اسامی کامل تحریم‌شدگان توسط آمریکا اعلام شد

دسترسی ایران به سوییفت قطع می‌شود؟

09:44 - 1400/01/21
در حالی که اخبار ضدو نقیضی از قطع دسترسی ایران به سوییفت به گوش می‌رسد که با اعلام جزییات جدید از تحریم‌های آمریکا علیه ایران، اسامی 8 کشور معاف از تحریم‌ها منتشر شد.
دسترسی ایران به سوییفت قطع می‌شود؟

دنیای بورس: دیروز برخی اخبار حکایت از این داشت که سوئیفت دسترسی برخی از بانک‌های ایرانی به این سامانه پیام‌رسان بانکی را تعلیق کرده است؛ بیانیه سوئیفت البته اشاره‌ای به نام این بانک‌ها و یا بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران نکرده است. جامعه جهانی ارتباطات بانکی مشهور به سوییفت تعلیق همکاری با بانک‌های ایرانی را اقدامی تاسف‌آور خوانده اما گفته این تصمیم در راستای حفظ ثبات و انسجام نظام مالی جهان گرفته شده است. رویترز نیز در خبری همزمان اعلام کرد سوییفت در حال قطع دسترسی ایران است. در همین حال وزیر خزانه‌داری آمریکا هم از احتمال تحریم سوییفت خبر داد و مدعی شد دور دوم تحریم‌ها، ایران را مجبور به امضای توافق هسته‌ای جدید خواهد کرد.

استیون منوچین همزمان با اجرای دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران مدعی شد: به سوئیفت اعلام کردیم در صورت ضرورت برای تداوم فشارهای اقتصادی شدید علیه ایران، با شدت از اختیارات استفاده می‌کنیم؛ بر این مبنا اگر سوییفت به تامین خدمات پیام‌رسانی مالی برای برخی نهادهای مالی خاص مشخص‌شده تحت تحریم ایرانی بپردازد، ممکن است با تحریم‌های آمریکا روبه‌رو شود.

این در حالی است که دیروز عصر مایک پمپئو؛ وزیر امور خارجه امریکا در سخنرانی خود اعلام کرد: دولت ترامپ چین، هند، ایتالیا، یونان، ژاپن، کره جنوبی، تایوان و ترکیه را به طور موقت از اجرای تحریم‌های نفتی علیه ایران معاف کرده است. در همین حال وزارت خزانه‌داری آمریکا لیست جدیدی از افراد و شرکت‌های تحت‌تحریم آمریکا را منتشر کرد. این لیست بیش از ۳۰۰ عضو جدید دارد و در حدود ۵۰ بانک و موسسه مالی مرتبط با بانک‌های ایرانی را دربر‌می‌گیرد. مقایسه این لیست ۷۵ صفحه‌ای با نسخه پیشین حکایت از تنگ‌تر شدن حلقه تحریم‌ها دارد؛ اما به عقیده کارشناسان، عدم‌همراهی جهانی با آمریکا، اثر این تحریم‌ها بر اقتصاد ایران را رقیق خواهد کرد. در حالی که به عقیده ریچاردنفیو مهم‌ترین شرط موفقیت تحریم‌ها در دوره پیشین، همراهی دیگر کشورها با آمریکا بود.

* لیست کامل شرکت‌ها و نهادهای تحریم شده به روز شده توسط آمریکا را اینجا بخوانید.

در همین رابطه بخوانید:

شکایت ایران از امریکا در سازمان ملل/ واکنش سازمان ملل به شکایت ایران

تازه‌ترین نظر ظریف درباره دور جدید تحریم‌های امریکا علیه ایران

 تازه‌ترین نظر ترامپ درباره دور جدید تحریم‌های امریکا علیه ایران

 تازه‌ترین نظر بولتون درباره تحریم‌ها

واکنش بانک مرکزی به دور دوم تحریم‌های امریکا

 تحلیل «اسکای نیوز» از توان اثرگذاری تحریم‌ها

تحلیل «گاردین» از توان اثرگذاری تحریم‌ها

 تحلیل «نیویورک تایمز» از توان اثرگذاری تحریم‌ها

 همه بانک‌هایی ایرانی که تحریم شدند

 واکنش‌ها به تحریم کشتی غرق شده/ واکنش ظریف به تحریم‌ها

مایوس شدن امریکا از رویکرد اروپا نسبت به ایران

آیا عراق معافیت گازی از امریکا دریافت می‌کند؟

مذاکره سوییس با ایران و امریکا برای مباحث انسان دوستانه

پاسخ برجامی ظریف به نمایندگان مجلس