در پی تزلزل شاخص دلار رقم خورد

صعود محدود قیمت فلزات پایه

10:16 - 1400/01/21
با افت ارزش دلار در برابر سبدی از ارزهای مطرح جهان، تقاضا برای فلزات در صبح دوشنبه بهبود یافته و این محصولات موفق به ورود به محدوده مثبت قیمت شده‌اند. با این وجود روند افزایش قیمت‌ها چندان پایدار به نظر نمی‌رسد.
صعود محدود قیمت فلزات پایه

صبح امروز شاهد تزلزل ارزش دلار آمریکا در برابر سبدی از ارزهای مطرح جهان هستیم. تعطیلی بخش‌هایی از دولت آمریکا به تبع عدم توافق مجلس  و دولت این کشور بر سر بودجه سال آینده از جمله مسائلی است که منجر به تشدید فضای ریسک‌گریزی در میان معامله‌گران شده و بخشی از آن‌ها را به سوی دارایی‌های امنی مانند ین ژاپن و فرانک سوئیس سوق داده است. همچنین یورو و پوند نیز به تبع فرآیند شناسایی سود در پایان سال میلادی در برتبر دلار آمریکا تقویت شده‌اند. با افت شاخص دلار در روز جاری، تقاضا برای فلزات از سوی استفاده‌کنندگان از ارزهای غیر دلاری افزایش یافته است.

با این وجود میزان افزایش قیمت‌ فلزات تا این لحظه چندان ملموس نبوده است. بخش از معامله‌گران همانند الگوی سالانه در حال بستن موقعیت های معاملاتی و شناسایی سود در بازار فلزات در آستانه تعطیلات سال نو میلادی هستند. در عین حال پس از ورود وال استریت به وضعیت بازار خرسی در هفته گذشته، نگرانی‌ درمیان فعالان بازار فلزات نسبت به احتمال کند شدن روند رشد اقتصاد آمریکا و حتی بروز رکود اقتصادی در سطح جهانی تقویت شده است.

 

در برهه کنونی هر تن مس در معاملات آتی لندن با رشدی 0/1 درصدی در سطح 5979 دلار قرار گرفته و سرب با افزایشی 0/2 درصدی به 1967 دلار رسیده است. آلومینیوم با رشدی محدود در سطح 1908 دلار قرار گرفته و در این میان روی به میزان 0/2 درصد ارزان شده و در قیمت 2493 دلار معامله می‌شود.