در اولین روز کاری سال جدید میلادی رقم خورد

عقبگرد شاخص دلار به سطوح کمتر از 96 واحد

10:23 - 1400/01/21
با ازسرگیری معاملات در بازار جهانی ارز، دلار آمریکا در برابر بسیاری از ارزهای مطرح به ویژه دارایی‌های امنی مانند ین ژاپن روندی نزولی را در پیش گرفت و همین امر شاخص دلار را به کمتر از 96 واحد رساند.
عقبگرد شاخص دلار به سطوح کمتر از 96 واحد

روز گذشته خبر رسید که نمایندگان دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را آماده کرده اند که قرار است به صورت موقت به تامین مالی دولت بپردازد. با این وجود در طرح مذکور بودجه مد نظر ترامپ برای ساخت دیوار در مرز مکزیک گنجانده نشده است. در صورت تصویب در مجلس نمایندگان، احتمال رد این طرح سنا وجود دارد و حتی در صورت تصویت سنا نیز رئیس جمهور آمریکا می‌تواند از اختیارات خود استفاده کرده و این طرح را رد کند. به این ترتیب چشم‌انداز بازگشایی دولت آمریکا کماکان مبهم بوده و همین امر نیز دلار این کشور را زیر فشار قرار داده است. به تبع این رویداد، تقاضا برای دارایی‌های امنی مانن ین ژاپن افزایش یافته است.

در این میان با توجه به تداوم تعطیلی در برخی ازکشورها از جمله ژاپن، کماکان حجم معاملات قابل توجه نیست. به این ترتیب احتمال نوسان غیر متعارف در معاملات امروز وجود دارد امری که باید مد نظر معامله‌گران قرار گیرد.

در تقویم اقتصادی روز چهارشنبه دو گزارش از سوی آلمان و بریتانیا خودنمایی می ‌کنند. ظهر امروز قرار است شاخص مدیران خرید تولیدی آلمان در ماه دسامبر منتشر شود و در ادامه نیز شاخص مدیران خرید تولید ماه دسامبر بریتانیا به اطلاع فعالان اقتصادی خواهد رسید.

تا این لحظه از معاملات روز چهارشنبه شاخص دلار با کاهشی 0/2 درصدی در سطح 95/8 واحد قرار گرفته است.