صعود فلزات در واکنش به آتش‌بس آمریکا چین

10:01 - 1400/01/21
در واکنش به توافق آمریکا و چین برای کاهش تنش‌های تجاری، بازار فلزات معاملات پررونقی را در ابتدای این هفته پشت سرمی‌گذارد و قیمت محصولات معاملاتی این بازار رشد قیمتی نسبتا ملموس را تجربه می‌کنند.
صعود فلزات در واکنش به آتش‌بس آمریکا چین

در نشست برگزار شده میان دونالد ترامپ و شی جین پینگ در بوینس آیرس، آمریکا وعده داد که تعرفه وارداتی 10 درصدی بر 200 میلیارد دلار از کاهاهای چینی را افزایش ندهد. برنامه اخذ تعرفه مذکور قرار است از ابتدای ژانویه به اجرا  درآید. پیش‌تر رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده بود که قصد دارد رقم تعرفه را به 25 درصد افزایش دهد. همچنین در قالب این توافق چین قرار است سطح خرید محصولات شاورزی، انرژی، صنعتی و دیگر محصولات آمریکایی را به میزان معناداری بالا ببرد تا شکاف تجاری میان دو کشور از این طریق کاهش یابد. همچنین دو کشور قصد دارند ت در بازه سه ماه آینده مذاکرات تجاری را ادامه دهند. در واکنش به این رویداد، بازار فلزات معاملات پررونقی را در صبح دوشنبه پشت سرگذاشت.

همچنین در بازار جهانی ارز تقاضا برای دلار به عنوان دارایی امن به تبع اعلام آتش‌بس میان آمریکا و چین کاهش یافت و همین امر به تضعیف ارزش این ارز در برابر دیگر ارزهای مطرح جهان منجر شد. همین امر نیز سطح تقاضا برای فلزات را از سوی استفاده‌کنندگان از ارزهای غیر دلاری بالا برد. انتظار برای رشد بیشتر قیمت فلزات با ورود معامله‌گران اروپایی و آمریکای به بازار وجود دارد.

در برهه کنونی هر تن آلومینیوم در معاملات آتی لندن با رشدی 0/6 درصدی در سطح 1970 دلار قرار گرفته و روی با افزایشی 1/3 درصدی به 2575 دلار رسیده است. سرب با رشدی 1/4 درصدی در سطح 1981 دلار قرار گرفته و در این میان مس به میزان دو درصد گران شده و در قیمت 6322 دلار معامله می‌شود.