معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس خبر داد

وضعیت 3 نماد متوقف بورسی

10:07 - 1400/01/21
معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس با تشریح ۳ پیشنهاد بورس در لایحه بودجه امسال، تازه‌ترین وضعیت 3 شرکت بورسی کنتورسازی، بانک پاسارگاد و های وب را اطلاع رسانی کرد.

نکاتی از اعلام دوباره EPS

فارس: حسن امیری درباره اعلام رییس سازمان بورس مبنی بررسی اداره نظارت بر ناشران از اعمال دوباره خواسته‌های بازار و اعلام EPS در گزارش‌های تفسیری گفت: درحالی حدود یک سال از اجرای دستور العمل جدید معاملات سپری می‌شود که هدف سازمان بورس با توجه به فرایند انتشار اطلاعات شرکت‌ها، افزایش عمق تحلیل در گزارش‌های ماهانه و تفسیری عملکرد مدیریت است.

به گفته وی گزارش‌های تحلیلی درحالی منتشر می‌شوند که برخی تحلیلگران میانگینی از برآوردهای EPS را ارائه می‌دهند یا تمرکز اجماع تحلیل‌ها را به عنوان خروجی برآورد ازEPS ارائه می‌کنند. این اقدام‌ها اگر چه زمانبر هستند اما باید برای عملیاتی شدن توسعه یابند.

این مقام مسئول ادامه داد: سازمان بورس پیگیر افزایش گزارشگری میاندوره‌ای شرکت‌ها از جمله در گزارش‌های ماهانه است تا بتوان با عمق دادن بیشتر اطلاعات ، به EPS تحلیلی نزدیک‌تر شد. در این میان فرم‌های مربوط به عملکردهای ماهانه درحال بازنگری است تا به جز آمار تولید و فروش ، زمینه ارایه شاخصه‌های اصلی برای پیش بینی EPS فراهم شود.

احتمال کاهش سرمایه برای برخی شرکت‌ها

امیری درباره افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها و احتمال معافیت مالیاتی از این محل هم توضیح داد: سازمان بورس 3 پیشنهاد برای لایجه بودجه ارائه داده که یکی از آن‌ها معافیت مالیاتی از محل مازاد تجدید ارزیابی است. نکته مهم در این زمینه مسئله تهاتر مازاد تجدید ارزیابی با سرمایه یا زیان انباشته شرکت‌های زیانده است که پیشنهادهای لازم داده شده است. نکته دیگر ، کاهش سرمایه است که شاید بتوان آن را عملیاتی کرد. این موضوع برای همه بازار لحاظ می‌شود و فقط مختص بانک‌ها نیست . باید دید مجلس چه واکنشی به این پیشنهادها خواهد داشت؟

هشدار به حذف بانک پاسارگاد

این عضو هیات مدیره سازمان بورس درباره آخرین وضعیت کنتور سازی ایران ، بانک پاسارگاد و های وب هم گفت: در مورد بازگشایی نماد کنتورسازی باید قبل از هر چیز موضوع حقوقی ناشر آن حل شود. در مورد بانک پاسارگاد نیز در چندین مرحله هشدار به ناشر داده شده که اگر صورت‌های مالی ارائه نکنند منجر به حذف و انتقال نماد به بازار پایه خواهد شد.

امیری ادامه داد: در این زمینه مدیران بانک پاسارگاد پیشرفت‌های خوبی با بانک مرکزی داشته‌اند تا بتوانند مجمع سال مالی 95 را برگزار کنند که در این صورت مقدمات بازگشایی نماد فراهم می‌شود. در مورد های وب نیز همچنان گزارش حسابرسی ویژه ارائه نشده و هیچ اتفاق خاصی نیافتاده است. بنابراین شرایط فعلی برای این نماد همچنان ادامه دارد.