دو ابلاغیه جدید برای دو نهاد بورسی

10:00 - 1400/01/21
مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، با انتشار و ابلاغ دو اطلاعیه جداگانه به شرکت‌های کارگزاری و صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه، جزییاتی از عملکرد این دو نهاد مالی را تشریح کرد. هدف از این اقدام بهبود افشای اطلاعات صورت‌های مالی آنها اعلام شده است.

سنا: سعید‌محمد علیزاده؛ مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار دو ابلاغیه جداگانه درخصوص بهبود انتشار صورت‌های مالی توضیحاتی را ارائه کرد؛ در ابلاغیه اول که خطاب به همه صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه و حسابرسان معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار است، درخصوص فرمت جدید صورت‌های مالی توضیح‌هایی ارائه داد.

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس در این زمینه گفت: وجود اطلاعات مالی شفاف یکی از الزام‌های کارآیی بازار سرمایه است، سازمان بورس نیز در جهت ارتقای این موضوع تدابیر جدیدی اتخاذ کرده است. علیزاده در این زمینه توضیح داد: در جهت بهبود افشای اطلاعات در صورت‌های مالی صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه و به منظور تامین نیازهای اطلاعاتی سرمایه‌گذاران «صورت‌های مالی نمونه صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه» ابلاغ شد.

وی در تشریح این صورت‌های مالی گفت: این ابلاغیه طبق استانداردهای حسابداری تبیین شده است. همچنین موضوع «ثبت حسابداری صدور واحدهای سرمایه‌گذاری، تاسیس شرکت پروژه (سهامی خاص) و تبدیل آن به سهامی عام و تصفیه و انحلال صندوق سرمایه‌گذاری پروژه در دفاتر صندوق سرمایه‌گذاری پروژه» از موضوعات مهم دیگری بود که مد‌نظر قرار گرفت.

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس در ابلاغیه دوم که خطاب به شرکت‌های کارگزاری است، توضیح داد: در جهت شفافیت هر چه بیشتر حساب‌ها، عدم ‌برخورد چندگانه با یک رویداد مالی و نظارت دقیق‌تر بر سیستم مالی و حسابداری شرکت‌های کارگزاری که موجب بهبود افشای اطلاعات در صورت‌های مالی شرکت‌های کارگزاری نیز می‌شود، «رهنمود حسابداری شرکت‌های کارگزاری»، که در کمیته فنی سازمان حسابرسی تایید شده به شرکت‌های مزبور ابلاغ شده است. دستورات فوق، در کمیته استانداردها و آموزش سازمان بورس بررسی و از سوی کمیته فنی سازمان حسابرسی به تایید رسیده و بعد از آن ابلاغ شده است.