جهش 11 درصدی قیمت سنگ‌آهن در یک ماه

10:29 - 1400/01/21
در پی افت قیمت محصولات فولادی در بازار داخلی چین، قیمت سنگ آهن روز چهارشنبه روندی نزولی را تجربه کرد. با این وجود این محصول در بازه یک ماهه افزایش قیمتی 11 درصدی را پشت سرگذاشته است.
جهش 11 درصدی قیمت سنگ‌آهن در یک ماه

پس از افزایش نسبتا ملموس قیمت محصولات فولادی از عصر روز سه‌شنبه تا صبح امروز ، معاملات این محصولات بعد از ظهر چهارشنبه زیر فشار قرار گرفت و همین امر بازار سنگ آهن را متاثر کرد. بنابر اعلام فعالان بازار فولاد چین، میلگرد و نورد گرم فولادی در بازار نقدی با افت قیمتی نزدیک به 3 دلار در هر تن مواجه شدند.

در پی این امر بازار نقدی سنگ‌آهن زیر فشار قرار گرفت و قیمت این محصول سیری نزولی را تجربه کرد. بر طبق گزارش متال بولتن شاخص قیمت سنگ‌آهن 62 درصد در قرارداد سی‌اف‌آر کینگدائو چین با افتی 56 سنتی در روز چهارشنبه به 73/9 دلار در هر تن رسید.

ذکر این نکته ضروری است که با وجود افت قیمت سنگ‌آهن در روز جاری، این محصول در بازه یک ماه اخیر افزایش قیمتی 11 درصدی را پشت سرگذاشته است. قیمت  این محصول در دهم دسامبر سال گذشته میلادی  در سطح 66/1 دلار قرار داشت.

در غیاب تغییرات ملموس عوامل بنیادی بازار سنگ آهن، قیمت این محصول در برهه کنونی هبستگی بالایی را با قیمت فولاد چین تجربه می‌کند و افزایش قیمت فولاد به تبع کاهش عرضه در خلال برنامه کاهش زمستانی تولید در صنایع آلاینده این کشور ، حمایت مناسبی را از قیمت سنگ آهن به عمل آورده است.