات نقدی ارز (اسکناس) راه‌اندازی و سایر روش‌های معاملات ارزی در مراحل بعد گسترش می‌یابد. بازار نیز کارگزارمحور بوده و عملیات مدیریت بازار توسط تشکلی خودانتظام انجام شده و بر اساس دستور‌العمل‌های مصوب بانک مرکزی فعالیت خواهد کرد. ضمن آنکه سیستم سفارشات و معاملات(Order Driven) نیز مبتنی بر سفارش خواهد بود .

براساس ارزیابی‌های فنی، سامانه معاملات ICE که یکی از زیرساخت‌های استاندارد در چارچوب‌های معاملاتی است به منظور استفاده به عنوان زیرساخت معاملاتی تعیین شده و زیرساخت سخت افزاری نیز انتخاب و نهایی شده است.