اتیلن به پایین‌ترین سطح از فوریه 2016 تاکنون رسید

افت شدید قیمت محصولات پتروشیمی در آسیا

09:37 - 1400/01/21
این هفته بازار محصولات پتروشیمی زیر فشار شدیدی قرار گرفت و بسیاری از محصولات این بازار به ویژه اتیلن، استایرن و مونواتیلن گلایگول با افت قیمتی ملموس مواجه شدند.
افت شدید قیمت محصولات پتروشیمی در آسیا

دنیای بورس- محمد نجفی

اتیلن: در پی وفور عرضه اتیلن، قیمت این محصول با افتی شدید در هفته اخیر مواجه شد و به پایین‌ترین سطح از فوریه 2016 تاکنون رسید.  در این میان فعالان بازار انتظار دارند به علت افت قیمت نفت خام، بازار اتیلن در هفته پیش رو نیز متزلزل باشد.

پروپیلن:  تقاضا برای پروپیلن این هفته در بازارهای واردتی ضعیف بود. فعالان بازار تضعیف بازار وارداتی را ناشی از افت شدید قیمت پروپیلن در بازار داخلی چین می‌دانند. قیمت پروپیلن این هفته در بازار داخلی چین با افتی 910 یوانی به 9 هزار یوان رسید.

پی‌وی‌سی: پس از افت قیمت پی‌وی‌سی در هفته ماقبل، این هفته سطح خرید در بازار این محصول افزایش یافت. پی‌وی‌سی تنها محصولی بود که این هفته با رشد قیمت مواجه شد. به گفته فعالان بازار پی‌وی‌سی مانند سایر محصولات پتروشیمی از جنگ تجاری آمریکا  و چین تاثیر نپذیرفته است.

پلی‌اتیلن‌: با تضعیف یوان چین و روپیه هند در برابر دلار آمریکا، تقاضا برای پلی‌اتیلن در بازار وارداتی کاهش یافته است. با این وجود بسیاری از فعالان بازار منتظر مشخص شدن روند پیش روی بازار این محصول هستند و به همین دلیل در هفته‌های اخیر سطح فعالیت خود را پایین آورده‌اند. همین امر به ثبات قیمت بسیاری از انواع پل‌اتیلن منجر شده است.

پلی‌پروپیلن: سطح تقاضا برای پلی‌پروپیلن این هفته تغییر ملموسی را نسبت به هفته گذشته پشت سر نگذاشت و در این میان رشد مختصر سطح عرضه در بازار نقدی، قیمت را در بازار وارداتی چین کمی پایین آورد.

بوتادین: بوتادین افت قیمتی محدود را در هفته‌ اخیر پشت سرگذاشت. با وجود اینکه فعالان بازار انتظار به کف رسیدن قیمت این محصول را داشتند، تضعیف صنایع پایین دستی بوتادین به ویژه صنعت تولید کائوچوی مصنوعی بار دیگر بازار این محصول را زیر فشار قرار داد.

استایرن مونومر: استایرن این هفته افت شدیدی را تجربه کرد. به گفته فعالان بازار ، قیمت استایرن پس از رسیدن به محدوده 1400 دلار وارد فاز اصلاحی شده و این فاز کماکان ادامه دارد. در این میان برخی از معامله‌گران انتظار دارند پس از افت شدید هفته‌‌های اخیر، برخی از مصرف‌کنندگان اقدام به تجدید موجودی انبار کنند امری که می‌تواند از قیمت حمایت کند. با این وجود احتمال عدم تقویت تقاضا تا پایان سال جاری دور از ذهن نیست.

مونواتیلن گلایکول: در پی تضعیف تقاضا برای MEG، قیمت این محصول در هفته اخیر به کمترین سطح از ژوئن 2017 رسید. کاهش نرخ تولید در واحدهای پلی‌استر چین اصلی‌ترین دلیل افت قیمت MEG به حساب می آید.

منبع: پلاتس

افت شدید قیمت محصولات پتروشیمی در آسیا5