سقوط دلار به نیمه پایینی 13 هزار تومان/ سکه روی ریل انتظارات «دنیای بورس»

09:48 - 1400/01/21
نرخ دلار همچنان در مسیر نزولی قرار دارد. نشانه‌ها از پایان تلاطم روانی بازار ارز خبر می‌دهد، اما این موضوع به این معنا نیست که شوک‌های روانی ارزی به پایان خط رسیده است. از سوی دیگر نگرانی از سیاست‌گذاری کاملا محسوس است و همین موضوع شاید مهم‌ترین نگرانی از آینده نرخ دلار است. نکته جالب توجه، عقب‌نشینی معامله‌گران بازار سکه از خوشبینی‌های مازاد هفته‌های گذشته بود.
سقوط دلار به نیمه پایینی 13 هزار تومان/ سکه روی ریل انتظارات «دنیای بورس»

دنیای بورس: نرخ دلار در بازار ارز تهران در معاملات امروز به کمتر از 13500 تومان ریزش کرد (افت حدود 300 تومانی نسبت به روز گذشته). قیمت هر سکه نیز تا سطح 4 میلیون و 130 هزار تومان افت داشته است. برخی شنیده‌ها به عرضه کنترل‌شده بازارساز اشاره دارد. برخی نیز بر لزوم حفظ نرخ دلار تا پایان فصل تقاضا (پایان سال میلادی) اشاره می‌کنند. با همه این‌ها مطابق با انتظارات، دلار با فروکش کردن تلاطم روانی بازار در مسیر نزولی قرار گرفته است. عوامل متعددی می‌تواند در خصوص آینده نرخ دلار موثر باشد و یکی از مهم‌ترین آن‌ها رویه تصمیمات حوزه پولی و ارزی با محوریت بانک مرکزی است. دل بستن تنها به عرضه مستقیم ارز در فضای تحریم و مشکلات احتمالی پیش رو می‌تواند به بازار شوک وارد کند و بر این اساس لازم است هر چه سریعتر از مکانیزم‌های پیشنهادی کارشناسان مانند شناوری نرخ ارز استفاده شود. این موضوع می‌تواند به مانند ضربه‌گیر نرخ عمل کند.

در گزارش با عنوان مسیریابی بازارهای ارز و سکه در دوران تحریم به حباب سکه و احتمال ریزش بیشتر قیمت سکه اشاره شد. در این گزارش عنوان شده بود که یکی از دلایل سبقت قیمتی سکه از عوامل اثرگذار (به خصوص دلار) خوشبینی معامله‌گران این بازار به رشد بیشتر دلار بود. با این حال مطابق با انتظارات با کاهش التهاب بازار ارز، سکه نزول بیشتری را نسبت به دلار تجربه کرده است.

طی روزهای آتی همچنان باید در انتظار عوامل سیاسی مانند مراحل تصویب FATF یا سیگنال‌ها از سمت اروپا بود. پیش از این در خصوص اثرگذاری این عوامل بر بازار ارز توضیح داده شد. یکی ازعوامل مهم در شرایط کنونی نحوه تصمیم‌گیری سیاست‌گذاری ارزی است. اگر بنا باشد بار دیگر با اصرار مدیران دولتی سیاستی اشتباه مانند آن‌چه در فروردین امسال رخ داد (اعلام نرخ دستوری 4200 تومانی) تکرار شود شاید در کوتاه‌مدت بتوان به کنترل نرخ دلار امیدوار بود اما در فضای تحریمی ریسک تشدید نوسانات بالا خواهد بود.

مطابق با آ‌ن‌چه در گزارش با عنوان نزول دلار ادامه دارد؟ عنوان شد از دست رفتن کف روانی 13 هزار تومانی مطابق با آن‌چه در 14 هزار تومان مشاهده شد می‌تواند به افت بیش از پیش نرخ دلار دامن بزند. البته همچنان باید رویه اخبار را به دقت بررسی کرد.