آمار پرداخت تسهیلات ارزی در بانک‌ها

10:28 - 1400/01/21
بیشترین و کمترین قرارداد عاملیت ارزی برای پرداخت تسهیلات به طرح‌های اعلام وصول شده اعلام شد.

پول‌نیوز: صندوق توسعه ملی از محل قرارداد‌های عاملیت ارزی با ۱۲ بانک در شش ماهه نخست امسال به ۲۷ طرح مختلف ۳ میلیارد و ۸۸ میلیون دلار تسهیلات پرداخت کرد. بررسی جدول توزیع بانکی و بخشی طرح‌های اعلام وصول شده در شش ماهه اول امسال که از سوی صندوق توسعه ملی تسهیلات ارزی دریافت کرده‌اند نشان می‌دهد این صندوق از طریق ۱۲ بانک عامل در مجموع مبلغ ۳ میلیارد و ۸۸ میلیون دلار وام پرداخت کرد.

این صندوق در مجموع برای طرح‌های پالایشگاهی ۲۲۰ میلیون دلار، پتروشیمی ۳۷۸ میلیون دلار، حمل‌ونقل یک میلیارد و ۸۱۷ میلیون دلار، سایر ۱۶۵ میلیون دلار، صنعت و معدن ۴۶۵ میلیون دلار، طرح‌های فولادی ۳۲ میلیون دلار و طرح‌های نیروگاهی ۱۱ میلیون دلار تسهیلات ارزی داده است.

براین اساس بیشترین قرارداد عاملیت ارزی برای پرداخت تسهیلات به طرح‌های اعلام وصول شده متعلق به بانک صنعت و معدن با مبلغ ۷۰۹ میلیون دلار و کمترین نیز متعلق به بانک توسعه تعاون با ۱۱ میلیون دلار بوده است.

این آمار نشان می‌دهد که بانک‌های پارسیان ۴۰۶ میلیون دلار (حمل و نقل)؛ پست بانک ۲۹ میلیون دلار (پتروشیمی)؛ تجارت ۲۲۸ میلیون دلار (حمل و نقل) و ۳۷ میلیون دلار (صنعت و معدن) و در مجموع ۲۶۴ میلیون دلار؛ توسعه تعاون ۱۱ میلیون دلار (نیروگاه)؛ توسعه صادرات ایران ۹۹ میلیون دلار (پتروشیمی)؛ خاورمیانه ۵۹ میلیون دلار (حمل و نقل)؛ رفاه کارگران ۷۹ میلیون دلار (حمل و نقل) و ۶۱ میلیون دلار (صنعت و معدن) و در مجموع ۱۴۰ میلیون دلار؛ سامان ۴۶ میلیون دلار (حمل و نقل)؛ صنعت و معدن ۲۲۰ میلیون دلار (پالایشگاه)، ۲۵۰ میلیون دلار (پتروشیمی)، ۲۰۷ میلیون دلار (صنعت و معدن) و ۳۲ میلیون دلار (فولاد)؛ کشاورزی ۳۶ میلیون دلار (حمل و نقل) و در مجموع ۷۰۹ میلیون دلار، ۱۶۵ میلیون دلار (سایر) و در مجموع ۳۱۶ میلیون دلار؛ ملت ۶۴۱ میلیون دلار (حمل و نقل) و ملی ایران ۳۲۳ میلیون دلار (حمل و نقل) و ۴۵ میلیون دلار (صنعت و معدن) و در مجموع ۳۶۹ میلیون دلار تسهیلات از طریق قرارداد عاملیت ارزی صندوق توسعه ملی پرداخت کرده اند.

همچنین بررسی گزارش عملکرد شش ماهه این صندوق نشان می‌دهد که در مدت زمان مشابه برای ۲۸ طرح با مبلغ ۲ میلیارد و ۹۰۶ میلیون دلار (که برخی از آن‌ها در دوره‌های گذشته اعلام وصول شده بودند) نزد بانک مرکزی نامه مسدودی صادر شده است. از طرف دیگر به منظور جلوگیری از بلوکه شدن منابع صندوق برای طرح‌هایی که آماده دریافت تسهیلات نیستند، اعلام وصول ۹ فقره طرح به مبلغ ۳۲۹ میلیون دلار و همچنین مسدودی ۳ فقره طرح به مبلغ ۱۴ میلیون دلار به دلایلی از جمله عدم انجام تعهدات ازجانب متقاضی در مهلت‌های مقرر یا درخواست بانک عامل و ... ابطال شده است.

صندوق توسعه ملی اعلام کرده است که براساس گزارش‌های دریافت شده از بانک مرکزی، مجموع پوشش‌های صادر شده بابت گشایش‌های اعتبار اسنادی صادره از جانب بانک‌های عامل از محل کل تسهیلات ارزی دارای مسدودی، در شش ماهه اول امسال مبلغی معادل یک میلیارد و ۹۹۵ میلیون دلار بابت ۳۱ طرح بوده است. همچنین در دوره مورد گزارش بابت ۱۰۷ فقره طرح در مجموع مبلغی معادل یک میلیارد و ۶۸۸ میلیون دلار پرداخت قطعی صورت پذیرفته است.

مقایسه طرح‌های اعلام وصول و مسدود شده تا پایان شهریورماه ۹۷ نسبت به دوره مشابه سال قبل حکایت از افزایش میزان عملکرد سال جاری دارد که بخش‌های عمده‌ای از این افزایش عملکرد مرتبط با طرح‌های تجهیز و نوسازی ناوگان حمل و نقل درون و برون شهری است.

براین اساس در مدت زمان مورد گزارش برای ۱۲ فقره از طرح‌های نوسازی ناوگان حمل و نقل درون و برون شهری معرفی شده توسط بانک‌ها به صندوق، مجموعا مبلغی بالغ بر یک میلیارد و ۲۴۵ میلیون دلار اعلام وصول صادر شده است. با این حال پوشش‌ها و پرداخت‌های انجام شده امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل تحت تاثیر اعمال تحریم‌های ظالمانه توسط آمریکا و نوسانات شدید ارزی در ماه‌های اخیر دست کم از لحاظ مبلغ کاهش داشته اند.