مشکل اصلی در صنعت خودرو

10:28 - 1400/01/21
تامین مالی در زنجیره صنعت خودرو و تهیه سرمایه در گردش به‌عنوان یکی از اصلی ترین مشکلات، گلوی این بخش را بیش از هر زمانی فشرده است. تحلیلگران در این باره البته نظرگاه‌های متفاوتی دارند.
مشکل اصلی در صنعت خودرو

دنیای اقتصاد: تامین مالی در زنجیره صنعت خودرو و تهیه سرمایه در گردش به‌عنوان یکی از اصلی ترین مشکلات، گلوی این بخش را بیش از هر زمانی فشرده است. مشکلاتی انباشته که نتیجه سال‌های متمادی اشتباه در انتخاب استراتژی‌های مالی شرکت‌ها بوده و امروزه گردش چرخ‌های صنعت خودرو را کند کرده است.

روش‌های غلطی نظیر پیش فروش خودرو آن‌چنان که در ماه‌های گذشته خبرساز شد، به‌عنوان روشی از تامین سرمایه به شدت مورد علاقه مدیران شرکت‌های خودروسازی بوده است، در حالی که ابهاماتی جدی درخصوص حقوق مصرف‌کننده را به ذهن متبادر می‌کند.

این درحالی است که تجربه کشورهای پیشرفته نشان می‌دهد راهکارهای درون‌زا و برون‌زای دیگری نیز برای این مهم وجود دارد. درخصوص زیان انباشته در صنعت خودرو تخمین‌های مختلفی بین ۲۰ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان بیان می‌شود که نشان می‌دهد این صنعت کیلومترها تا سودآوری فاصله دارد و در فضایی قرار دارد که امکانی برای تقویت توان رقابتی در ساختار آنها تعریف نشده است.

یادداشت و تحلیل‌ها در این خصوص را رد باشگاه اقتصاددانان پیگیری کنید: