پیش‌نگر زعفران آتی یکشنبه (13 آبان)

راه‌اندازی قرارداد جدید زعفران از روز سه‌شنبه

09:42 - 1400/01/21
در گزارش پیش‌نگر اخبار  مهم مرتبط با معاملات آتی  زعفران در بورس کالاها، قیمت این محصول در بازار آزاد و قیمت معاملات گواهی سپرده، تحلیل موقعیت‌های تعهدی باز،  سقف و کف قیمت‌های آتی در معاملات روزانه، فعالیت حقیقی و حقوقی و حمایت‌ها و مقاومت های مهم در سررسیدهای مختلف زعفران ارائه می شود.
راه‌اندازی قرارداد جدید زعفران از روز سه‌شنبه

دنیای بورس- محمد نجفی

اخبار کلان تاثیرگذار بر بازار:

  •  روند نزولی که در بازار ارز از پایان هفته گذشته شکل گرفته بود رو گذشته نیز تداوم یافت  و نرخ دلار بار دیگر به محدوده 14 هزار تومان نزدیک شد. تا این لحظه از روز جاری هنوز نرخ قابل اتکایی در دست نیست.
  •  با وجود آرام شدن جو معاملات نقدی زعفران در چند روز گذشته، امروز فعالان بازار قائنات از صعودی شدن قیمت ها با نزدیک شدن به تعطیلات پایان هفته خبر می‌دهند. به گفته معامله‌گران با توجه به در پیش رو بودن ایام شهادت اما رضا (ع) و افزایش حضور زائران در مشهد مقدس، سطح خرده فروشی زعفران افزایش خواهد یافت امری که بر قیمت‌های عمده فروشی نیز تاثیرگذاشته است.

اطلاعیه های بازار:

  • بر طبق جدیدترین اطلاعیه بورس کالا قرار است از روز سه شنبه 15 آبان قرار داد آتی زعفران رشته‌ای درجه یک (پوشال معمولی) راه اندازی شود. دوره پیش گشایش این قرارداد از ساعت 10 صبح روز سه‌شنبه به مدت 90 دقیقه در جریان خواهد بود و پس از انجام حراج تک قیمتی در ساعت 11:30، دوره عادی معاملات با اعمال حد نوسان قیمت روزانه ادامه می‌یابد. مشخصات کامل قرارداد جدید را اینجا بخوانید.

بازار نقدی زعفران و ارز  (یکشنبه 13آبان):

 راه‌اندازی قرارداد جدید زعفران از روز سه‌شنبه6

قیمت تسویه روز گذشته و بازه مجاز قیمت امروز (‌ یکشنبه 13آبان)

 راه‌اندازی قرارداد جدید زعفران از روز سه‌شنبه4

تحلیل موقعیت تعهدی بازار (با توجه به آمار دو جلسه اخیر معاملاتی هر قرارداد)

 راه‌اندازی قرارداد جدید زعفران از روز سه‌شنبه20

موقعیت تعهدی باز نشان دهنده چیست؟

موقعیت تعهدی بازار نشان دهنده مجموع قراردادهای آتی است که هنوز تسویه نشده اند. به عبارتی موقعیت‌هایی هستند که از سوی معامله‌گران بسته نشده یا به مرحله تسویه فیزیکی نرسیده اند.

راهنما: افزایش موقعیت باز در روند صعودی یا نزولی، هشدار بر ادامه روند صادر می‌کند. کاهش موقعیت باز در روندها نشان دهنده احتمال تضعیف روند و بازگشت است. همراهی  داده های مربوط به تغییرات حجم با موقعیت باز به عنوان سیگنال تایید محسوب می‌شود.

هشدار: با توجه به وضعیت تغییرات رادیکال قیمت در قراردادها، از ناحیه تغییرات موقعیت های باز و حجم معاملات نمی توان سیگنال قوی دریافت کرد.

 

خرید و فروش حقیقی- حقوقی (با توجه به آمار آخرین معاملات)

 راه‌اندازی قرارداد جدید زعفران از روز سه‌شنبه20

حمایت و مقاومت مهم :

راه‌اندازی قرارداد جدید زعفران از روز سه‌شنبه9