پیش‌بینی قیمت طلا در روز  دو‌شنبه

10:31 - 1400/01/21
در پی افزایش تقاضا برای دارایی‌های امن از جمله فلزات قیمتی، در معاملات روز دوشنبه بار دیگر قیمت طلا در مسیر صعودی قرار گرفت. انتشار آمار ناامیدکننده تجارت خارجی چین در کنار افزایش احتمال توقف روند افزایش نرخ بهره در آمریکا از دلایل بهبود معاملات به حساب می‌آید.
پیش‌بینی قیمت طلا در روز  دو‌شنبه

دنیای بورس- محمد نجفی

وضعیت بازار طلا در روز دو‌شنبه

امروز آمار چین تجارت خارجی  در ماه دسامبر منتشر و برخلاف پیش‌بینی‌ها مشخص شد که  سطح صادرات و واردات با افت سالانه مواجه شده است. انتشار این خبر تقاضا برای دارایی‌های امن مانند طلا و ین ژاپن را در بازارهای جهانی افزایش داد.

در عین حال امروز قرار است رئیس بانک مرکزی آمریکا در کمیته اقتصادی مشترک مجلس نمایندگان و سنای آمریکا به ایراد سخنرانی بپردازد. فعالان اقتصادی احتمال می‌دهند که پاول در این نشست به وضوح بر لزوم توقف روند افزایش نرخ به صورت موقت صحه بگذارد. در صورت وقوع این امر، دلار آمریکا زیر فشار قرار خواهد گرفت و تقاضا برای طلا بیش از پیش افزایش خواهد یافت. در آستانه این رویداد طلا مورد اقبال سرمایه‌گذاران قرار گرفته است.

در معاملات امروز قیمت طلا در بازار آتی کامکس با افزایشی 2/7 دلاری در سطح 1292/2 دلار قرار دارد. در بازار نقدی این محصول بیش از 4 دلار گران شده و در سطح 1291/1 دلار معامله می‌شود.

پیش‌بینی دوشنبه‌‌ (چهارچوب زمانی روزانه در بازار نقدی)

سیگنال‌های نزولی: هیستوگرام MACD  کماکان پاین تر از خط سیگنال قرار دارد.

سیگنال‌های صعودی: قیمت در سطوح بالاتر از میانگین‌ موزون نمایی 5 روزه (1288 دلار) و 13 روزه (1283دلار) قرار داشته و در سطوح فراتر از میانگین موزون نمایی 62 روزه (1252 دلار) تثبیت شده است.- نمودار  RSI روند صعودی به خود گرفته واست.

سیگنال تایید: سیگنال تایید قابل ذکری در دست نیست.

حمایت‌های پیش‌رو: منطقه حمایتی مهمی از 1288 دلار (میانگین 5 روزه) تا 1290 دلارپیش روی طلا قرار دارد. حمایت بعدی در سطح میانگین 13 روزه (1283 دلار) است.

مقاومت‌های پیش‌رو:  مقاومت 1293 در مسیر طلا قرار دارد و منطقه مقاومتی مهمی نیز از 1298 تا 1300 دلار به چشم می خورد.

نتیجه‌گیری: کماکان در بازه زمانی روزانه چشم‌انداز روشنی پیش روی طلا قرار دارد. در صورت عبور پرحجم از مقاومت 1293 دلار، انتظار رشد قیمت تا محدوده 1300 دلار دور از ذهن نیست.