سازوکار 7 مجوز افزایش سرمایه بورسی‌ها

10:25 - 1400/01/21
هفته گذشته سازمان بورس مجوز افزایش سرمایه هفت شرکت را صادر کرد که در ماه‌های اخیر یک رکورد محسوب می‌شود، روایت «دنیای بورس» از مجوزها را در ادامه بخوانید.

دنیای بورس: هفته گذشته سازمان بورس مجوز افزایش سرمایه هفت شرکت را صادر کرد که طی ماه‌های اخیر یک رکورد محسوب می‌شود. در این گزارش به وضعیت هفتگی افزایش سرمایه‌ها در بورس اوراق بهادار با تاکید بر وضعیت معاملات حق‌تقدم آنها پرداخته می‌شود. حرف «ح» پس از نمادهای بورسی به معنی «حق‌‌تقدم» و حرف «ج» به معنی «سهام جایزه» است.

جم ح: مجمع فوق‌العاده «پتروشیمی جم» پس از یکبار تنفس نهایتا در تاریخ ۲۴ /۹ /۱۳۹۷ مصوب کرد سرمایه شرکت از ۹۶۰ میلیارد تومان به ۱۳۸۰ میلیارد تومان (حدود ۴۳ درصد) از محل مطالبات و آورده نقدی افزایش یابد. مجوز سازمان بورس برای افزایش سرمایه جم ۵ /۸۷ درصد بود که سهامداران برای اجرای نیمی از آن به تفاهم رسیدند و بقیه را در اختیار هیات‌مدیره قرار دادند تا در دو سال آینده انجام شود. پتروشیمی جم قصد دارد منابع حاصل از افزایش سرمایه را صرف جبران سرمایه‌گذاری‌های قبلی و تامین موارد مورد نیاز برای عملیات شرکت کند.

معاملات حق‌تقدم جم از روز سه‌شنبه شروع شد و با فاصله قیمت ۲۰۰ تومان از خود سهم ادامه یافت. این تفاوت قیمت در حالی وجود دارد که مطابق اعلام پتروشیمی جم، افزایش سرمایه تا زمان مجمع سالانه به ثبت رسیده و به سهام جدید سود تعلق می‌گیرد.

واحیا ج: «مجتمع صنایع و معادن احیا سپاهان» (واحیا) در مجمع یکشنبه گذشته، سرمایه خود را از حدود ۶۸ میلیارد تومان به ۱۰۰ میلیارد تومان یعنی حدود ۴۴ درصد از محل سود انباشته افزایش داد. واحیا هدف از این افزایش سرمایه را اصلاح ساختار مالی و جلوگیری از خروج وجه نقد از شرکت و صرف آن برای ادامه اجرای پروژه شرکت زیرمجموعه ذکر کرده است. سهام جایزه سهامداران تا مجمع سالانه آتی و احیا به ثبت خواهد رسید.

ورنا ح: «سرمایه‌گذاری رنا» در تیرماه سال جاری افزایش سرمایه‌ای ترکیبی از دو محل «سود انباشته حدود ۲۲ درصد» و «مطالبات و آورده نقدی معادل ۱۰ درصد» مصوب کرد تا سرمایه ۶۰۰ میلیارد تومانی خود را به ۷۹۶ میلیارد تومان برساند. از ۶۰۰ میلیون حق‌تقدم منتشر شده، بیش از ۴۲۳ میلیون توسط سهامداران پذیره‌نویسی شد و حدود ۱۷۶ میلیون استفاده نشد که از سه‌شنبه گذشته حراج آن شروع شد. در مهلت پذیره‌نویسی اولیه حق‌تقدم ورنا بین ۵۵ ریال تا ۱۵۸ ریال معامله شد. در حراج هر حق‌تقدم به قیمت ۱۳ ریال گشایش و به ۱۲ ریال رسید که البته با توجه به قیمت حدود ۹۰۰ ریالی سهم مناسب بود.

نکته جالب اینکه شرکت در زمان معاملات اولیه حق‌تقدم، طی یک شفاف‌سازی به خریداران حق‌تقدم‌ها هشدار داده بود که تفاوت قیمت معناداری بین سهام و حق‌تقدم وجود دارد. علاوه بر این شرکت سایپا (خساپا) به‌عنوان متعهد پذیره‌نویسی در اطلاعیه جداگانه‌ای هشدار داده بود که در حراج حق‌تقدم‌ها بر اساس قیمت روز سهم خرید خواهد کرد. البته شاید خریداران حق‌تقدم ورنا درشهریور و مهر امسال به امید رشد آتی قیمت سهام خودروسازها، اقدام به خرید و عدم استفاده از این حق‌تقدم‌ها کردند.

 ونیرو ح: حراج حق‌تقدم استفاده ‌نشده «سرمایه‌گذاری نیرو» شنبه هفته گذشته با معامله بیش از ۹۹۱ میلیون حق‌تقدم باقیمانده از مجموع ۱۰۹۹ میلیون حق تقدم پایان یافت. روز چهارشنبه نیز شرکت اعلام کرد به دارنده هر حق تقدم ونیرو مبلغ ۸۱ ریال تعلق می‌گیرد که از شعب «بانک ایران زمین» قابل دریافت است. با این حساب تمام کسانی که حق‌تقدم ونیرو را در دوره پذیره‌نویسی اولیه در بازه قیمتی ۱۲۶ ریال تا ۵۶۶ ریال خریداری کرده و استفاده نکردند، دچار زیان شدند. اعتراض برخی از فعالان بورس در کانال‌های تلگرامی و گروه‌ها در این مورد مشاهده شد که با توجه به افزایش سرمایه سنگین و شناوری نسبتا بالای این سهم، بیش از هر چیز قبول چنین ریسکی از سوی آنها تعجب‌آور بود.

سهامدار عمده ونیرو یعنی «سرمایه‌گذاری ایران» (سهامی خاص) پس از خرید این شرکت، هلدینگ تولید برق خود را به ونیرو فروخت و افزایش سرمایه سنگین از ۴۰ میلیارد تومان به ۷۰۰ میلیارد تومان در دو مرحله جهت تامین بخشی از وجه این معامله بود. سرمایه‌گذاری ایران چند سال قبل نیز سرمایه‌گذاری‌‌های خود در زمینه پتروشیمی را در قالب شرکت «سرمایه‌گذاری پتروشیمی ایرانیان» (پترول) به بورس آورد که البته بعدا طی مراوداتی به هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس (فارس) واگذار شد.

 در هفته گذشته مجوز افزایش سرمایه هفت شرکت صادر شد؛ «آسان پرداخت پرشین» (آپ) خواستار افزایش سرمایه ۵۰ درصدی از سود انباشته بود که سازمان بورس مجوز افزایش حدود ۳۲ درصدی را برای آن صادر کرد. «صنایع سیمان غرب» (سغرب) مجوز افزایش سرمایه حدود ۶۶ درصد از محل مطالبات و آورده نقدی را دریافت کرد. «دوده صنعتی پارس» (شدوص) افزایش سرمایه حدود ۲۹۵ درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها را در پیش خواهد داشت. «فولاد کاوه جنوب کیش» (کاوه) درخواست افزایش سرمایه حدود ۱۱۴ درصدی را داده بود که سازمان بورس با حدود ۷۱ درصد از محل مطالبات و آورده نقدی موافقت کرد.

«داروسازی زاگرس فارمد پارس» (ددام) مجوز افزایش حدود ۷۶۶ درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های خود را دریافت کرد. «سرمایه‌گذاری دارویی تامین» (تیپیکو) افزایش سرمایه ۲۵ درصدی از محل سود انباشته را در پیش خواهد داشت و در نهایت «بیمه اتکایی امین» هفتمین شرکتی بود که در هفته گذشته مجوز افزایش سرمایه خود به میزان ۲۰ درصد از محل مطالبات و آورده نقدی را دریافت کرد. دو شرکت «سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی» (۳۵ درصد از مطالبات و آورده نقدی) و «شهد ایران» (۳۱۹ درصد از تجدید ارزیابی) با وجود گذشت حدود ۴۰ روز از صدور مجوز افزایش سرمایه، هنوز زمان تشکیل مجمع فوق‌العاده برای تصویب آن را تعیین نکرده‌اند.

 شرکت‌های زیر هم پس از دریافت مجوز از سازمان بورس، زمانی را برای تشکیل مجمع فوق‌العاده و تصویب افزایش سرمایه مشخص کرده‌اند: «آسان‌پرداخت پرشین» (مجمع فوق‌العاده در یکشنبه ۲۳/ ۱۰/ ۱۳۹۷)، «کارخانجات داروپخش» (مجمع فوق‌العاده در دوشنبه ۲۴/ ۱۰/ ۱۳۹۷)، «افرانت» (مجمع فوق‌العاده در یکشنبه ۱۶/ ۱۰/ ۱۳۹۷)، «محورسازان ایران خودرو» (مجمع فوق‌العاده در دوشنبه ۱۷/ ۱۰/ ۱۳۹۷)، «سیمان ایلام» (پس از دو بار تنفس قرار شد روز یکشنبه ۱۶/ ۱۰/ ۱۳۹۷ تصمیم‌گیری شود).

 «دارویی لقمان» (دلقمان) پس از تصویب افزایش سرمایه ۵۰ درصدی از مطالبات و آورده نقدی، اعلامیه پذیره‌نویسی را منتشر کرد و گشایش نماد حق‌تقدم آن به هفته جاری موکول شد. شرکت‌های «کی‌بی‌سی» (کی‌بی‌سی‌) و «نفت پارس» (شنفت) نیز پس از تصویب افزایش سرمایه، هنوز اعلامیه پذیره‌نویسی خود را در سامانه کدال منتشر نکرده‌اند.

 در هفته گذشته شرکت بازار پایه‌ای «صنایع بسته‌بندی ایران» (فبیرا) خبر از ثبت افزایش سرمایه سنگین خود از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها داد.

 «بیمه آرمان» (آرمان) در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که مبلغ یک ریال به هر حق‌تقدم استفاده‌نشده تعلق گرفته که به حساب دارندگان آن واریز خواهد شد. «فنرسازی خاور» هم ۱۸۷۶ ریال برای حق‌تقدم‌های حراج شده به حساب سهامداران واریز خواهد کرد.

 حق‌تقدم‌های استفاده نشده «سرمایه‌گذاری مسکن الوند» (ثالوند)، پیش از پایان مهلت حراج فروخته شد. همچنین عمده حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده «پگاه آذربایجان غربی» (غشاذر) دوشنبه گذشته به قیمت حدود ۸۰ تومان به فروش رفت که تمام خریداران این حق‌تقدم‌ها که از آن استفاده نکردند، زیان قابل توجهی دیدند.

 مجمع افزایش سرمایه «سیمان ایلام» (سیلام) به دلیل اختلاف نظر دو سهامدار عمده این شرکت، برای بار دوم به تنفس خورد تا در روز یکشنبه ۱۶ دی‌ماه مجددا برگزار شود. به نظر می‌رسد انتقادات سرمایه‌گذاری امید (وامید) به روش مدیریت سهامدار اصلی سیلام که در مجمع سالانه اخیر هم ابراز شد، سبب این عدم تفاهم ‌باشد. گزارش مجمع سالانه سیلام در سایت «دنیای بورس» در دسترس است.

 فرصت ۶۰ روزه پذیره‌نویسی حق‌تقدم «فرآورده‌های تزریقی ایران» (دفرا) هم در هفته گذشته به پایان رسید.

 حق‌تقدم «زغال‌سنگ نگین طبس» که چهارشنبه دوهفته پیش آماده بازگشایی شد، در هفته گذشته هم کشف قیمت نشد.

سازوکار 7 مجوز افزایش سرمایه بورسی‌ها10

.