پالادیم برای سومین سال متوالی خوش درخشید

نگاهی به عملکرد طلا و سایر فلزات قیمتی در 2018

10:23 - 1400/01/21
در سال 2018 میلادی به غیر از پالادیم، دیگر فلزات قیمتی در بازارهای جهانی با کاهش قیمت به کار خود پایان دادند. در این میان طلا به لطف رالی یک ماه و نیم پایان سال توانست بخش عمده‌ای از افت پیشین خود را جبران کند.
نگاهی به عملکرد طلا و سایر فلزات قیمتی در 2018

رشد ارزش دلار آمریکا در سال 2018 در برابر بسیاری از ارزهای مطرح جهان، تقاضا برای طلا را از سوی استفاده‌کنندگان از ارزهای غیردلاری کاهش داد و همین امر به افت قیمت این محصول دامن زد. شاخص دلار در سال گذشته  با رشدی بیش از 4 درصد در سطوح بالاتر از 96 واحد به کار خود پایان داد. با این وجود به تبع سقوط ارزش سهام در وال استریت و دیگر بورس‌های مطرح جهان  در اواخر سال 2018، طلا توانست بخش عمده‌ای از افت پیشین خود را جبران کند.

نقره و پلاتین نیز در معاملات سال 2018 از ناحیه رشد ارزش فشار شدیدی را تحمل کردند و در نهایت در رالی پایان سال نیز نتوانستند به اندازه طلا مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گیرند. تداوم عرضه باثبات پلاتین به بازارهای جهانی از سوی آفریقای جنوبی در سال گذشته، قیمت این محصول را بیش از سایر فلزات قیمتی زیر فشار قرار داد.

در میان فلزات قیمتی، پالادیم تنها محصولی بود که توانست در محدوده مثبت به معاملات خود پایان دهد و افزایشی نزدیک به 19 درصد را به ثبت برساند. تداوم کمبود عرضه این محصول اصلی‌ترین دلیل تحریک قیمت به حساب می‌آید. این سومین سال متوالی است که پالادیم با افزایش قیمت به کار خود پایان می‌دهد.

نگاهی به عملکرد طلا و سایر فلزات قیمتی در 201810

.