تعرفه برق پرمصرف‌ها نهایی شد

09:54 - 1400/01/21
معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر از نهایی شدن تعرفه برق پرمصرف‌ها خبر داد.

فارس: به‌گفته محمودرضا حقی‌فام، نظر دولت نسبت به تعرفه برق پرمصرف‌ها مثبت است و شاید تا ۱۵ روز آینده دولت این تعرفه‌ها را تصویب و ابلاغ کند. وی در این خصوص گفت: تعرفه برق پرمصرف‌ها در مراحل نهایی تصویب در دولت است که به زودی جزییات آن اعلام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه وزارت نیرو تمام اقدام‌های لازم را انجام داده است و در کمیته‌های مربوطه دولت هم مطرح شده و نظر این کمیته‌ها نیز جلب شده است، افزود: کمیته‌های مربوطه دولت تغییراتی هم درخصوص این پیشنهادها اعمال کرده‌اند بنابراین منتظر این هستیم که وقتی تغییرات نهایی در دولت تصویب شد حدود یک ماه برای ابلاغ به شرکت‌های توزیع لحاظ کنیم تا اطلاع‌رسانی دقیق صورت گیرد.

هدف از این برنامه به این مفهوم نیست که منابع مالی را می‌خواهیم گسترش دهیم، بلکه هدف ما این است که مشترکاتی که پر مصرف هستند به جمع خوش مصرف‌ها بپیوندند و مصرف برق خود را کاهش دهند.

سخنگوی صنعت برق در پاسخ به این سوال که آیا تعرفه جدید مشترکان برق پرمصرف به این شکل خواهد بود که از مشترکان پرمصرف قیمت تمام شده برق دریافت شود؟ گفت: وقتی به‌صورت نهایی از سوی دولت تصویب شد فرمت آنکه مربوط به چه پله‌های مصرفی می‌شود با جزییات اعلام خواهد شد؛ چرا که احتمال اینکه از سوی دولت تغییرات کوچکی داده شود وجود دارد پس باید تا زمان مصوب از سوی دولت منتظر جزئیات تعرفه‌های برق پرمصرف‌ها بمانیم.

سخنگوی صنعت برق گفت: در حال حاضر به پرمصرف‌ها ۱۰ برابر کسانی که برق را درست مصرف می‌کنند یارانه بیشتری تعلق می‌گیرد؛ بنابراین پیشنهادی که وزارت نیرو داده این است که مصرف برق در سطح الگوی مصرف به قیمت یارانه‌ای عرضه شود اما کسی که بالاتر از این الگو مصرف می‌کند، باید قیمت تمام شده را پرداخت کند.

حقی‌فام در پاسخ به این پرسش که الگوها چگونه تعریف شده‌اند؟ گفت: بر اساس الگو‌های پیشنهادی، در مورد مناطق عادی به غیر از ماه‌های گرم سال، هر ماه ۳۰۰ کیلووات ساعت به ازای هر مشترک تعریف شده است؛ هم اکنون ۸۶ درصد مردم این الگو را رعایت می‌کنند.