هشدار متال بولتن در زمینه احتمال افت قیمت آلومینیوم

قیمت مس بار دیگر به 7 هزار دلار می‌رسد؟

10:24 - 1400/01/21
موسسه متال بولتن در گزارش ماهانه خود نسبت به ایجاد فشار بر قیمت آلومینیوم از ناحیه افزایش عرضه این محصول هشدار داد. در این میان با توجه به تداوم روند نزولی موجودی انبار مس، تحلیلگران موسسه مذکور از احتمال بازگشت قیمت مس به محدوده 7 هزار دلار سخن به میان آوردند.
قیمت مس بار دیگر به 7 هزار دلار می‌رسد؟

آلومینیوم

در حال حاضر فعالان بازار فلزات بر این گمان هستند که توافق روسای جمهور آمریکا و چین در ماه دسامبر 2018 برای تداوم مذاکرات تجاری می‌تواند از طریق به تعویق انداختن تنش‌های احتمالی و همچنین رسیدن به توافقی جامع میان طرفین منجر به بهبود روند رشد اقتصاد جهانی در سال جدید میلادی شود. در حالی که این رویداد به بهبود تقاضا برای تمام فلزات پایه منجر خواهد شد، وضعیت پیش روی عرضه آلومنیوم می تواند این تاثیر مثبت را خنثی کند.

نگرانی از سمت عرضه دو شرکت Rusal و Alunorte در سال گذشته میلادی حمایت مناسبی را از قیمت آلومینیوم به عمل آورد. اما هم اکنون مشکلات عرضه این دو شرکت در حال رفع شدن است. در عین حال پیش بینی می‌شود با افزایش انعطاف در اجرای برنامه کاهش زمستانی تولید در چین، شاهد تعطیلی تعداد کمتری از واحدهای ذوب آلومینیوم در این کشور به دلایل زیست محیطی باشیم.

همچنین افزایش ملموس جریان ورودی آلومینیوم به انبارهای بازار فلزات لندن در ماه نوامبر گذشته نشان داد که در خارج از بازار لندن ذخایر مازاد این محصول وجود دارد. در عین حال سطح ذخایر آلومینیوم در بازار آتی شانگهای نیز با نرخ بسیار کندی در حال کاهش است.

با در نظر گرفتن این شرایط باید گفت که بازار آلومینیوم تاکنون تاثیر افزایش عرضه احتمالی این محصول در سال 2019 میلادی را در قیمت لحاظ نکرده و بنابراین احتمال کاهش قیمت آلومینیوم در ماه های پیش‌رو دور از ذهن نیست.

مس

پس از عملکرد ضعیف مس در بخش اعظمی از سال 2018 میلادی به تبع نگرانی‌های موجود بر سر جنگ تجاری آمریکا و چین، انتظار می‌رود که به تدریج فعالان بازار مس توجه بیشتری به عوامل بنیادی قوی بازار این محصول نشان دهند. در این میان اگر دو اقتصاد بزرگ جهان بتوانند در سال جدید میلادی به توافق تجاری دست یابند، تمرکز فعالان بازار بر این عوامل بیش از پیش افزایش خواهد یافت.

از جمله عوامل بنیادی تاثیرگذار بر بازار مس می‌توان به تداوم روند نزولی موجودی انبار این محصول در بازارهای معاملاتی و تعطیلی زنجیره‌ای برنامه‌ریزی نشده تعدادی از واحدهای ذوب و فرآوری اشاره کرد. با وجود اتمام روند قوی تجدید موجودی انبار از سوی مصرف کنندگان مس در چین در فصل سوم سال 2018 میلای، باز هم محدودیت عرضه این محصول در بازار مشهود است.

با در نظر گرفتن احتمال کاهش تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین و همچنین تداوم روند محدودیت عرضه مس به بازارهای جهانی، می‌توان نسبت به عملکرد قوی مس در سال 2019 میلادی امیدوار بود و در این میان سناریوی خوش بینانه برای این محصول، رسیدن قیمت به میانگین 7 هزار دلار است.